Co je to: Hloubka ostrosti

Hloubka ostrosti by sice byl skvělý název pro nový akčňák se Stevenem Segalem, ale ikdyž není, pořád je tohle sousloví ve světě filmu pojem

Anglicky se označuje jako Depth of Field (nebo často zkratkou DOF). Hloubkou ostrosti označujeme rozsah vzdáleností v nichž se obraz našemu oku jeví ostrý. Fyzikálně je sice dokonale ostrá vždy jen jedna rovina, okolí se však těmto hodnotám může velmi úzce blížit a proto se nám zdá hloubka ostrosti velká, či je dokonce ostré tzv. „všechno“ v záběru. Tyto zákonitosti lze technicky velmi přesně popsat, my však nebudeme zabíhat do podrobností a řekneme si k čemu je nám dobrá a jak ji můžeme ovlivnit.

 

Proč pracovat s hloubkou ostrosti?

Snížením hloubky ostrosti v záběru dosáhneme zvýraznění a upoutání pozornosti na objekty, které jsou ostré. Obrazu dodá mělká DOF plastičnost a hloubku. Záběry tak nejen vypadají lépe (stejně to platí u fotografie), ale také dokážeme pracovat s objektem zájmu v záběru.

Obecně lze říci, že malá hloubka ostrosti je typická pro film a velká pak pro amatérské a rodinné kamery. Je to dáno dvěma příčinami, jednak automatické ostření nedokáže pracovat 100% dokonale a vaše babička nejspíš nebude chtít ostřit ručně (ono to ani není snadné) a druhak – z čistě technického hlediska – rodinné kamery jsou daleko menší (čip a optika) a velmi malou hloubku ostrosti tak ani zachytit nedokáží.

Zde je také jeden z hlavních důvodů velké oblíbenosti digitálních zrcadlovkek (DSLR) – ty totiž oproti běžným spotřebním kamerám disponují větším snímačem – za určitých podmínek tak mohou natáčet s mnohem mělčí hloubkou ostrosti.

Co ovlivňuje hloubku ostrosti?

Je sice pravda, že hloubka ostrosti není žádná vlastnost objektivu či kamery, má to ovšem jedno ale. Na objektivu či kameře samozřejmě záleží. Menší hloubku ostrosti lze dosáhnout těmito způsoby:

  • Zmenšíme clonu
  • Zvýšíme ohniskovou délku
  • Zvýšíme velikost snímače (zde se jedná o nepřímý důsledek předchozího bodu – na stejný záběr s full-frame zrcadlovkou jako s crop objektivem budeme potřebovat delší ohnisko – to pak logicky nabídne menší DOF)

Dalším podstatným faktem je skutečnost, že čím blíže objektivu leží rovina ostrosti, tím menší je hloubka ostrosti. Mimochodem, stejnou vlastnost má i lidské oko (pokud zaostříme na špičku nosu, vše ostatní bude neostré, čím dále se pak podíváme, tím větší hloubku ostrosti náš zrak má).

 

K čemu to všechno je?

Jak už bylo řečeno výše, záběry s malou hloubkou ostrosti dokáží zvýraznit požadovaný objekt a celkově vypadají lépe. Někdy však nejsou vhodné z důvodu komplikovanosti kompozice (např. krajina), jindy by ruční ostření mohlo být nepraktické anebo úplně nezvladatelné – pak je dobré zvolit hloubku ostrosti větší či maximální.

Dosažení větší hloubky ostrosti zajistíme zpravidla zacloněním objektivu. Pokud chceme co nejmenší DOF a zápasíme s přebytky světla, je zde možnost použití ND filtru, který nám umožní nechat clonu plně otevřenou.

Pokud si chcete doplnit ještě znalosti v oblasti expozice, která s DOF úzce souvisí, mrkněte na starší článek na tohle téma. Některé technické termíny najdete v našem slovníčku pojmů. Nejlepší a velmi podrobný článek na téma Hloubka ostrosti napsal Roman Pihan na svém webu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook