Canon představil nový EOS 650D

Před pár dny firma Canon představila nový model zrcadlovky ve své nejpopulárnější řadě, výrazně pokrokového nástupce 600D – nový Canon EOS 650D. Odpustíme si řeči o tom kolik milionu pixelů fotoaparát má a jak skvěle bude zachycovat nejdůležitější momenty vaší dovolené. Co nás zajímá je samozřejmě video… ale popořádku.

Co je nového

Všechny novinky vyjmenovávat nebudeme, co je důležité vezmeme stručně…

Cena (tělo): 20.490 Kč
Nový procesor DIGIC5 (podobný najdeme v Canon 5DmkIII)
Přepracovaný CMOS snímač (APS-C) s duální technologií ostření
Dotykový výklopný displej (včetně multitouch gest)
Použitelný autofokus(!) ve videu (s novými STM objektivy)
– Nový stereo mikrofon umístěný v blízkosti blesku
– Lepší měření expozice a více ostřících bodů než 600D (foto)
– Prodej od konce června (nové objektivy během července)

Obrazová kvalita

Je sporné soudit fotoaparát, který ještě oficiálně nevyšel, ale na základě dostupných informací i testů nedošlo u Canonu 650D k výraznému posunu v obrazové kvalitě proti jeho nejpopulárnějšímu předchůdci 550D. Nejslabší stránka DSLR od Canonu, tedy jejich nízká kvalita obrazu postrádající detaily, se bohužel zatím nemění. Z ukázkových videí se zdá, že ani lepší zvládání moaré a aliasingu, které dostal do vínku nový 5D mkIII, zde nenajdeme, nebo alespoň ne v takové míře. Jediným výraznějším vylepšením (pro video) by tak měl být nový senzor, který má lepší citlivost a budeme si tak i ve videu moci dovolit jít na vyšší hodnoty ISO.

Ostření

Největší novinkou, kterou Canon 650D nabídl se pochopitelně stalo automatické ostření. Mluvit o něčem přelomovém jak to dělají některá jiná média si netroufám, protože foťáky od konkurenčních firem (ano, Sony, Panasonic i Nikon) až dosud ostřily výrazně lépe. Přesto je autofocus určitě vítanou novinkou pro spoustu uživatelů. Je logické, že není dokonalý, hlavně na malou vzdálenost bude mít někdy malinko problém „se najít“, ale proti tomu co najdeme u všech ostatních Canonu je to obrovský posun.

Má to ovšem několik „ale“. Pro rychlý a tíchý AF budeme potřebovat tichý a rychlý objektiv. Přestože nový systém měření bude ostřit lépe i se všemi staršími AF objektivy, nebude to úplně ono. Abyste dosáhli slibované rychlosti, budete potřebovat STM objektivy, problémem ovšem je, že teprve vyjdou a to pouze dva modely.

Nové STM objektivy

První z ohlášených objektivů je univerzální EF-S 18-135, kterou mnoho uživatelů zná v její starší verzi. Objektiv je to veskrze univerzální díky svému rozsahu a stabilizaci, tím však jeho pozitiva končí. Za cenu 11-12 tis. Kč nás čeká model který bude mít navíc STM motor, který by měl lépe a hlavně potichu a rychleji ostřit, u fotografií ale rozdíl nepoznáte, takže zlepšení nás čeká jen u videa. Půjde ale pořád o ten starý známý objektiv vyvedený z plastu, s množstvím optických vad, mizernou světelností (3,5 – 5,6) která mění clonu během zoomování a s odolností, která nezaručí objektivu o moc delší životnost než nutné dva roky (ty se podepíší hlavně na kolečku manuálního ostření).

 

Druhý nováček je o kousek zajímavější, objektiv EF 40mm v provedení pancake je něco co tu od Canonu ještě nebylo, příjemná světelnost 2,8 a cena kolem 5500 Kč jsou spolu s STM motorem zajímavá kombinace a z prvních testů je patrné, že tenhle kousek i velmi slušně kreslí, přesto radost kazí nepříjemné plastové zpracování a hlavně ostření, které nejde pořádně chytit (známe z Canon 50mm 1.8). Jako příjemný kompaktní objektiv na příležitostné cvaknutí momentky bude nejspíše příjemný, jako plnohodnotný objektiv pro natáčení, které si většinou vyžaduje manuální ostření, nejspíše nebude stát za to.

Závěr

Z mého pohledu je nový Canon 650D dosti rozporuplný kousek. Některé novinky jako lepší snímač nebo dotykový displej jistě nebudou na škodu. Přesto mě tenhle hybrid mezi levnou 600D a solidnější 60D příliš nepřesvědčil, neboť za cenu druhého zmíněného nabízí zpracování prvního z nich. Při tvůrčím natáčení se bez autofokusu obejdu a připlatit si 9.000 Kč za lepší obraz při vysokém ISO mi připadá jako zbytečný luxus… ale uvidím, možná nakonec příjemně překvapí.

Přikládám ještě dvě videa, jedno s krátkým přehledem…

…a druhé ukázkové (povšimněte si slušného AF, ale i množství moaré na střechách i ubruse)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook