Canon představil 5D Mark 3

Canon 5D mkIII byl snad nevíce očekávanou zrcadlovkou posledních let. Vždyť právě jeho předchůdce 5D mkII odstartoval revoluci DSLR videa a dodnes je jedním z nejlepších fotoaparátů pro video, ne -li nejlepším vůbec. Zatímco Nikon představil velmi slibný full-frame D800, ani Canon na sebe nenechal dlouho čekat a mkIII je konečně tady. Co od něj čekat?

Zásadním problémem v kvalitě videa ve foťácích Canon není technologická bariéra, jak by se mohlo zdát, ale fakt, že Canon vyrábí i kamery, ať už se jedná o spotřebky, profi kamery nebo třeba novou „filmovou“ kameru EOS C300. Přesto ale neztrácejte naději, protože 5D mkIII má alespoň některé z vlastností na které jsme čekali!

Ty nejdůležitější vlastnosti (novinky):

– Manuální nastavení hlasitosti včetně monitoringu a možnosti změny během záznamu
– Vstup pro ext. mikrofon (3,5mm jack) a výstup na sluchátka(!!!)
– Vylepšený rolling shutter
– Problémy s aliasingem a moaré velmi potlačeny (na úroveň GH2 a C300)
– Možnost nahrávat slow-motion v 720p (50 nebo 60 fps)
– Možnost ještě kvalitnějšího záznamu díky kompresi All-I (jako u 1D-X)
– Rozšířené možnosti ISO
– Clip-spanning – ve chvíli, kdy dosáhne délka jedné sekvence maxima (4GB nebo 12min) se začne nahrávat další bez přerušení či chybějících snímků (maximálně do času 29m59s, na což omezuje EU).

a mnoho dalších drobnějších vylepšení jako timecode ve standartním formátu, live HDMI výstup, displej v poměru 3:2 (větší plocha pro video), slot pro SD i CF paměť. kartu a další novinky… I doplňky jistě projdou některými změnami, k tomu nejzajímavějšímu jistě budou patřit nové objektivy optimalizované pro živé automatické ostření, které budou představeny co nevidět.

  

Výhodou levnějších zrcadlovek, kterou je pro video bezesporu výklopný displej, mkIII nedisponuje, stejně tak nenabízí foťák slowmotion ve fullHD, ale i 720p je výhodou oproti jeho předchůdci.

Fotografy jistě potěší live-HDR, sekvence při 6 snímcích za sekundu, 23,4Mpx rozlišení, 61 ostřících bodů a jiné novinky.

Na závěr je třeba říct, že 5D mark 3 nejspíše předčí očekávání, neboť se mu nedostalo jen kosmetických úprav oproti předchozí verzi, ale pár zásadních vylepšení technického rázu. Nesmíme opomenout cenu, která byla stanovena na 3.499$. Za tyhle peníze Canon bezesporu opět nabídl zařízení, se kterým se nebudou ani profesionálové muset bát pracovat. Prodávat by se měl začít 30. března a již nyní přijímají předobjednávky některé odchody

Další novinky čekejte v následujících dnech a pokud máte zájem, můžete kouknout na ukázky videa z Canon EOS 5D mkIII:

1st Sample video here ‘Radball’

26 komentářů: „Canon představil 5D Mark 3

 • 29.3.2012 (19.16)
  Permalink

  Já se dívám do budoucna. Uvidíme, jestli Full HD je tak super:-).

  Reagovat
 • 6.3.2012 (14.47)
  Permalink

  Musíte si konečně uvědomit, že fotoaparát je primárně určen na focení a nikdy nemůže vybavením předběhnout top videokamery své značky. :)

  Žádná Canon zrcadlovka nebude lepší, než Canon C300 a s tím je potřeba se smířit.
  Pokud máte peníze, tak si kupte Sony FS100 a budete na několik let dostatečně spokojení :)

  Reagovat
  • 6.3.2012 (17.27)
   Permalink

   Bohužel:-). Chtěl bych asi moc.
   Osobně se mi full HD rozlišení zdá již archaické, vždyť za pár dnů tu máme iPad3 s retina displeyem. Některé lcd displeye mají již také vyšší rozlišení. Tak nevím, jak dlouho se full HD bude ještě držet na špici. Nevím, proč se výrobci zrcadlovek nepochlapí a nešoupnou do těch „novinek“ nějaký řádný tahák pro filmaře za rozumnou cenu. Myslel jsem si, že se Canon profiloval směrem k filmování na zrcadlovkách, ale teď jsi nejsem jistý. Kdyby ten Mark III stál 30-40 tis. neřekl bych slovo:-).

   Reagovat
   • 6.3.2012 (22.38)
    Permalink

    Canon se k točení na zrcadlovky nikdy neprofiloval – vždyť mají spotřební kamery, profi kamery, mají novou EOS C300… prostě by byli hloupí, kdyby takové technologie nacpali do foťáku za 60 tisíc. Zvlášť, když to ještě neudělal nikdo z konkurence!

   • 7.3.2012 (0.34)
    Permalink

    No jo. Prostě jsem vkládal do Marku III velké naděje. Skončím zřejmě u 600D. :-)

 • 4.3.2012 (19.56)
  Permalink

  Sluchátkový výstup je sice super, ale ten mám i na 600D. Ptáte se jak? Stačí obyčejný kabel za 69 Kč. MiniUSB->3,5 jack.

  Reagovat
  • 14.3.2012 (1.40)
   Permalink

   Pavle určitě to funguje? Mě se to totiž nějak nezdá, nikdy jsem o tomhle postupu neslyšel…

   Reagovat
 • 3.3.2012 (14.27)
  Permalink

  Očekával jsem za ty peníze teda víc:-(. Třeba, že to dokáže točit bez komprese, co třeba taky vyšší rozlišení než Full HD. (2k,4k). To jsem od toho čekal, no zřejmě kupovat nebudu:-(.

  Reagovat
  • 3.3.2012 (20.49)
   Permalink

   A my se z toho normálně pos*rem, že ty nebudeš kupovat.
   Já bych u Mark III konečně očekával AF při natáčení, ale bohužel asi tam stále nebude…

   Reagovat
   • 4.3.2012 (9.53)
    Permalink

    No nemusíte:-)).

   • 4.3.2012 (9.57)
    Permalink

    Chtěl jsem jenom říct, že je to pro mě za ty peníze pasé, pokud to nebude mít zmíněné věci. Toť vše.

  • 5.3.2012 (10.41)
   Permalink

   Je to foťák, ne kamera! 1D X stojí 160k jen tělo a taky umí „jen“ FullHD…pokrok tam je, ale hlavně co se týče fotofunkcí, takže pro fotografy, pro které je to přístroj primárně určený, to upgrade je.

   Reagovat
  • 25.3.2012 (20.33)
   Permalink

   Ani Redka netočí bez komprese. Vždy se to musí komprimovat. Jak kvalitní to bude, to už je na výrobci. Co se týče rozlišení, tak Full HD je téměř 2K. Jinak 4K mi přijde zbytečný. Důvod je ten, že budeš potřebovat kvalitní objektivy, dražší paměťové karty, lepší PC(pracovní stanici), protože domácí komp ti to už neutáhne a bude se to muset hodně komprimovat, protože to stejně budeš prezentovat nejvíce ve Full HD. Takže vyplázneš několikrát víc peněz. A pokud budeš chtít ušetřit, tak to 4K ti bude k prdu, protože to stejně nevyužiješ naplno. Jednoduchý příklad je Avatar. Víš o tom, že se točil ve Full HD? Žádné milionK. Klasicky 1920×1080. A nevím o tom, že by si někdo ztěžoval. Canon se chytře vydal cestou lepšího dynamického rozsahu, odstranění moare, aliasingu a dalších artefaktů a přivětivější práce s „kamerou“. Navíc si uvědom, že z téhle technologie vzejdou další levnější přístroje v rozmezí 20-45tis. Jakmile něco takového vyjde, tak prodám svojí 7D a ihned si to koupím. Takže s tvým názorem nesouhlasím. Jenom tady střílíš nesmyslná čísla a požadavky bez většího přemýšlení.

   Reagovat
 • 2.3.2012 (12.40)
  Permalink

  Moznost vypnuti AGC a manualni nastaveni zvuku byla samozrejme uz u MKII, zde jde hlavne o vyhodu live monitoringu – coz ale nabizel i Magic Lantern. Takze nic extra. Super je tak v podstate jen ten headphone vystup.

  Reagovat
   • 3.3.2012 (13.51)
    Permalink

    Není zač. No každopádně žádnej zázrak teda :( Vsadili vše na C300, což ale žádnej zázrak zas za ty peníze taky neni…zajámala by mě teda ta komprese, jestli tam je vidět nějakej rozdíl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook