Canon představil 5D Mark 3

Canon 5D mkIII byl snad nevíce očekávanou zrcadlovkou posledních let. Vždyť právě jeho předchůdce 5D mkII odstartoval revoluci DSLR videa a dodnes je jedním z nejlepších fotoaparátů pro video, ne -li nejlepším vůbec. Zatímco Nikon představil velmi slibný full-frame D800, ani Canon na sebe nenechal dlouho čekat a mkIII je konečně tady. Co od něj čekat?

Zásadním problémem v kvalitě videa ve foťácích Canon není technologická bariéra, jak by se mohlo zdát, ale fakt, že Canon vyrábí i kamery, ať už se jedná o spotřebky, profi kamery nebo třeba novou „filmovou“ kameru EOS C300. Přesto ale neztrácejte naději, protože 5D mkIII má alespoň některé z vlastností na které jsme čekali!

Ty nejdůležitější vlastnosti (novinky):

– Manuální nastavení hlasitosti včetně monitoringu a možnosti změny během záznamu
– Vstup pro ext. mikrofon (3,5mm jack) a výstup na sluchátka(!!!)
– Vylepšený rolling shutter
– Problémy s aliasingem a moaré velmi potlačeny (na úroveň GH2 a C300)
– Možnost nahrávat slow-motion v 720p (50 nebo 60 fps)
– Možnost ještě kvalitnějšího záznamu díky kompresi All-I (jako u 1D-X)
– Rozšířené možnosti ISO
– Clip-spanning – ve chvíli, kdy dosáhne délka jedné sekvence maxima (4GB nebo 12min) se začne nahrávat další bez přerušení či chybějících snímků (maximálně do času 29m59s, na což omezuje EU).

a mnoho dalších drobnějších vylepšení jako timecode ve standartním formátu, live HDMI výstup, displej v poměru 3:2 (větší plocha pro video), slot pro SD i CF paměť. kartu a další novinky… I doplňky jistě projdou některými změnami, k tomu nejzajímavějšímu jistě budou patřit nové objektivy optimalizované pro živé automatické ostření, které budou představeny co nevidět.

  

Výhodou levnějších zrcadlovek, kterou je pro video bezesporu výklopný displej, mkIII nedisponuje, stejně tak nenabízí foťák slowmotion ve fullHD, ale i 720p je výhodou oproti jeho předchůdci.

Fotografy jistě potěší live-HDR, sekvence při 6 snímcích za sekundu, 23,4Mpx rozlišení, 61 ostřících bodů a jiné novinky.

Na závěr je třeba říct, že 5D mark 3 nejspíše předčí očekávání, neboť se mu nedostalo jen kosmetických úprav oproti předchozí verzi, ale pár zásadních vylepšení technického rázu. Nesmíme opomenout cenu, která byla stanovena na 3.499$. Za tyhle peníze Canon bezesporu opět nabídl zařízení, se kterým se nebudou ani profesionálové muset bát pracovat. Prodávat by se měl začít 30. března a již nyní přijímají předobjednávky některé odchody

Další novinky čekejte v následujících dnech a pokud máte zájem, můžete kouknout na ukázky videa z Canon EOS 5D mkIII:

1st Sample video here ‘Radball’

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook