Digitální zrcadlovky ve video průmyslu

V tomto článku se zabýváme otázkou profesionálního použití zrcadlovek a jejich základního srovnání s kamerami. Je digitální fotoaparát dostatečnou náhradou profesionálních kamer? Čtěte dále…

Prvotní otázka

Proč si někdo na natáčení nízkorozpočtového (popřípadně i vysokorozpočtového) projektu koupil digitální zrcadlovku namísto profesionální videokamery?

Důvodů je několik a člověk na ně přijde, pokud se sám sebe zeptá „Dokážu najít kameru, která:

  • a) zaznamenává video ve full hd rozlišení (1080 25p) s datovým tokem 50Mbps
  • b) umožňuje libovolně měnit objektivy (které jsou navíc snadno dostupné – jak cenově, tak i distribučně)
  • c) má 35mm nebo větší snímač
  • d) je tak malá, že se dá upevnit na těžko přístupná místa
  • e) stojí méně (tělo) jak 25 000$? (tuto částku stojí digitální „filmová“ kamera Red One, nicméně bez vybavení a objektivů)

Odpověď je „Ne!„, taková digitální kamera neexistuje… (Takhle nějak bych odpověděl před půl rokem, kdy ještě neexistovaly kamery jako Sony NEX-FS100 (5 388€), Sony PMW F3 (17 255€) a Panasonic AG-AF101 (5 076€)…)  Ale zpět k zrcadlovkám…

Některým lidem to samozřejmě přijde nepřípustné a tento trend (video záznam na fotoaparáty) berou jako „nerozvážnost mladých buřičů“ (jejich krédo zní „fotoaparát je na focení, kamera na točení„) , nicméně není tomu tak a Canon 5D Mark II se používá v profesionálním ranku už několik let.

HDSLR = Digitální zrcadlovka schopná zaznamenat video ve FULL HD rozlišení

Ukázky

Jako příklad si uveďmě jedno video a to teaser na starší epizodu Dr. House „Help Me!“

http://www.youtube.com/watch?v=2JLG1O3PGrg

Pro zajímavost můžu uvést, že se na Canon 5D Mark 2 natočila celá 7. série Dr. House a několik záběrů ve filmu Iron Man 2.

Investice

HDSLR Canon 5D mark 2 stojí v ČR kolem 48 000 kč (pouze tělo). To sice není na první pohled moc peněz (vememe-li v potaz kvalitu záznamu), nicméně je to nejmenší investice, která budoucího vlastníka této zrcadlovky čeká. Profesionálního záznamu dosáhne uživatel pouze za pomocí „rychlých“ (tzn. světelných) pevných (tzn. mají fixní ohniskovou vzdálenost) objektivů (f1.8 popřípadě f1.4, f1.2 s tím, že se dá samozřejmě clona měnit dle potřeby) a profesionálního nasvícení. Na točení se běžně používají minimálně 3 pevné objektivy (např. 35mm, 50mm a 85mm).
Pevné objektivy (prime lens) z toho důvodu, že mají větší světelnost (ještě jsem neviděl objektiv s varabilním ohniskem, který by měl světelnost f1.2), lépe vykreslují obraz a mají méně optických vad (chromatická aberace, vinětace a u objektivů s širší ohniskovou vzdáleností i soudkovitost).

Každopádně bych nerad někomu ničil iluze a velice rád můžu z vlastních zkušeností potvrdit, že i na Canon 60D, který má APS-C čip, se Sigmou 17-70 f2.8 – f4.0 HSM OS Macro se dá natočit slušné audiovizuální dílo. Jako příklad uvádím své video:

Problémy

HDSLR ale samozřejmě není všemocné zařízení a uživatelé se mohou potýkat s některými problémy jako například moaré (to jde částečně eliminovat low pass filtrem), omezené funkce (to lze vyřešit custom firmwarem Magic Lantern) a rolling shutter (ten lze eliminovat pouze postprodukcí a to jen částečně).

Efekt Moaré – laicky řečeno „barevné pruhy, kruhy v obraze“. Rolling shutter je neduh CMOS technologie (CMOS čip snímá obraz po řádkách, což většinou nestíhá) a vpravo vidíte jak to může v extrémním případě vypadat. Při natáčení tedy musíte dopředu přemýšlet a s HDSLR zbytečně „nemávat“. Vyhnout se mu můžete použítím stativu, steadycamu, jibu, dolly a nebo objektivem s optickou stabilizací. Úplně ale nezmizí nikdy.

Tuning (příslušenství)

Na celém světě momentálně existuje několik firem, které se zabývají výrobou third party výrobků pro HDSLR. Mezi nejužitečnější patří viewfinder (hledáček, který se nasazuje na LCD). Mezi jeho výhody patří 3 násobné zvětšení obrazu (kameraman nemá problém s ostřením) a krytí před sluncem. Dále pak mattebox (slouží jako clona objektivu a urychluje práci s filtry), steadycam (mechanický stabilizátor obrazu) atd.

Závěr

Zrcadlovka je pro zkušeného kameramana, který ví co dělá, velice slušné záznamové zařízení. Práce s ní je rychlá a s third party výrobkama naprosto bezproblémová. Jediné čeho se musí kameraman vyhnout je moaré..

Pokud někomu vadí absence zebry, peakingu, timelapse, rack focusu… může si stáhnout neoficiální firmware (v případě Canonu Magic Lantern firmware)

Tento článek původně vznikl pro  web petrspetla.cz a tato verze pro zrcadlovkou.cz byla přepracována a aktualizována.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook