Blackmagic Design – Pocket Cinema Camera

První kompaktní kameru, která může opravdu zamíchat světem amatérského filmu představil výrobce profesionálního video vybavení – australský Blackmagic Design.

Přestože ještě není k dispozici žádná ukázka a pořád nejsou jasné přesné specifikace (tvrzení různých zaměstnanců se liší), jedná se pravděpodobně o nejzajímavější kameru v nejnižší kategorii co se rozměrů, ale i ceny týče. Bude stát pod 1000$!

Přední strana BMD Pocket Cinema Camera Zadní strana BMD Pocket Cinema Camera

Konstrukce

Před rokem nás Blackmagic potěšil představením první RAW kamery do 100 tis. Kč s parádním rozlišením 2,5K. Přestože má kamera svoje mouchy a výrobce měl problémy s dodáním (někteří zájemci jí pořád nedostali, kvůli problémům s dodavatelem senzoru), jedná se o přístroj, který je díky RAW i rozlišení o třídu jinde než ostatní kamery (FS100, AF101 apod.) ve stejné cenové kategorii. Posuďte sami:

Ukázka z loňské 2,5K BMD Cinema Camera

Pocket Cinema kamera nezapře stejnou designérskou ruku, ale jde o dosti odlišný koncept. Kamera má velikost iPhone, konstrukci Sony NEX, baterie Nikon a bajonet micro four thirds (Panasonic, Olympus). Že vám to připadá jako podivná směska? Právě naopak!

Malé rozměry mají velkou popularitu, ergonomie, kterou razí Sony se již osvědčila, baterie Nikon vyrábí řada třetích výrobců a jsou tak snadno dostupné a m4/3 bajonet umožňuje největší pestrost využití objektivů. K tomu jednoduché (možná až příliš jednoduché) ovládací prvky a menu shodné jako u Cinema Camera, jen bez dotykové obrazovky.

Snímač

U Pocket Cinema Camera najdeme pravděpodobně velmi podobný snímač tomu, který má Cinema Camera. Bude disponovat velmi vysokým dynamickým rozsahem (13 kroků), ale bude o něco menší (aktivní plocha 12.48 x 7.02mm), přibližně odpovídající Super16 kamerám – crop bude tedy dle mých propočtů 2,88. Místo 2,5K bude rozlišení pouze standardních 1920×1080.

Bajonet bude aktivní micro 4/3, půjde tedy přímo nasadit objektivy Panasonic, Olympus, ale i dalších výrobců, kteří dělají optiku pro tento standard a plně funkční bude ostření, ovládání clony i stabilizace. Za použití redukce by měly být použitelná téměř všechna skla na zrcadlovky, ale i ta filmová.

Pocket Cinema Camera Srovnání s iPhone (foto: J. Brawley)

Výrobce ohlásil, že tato kamera nabídne jak kvalitní záznam s 10bit kodekem ProRes 4:2:2, ale přibýt by měl i komprimovaný bezztrátový RAW Cinema DNG záznam (zde se informace různí, protože ani nejrychlejší SD karty pravděpodobně nezvládnou takový datový tok). Pořád ale půjde o kompaktní kameru s obrovským DR a velice kvalitním kodekem pro záznam.

Mimo to bude mít kamerka další sympatické funkce jako focus peaking, výstup na sluchátka, nebo lanc ovládání, které zrcadlovkám stále chybí.

Závěr

Už teď je jasné, že za cenu 19.900 Kč půjde o fantastickou kameru, která v naprosté většině ohledů předčí současné zrcadlovky a nejspíše bude první volbou mnoha amatérských filmařů a tvůrců klipů. S rostoucím množstvím objektivů pro m4/3 ji nejspíše čekají světlé zítřky.

Samozřejmě jde o skvělou zprávu pro nás jako uživatele, ale snaha blackmagicu také bude nutit zavedené výrobce vyvíjet lepší produkty za nižší cenu – a na to všichni čekáme!

Pro podrobnější info mrkněte na web australského profesionálního kameramana Johna Brawleyho, který už kameru vyzkoušel a připravil podrobnější recenzi (v AJ). podrobné informace o kameře jsou také na webu výrobce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook