Blackmagic Design – Pocket Cinema Camera

První kompaktní kameru, která může opravdu zamíchat světem amatérského filmu představil výrobce profesionálního video vybavení – australský Blackmagic Design.

Přestože ještě není k dispozici žádná ukázka a pořád nejsou jasné přesné specifikace (tvrzení různých zaměstnanců se liší), jedná se pravděpodobně o nejzajímavější kameru v nejnižší kategorii co se rozměrů, ale i ceny týče. Bude stát pod 1000$!

Přední strana BMD Pocket Cinema Camera Zadní strana BMD Pocket Cinema Camera

Konstrukce

Před rokem nás Blackmagic potěšil představením první RAW kamery do 100 tis. Kč s parádním rozlišením 2,5K. Přestože má kamera svoje mouchy a výrobce měl problémy s dodáním (někteří zájemci jí pořád nedostali, kvůli problémům s dodavatelem senzoru), jedná se o přístroj, který je díky RAW i rozlišení o třídu jinde než ostatní kamery (FS100, AF101 apod.) ve stejné cenové kategorii. Posuďte sami:

Ukázka z loňské 2,5K BMD Cinema Camera

Pocket Cinema kamera nezapře stejnou designérskou ruku, ale jde o dosti odlišný koncept. Kamera má velikost iPhone, konstrukci Sony NEX, baterie Nikon a bajonet micro four thirds (Panasonic, Olympus). Že vám to připadá jako podivná směska? Právě naopak!

Malé rozměry mají velkou popularitu, ergonomie, kterou razí Sony se již osvědčila, baterie Nikon vyrábí řada třetích výrobců a jsou tak snadno dostupné a m4/3 bajonet umožňuje největší pestrost využití objektivů. K tomu jednoduché (možná až příliš jednoduché) ovládací prvky a menu shodné jako u Cinema Camera, jen bez dotykové obrazovky.

Snímač

U Pocket Cinema Camera najdeme pravděpodobně velmi podobný snímač tomu, který má Cinema Camera. Bude disponovat velmi vysokým dynamickým rozsahem (13 kroků), ale bude o něco menší (aktivní plocha 12.48 x 7.02mm), přibližně odpovídající Super16 kamerám – crop bude tedy dle mých propočtů 2,88. Místo 2,5K bude rozlišení pouze standardních 1920×1080.

Bajonet bude aktivní micro 4/3, půjde tedy přímo nasadit objektivy Panasonic, Olympus, ale i dalších výrobců, kteří dělají optiku pro tento standard a plně funkční bude ostření, ovládání clony i stabilizace. Za použití redukce by měly být použitelná téměř všechna skla na zrcadlovky, ale i ta filmová.

Pocket Cinema Camera Srovnání s iPhone (foto: J. Brawley)

Výrobce ohlásil, že tato kamera nabídne jak kvalitní záznam s 10bit kodekem ProRes 4:2:2, ale přibýt by měl i komprimovaný bezztrátový RAW Cinema DNG záznam (zde se informace různí, protože ani nejrychlejší SD karty pravděpodobně nezvládnou takový datový tok). Pořád ale půjde o kompaktní kameru s obrovským DR a velice kvalitním kodekem pro záznam.

Mimo to bude mít kamerka další sympatické funkce jako focus peaking, výstup na sluchátka, nebo lanc ovládání, které zrcadlovkám stále chybí.

Závěr

Už teď je jasné, že za cenu 19.900 Kč půjde o fantastickou kameru, která v naprosté většině ohledů předčí současné zrcadlovky a nejspíše bude první volbou mnoha amatérských filmařů a tvůrců klipů. S rostoucím množstvím objektivů pro m4/3 ji nejspíše čekají světlé zítřky.

Samozřejmě jde o skvělou zprávu pro nás jako uživatele, ale snaha blackmagicu také bude nutit zavedené výrobce vyvíjet lepší produkty za nižší cenu – a na to všichni čekáme!

Pro podrobnější info mrkněte na web australského profesionálního kameramana Johna Brawleyho, který už kameru vyzkoušel a připravil podrobnější recenzi (v AJ). podrobné informace o kameře jsou také na webu výrobce.

16 komentářů: „Blackmagic Design – Pocket Cinema Camera

 • 4.8.2014 (23.07)
  Permalink

  Super, teď je na ni akce! Spadla z 26 tis. na 13 tis. Za tu cenu není co řešit! GH4 je workhorse numero uno, ale stojí také 42 tis. :-(, takže srovnávat z pocketkou prostě nejde. Kdo je srovnává, tak srovnává hrušky z jabkama a měl by porovnávat i ceny! Pro mě pocketka za 13 tis. rozhodně stojí, i když znám její nedostatky.

  Reagovat
  • 6.8.2014 (9.40)
   Permalink

   Takže nic :-(. Zajímalo by mě, kolik jich měli na skladě a kolik se jich rozprodalo známým a kamarádům :-). Tu akci s takovou nemuseli ani vyhlašovat, škoda :-(. Za 26 tis. je pro mě drahá.

   Reagovat
 • 30.10.2013 (19.25)
  Permalink

  Čaute. Neviete kde by sa dala stiahnúť dng ukážka? Ten crop vyrieši metabones speedboosteer, ktorý už je na nikon f – m4/3 (600usd). Časom sa však ukáže nejaká lacnejšia varianta pevne dúfam:P

  Reagovat
  • 31.10.2013 (0.52)
   Permalink

   Pokud vím, tak DNG to zatím nedělá, do budoucna by měli aktualizovat firmware, aby to šlo

   Reagovat
 • 27.9.2013 (13.42)
  Permalink

  zajímalo by mě, jaká bude cena až se tady začne normálně prodávat. Zatím je k objednání za nějakých 26 a ne za 20 :(. Každopádně je to luxusní kamera, DSLR v té ceně se můžou jít klouzat. AF funguje postupně u více a více objektivů stejně jako ovládání clony a stabiloizárot jen u skel s mechanickým přepínačem IS. Jsem velmi zvědav, jak bude pracovat m4/3 objektivem 100-300mm protože po přepočtu se jedná o ideální ohnisko na wildlife video s bezkonkurenční kvalitou. Dřím jdem využíval GH-2 s funkcí ETC ale nad iso 400 to stálo za prd. Tenhle čip je každopádně dělo, co jsem zatí mviděl za filmy tak jsem nadšený.

  Reagovat
   • 6.5.2013 (18.47)
    Permalink

    tak to je celkem shit:)

 • 26.4.2013 (1.00)
  Permalink

  Ještě doplním, že dle nejnovějších informací tahle kamera nepodporuje autofokus, díky focus peakingu, kterým disponuje to asi nebude velký problém;)

  Reagovat
 • 24.4.2013 (9.51)
  Permalink

  Už se na ni těším, ještě že jsem neuspěchal nákup zrcadlovky. Teď možná žádná zrcadlovka už nebude:-).

  Reagovat
 • 18.4.2013 (17.00)
  Permalink

  Asi nejlepší český článek o BMPCC, kde jsou vypsány všechny důležité informace bez nějakých bludů :)
  Jinak jenom doplním, že RAW by mělo přijít později ve firmwaru. Ale myslím, že do konce roku to nebude. Jinak BMD řekli, že RAW formát(komprimace 1,5:1) by měl zabírat cca 4GB/1min. Což vychází cca 67MB/s a to už rychlejší SDXC karty zvládnou.

  Reagovat
  • 19.4.2013 (1.33)
   Permalink

   Díky za pochvalu – ono tu informaci o tom, že tam RAW nebude a karty to nepoberou řekl v rozhovoru http://vimeo.com/63597094 jeden ze zaměstnanců BMD. Proto ty obavy… samozřejmě doufám, že tam ten RAW nacpou;)

   Reagovat
   • 6.5.2013 (8.47)
    Permalink

    Nechápu smysl tohoto komentáře???

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook