Jak na časosběr digitální zrcadlovkou

AKTUALIZOVÁNO – Časosběry jsou nejen v poslední době velmi oblíbeným prostředkem jak ozvláštnit atmosféru videa a prostě dostat „více“ do kratšího záběru. Navíc udělat časosběr není nic složitého, zvládne to kdokoliv a výsledky jsou většinou parádní, pojďme si projít nejoblíbenější postup u zrcadlovek

Jak je řečeno na začátku videa, možnosti jak udělat časosběr jsou v zásadě dvě – můžeme zrychlit delší video anebo z jednotlivých fotek, focených v pravidelném intervalu, poskládat sekvenci. To že je u časosběru zpravidla nutné použít stativ, nebo alespoň kameru někom položit, snad nemusím dodávat.

Populární „témata“ k natáčení jsou lidé na ulici, mraky, západ slunce, auta v noci… je toho hodně. Určitě jste takových záběrů viděli více než dost, pokud byste hledali inspiraci, zadejte do vyhledávače „time-lapse“ a určitě na vás vyskočí stovky různých časosběrů.

Intervalometr


Abychom mohli fotit snímky v pravidelném intervalu, budeme potřebovat buď:

a) Foťak, který to umí
b) Externí spoušť s intervalometrem
c) Firmware, který tuhle funkci dodá

První dvě možnosti asi není třeba vysvětlovat, třetí je o něco složitější. Neoficiální firmware se dělá na různé fotoaparáty různých firem a nejznámější je MagicLantern pro Canon, více o tomto tématu naleznete pod odkazem, pokračování pak ještě zde.

Nastavení foťáku je na vás, samozřejmě je ideální, pokud máte dostatek zkušeností, nastavit si vše v manuálním režimu, v některých případech se však může hodit nechat některý z parametrů automaticky (přechod ze světla do tmy, apod.). TIP!: Zkuste nastavit u fotek co nejdelší závěrku, abyste pohybu dodali motion-blur, takový efekt může být velmi zajímavý, nejen u nočních záběrů, třeba jako v tomto videu. Pokud byste měli příliš mnoho světla, můžete za tímhle účelem použít ND filtr (natural density – šedý neutrální filtr).

Zpracování je snadné

Dostat ze snímků video není nic složitého, minimálně v Adobe Premiere či Sony Vegas to jde velmi jednoduše. Pokud používáte Final Cut, můžete záběry převést do videa pomocí Quicktime, všechno potřebné je však řečeno ve videu.


Obrázek: Rozdíl mezi časosběrem z videa a z fotek

Rozhýbejte své záběry!

Mnoho lidí zajímá jak lze dosáhnout oblíbeného efektu, kdy kamera během časosběru jakoby pomalu švenkuje (panning) anebo postupně zoomuje. Ručně během natáčení to lze dosti složitě, jednoduchý je však „trik“ v postprodukci, kterým toho dosáhnete. Nejedná se ale o nic složitého, jen je potřeba pořídit časosběr ve vyšším rozlišení než je vaše video a pak můžete dělat divy.

Pokud máte video v rozlišení 720p, stačí natáčet v 1080p a záběr bude o kousek větší a dovolí vám dělat pohyb (obraz oříznout, postupně přibližovat, posouvat apod.). Pokud ale potřebujete o něco více, zde už nastupují foťáky, pokud budete fotit fotky v plném rozlišení, bude váš časosběr až 10x větší než video 720p a možnosti „pohybu“ už jsou mnohem vyšší.

Motion-lapse

S rostoucími možnostmi techniky se objevují i nové možnosti pořizování časosběrů. Pokud chcete do časosběru dostat plynulý pohyb, jako je například v tomto skvělém videu, budete potřebovat použít slider s krokovým motorem, který bude přístroj po malých krůčcích posouvat po každé fotce. K vidění je také metoda hyperlapse, kdy se fotograf pohybuje, zatímco jeho objekt (zpravidla) zůstává v centru záběru, dochází pak k pěknému paralax pohybu a velmi dynamickému efektu, u této metody je třeba pro plynulý přechod mezi snímky použít vystabilizování obrazu ve střihovém software.

http://vimeo.com/16063824
Ukázka videa s použitím motion timelapse, neboli hyperlapse

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook