Jak si vyrobit vlastní hledáček (viewfinder) za 200Kč!

Dnes přinášíme návod jak si jednoduše sestavit jeden z nejužitečnějších doplňků pro natáčení videa zrcadlovkou – externí hledáček, neboli viewfinder. Tuhle věc mnozí doporučují jako doplněk číslo 1, ale pravděpodobně se Vám nebude chtít utrácet několik tisíc za profi hledáčky od firem jako Zacuto nebo Cavision. Tenhle kousek pro začátek postačí, pojďme na to…

Proč externí hledáček

Narozdíl od fotek, při natáčení videa zrcadlovkou nejde použít hledáček foťáku. Všechna práce tedy zůstane na displej (a pokud nemáte větší externí displej), budete muset koukat do toho na zrcadlovce.
První důvod tedy je, že v malém displeji daleko lépe vidíte, jak máte zaostřeno, to je také nejlepší důvod proč si hledáček pořídit. Má ale ještě další dvě výhody, tou první je ochrana proti slunci – displej se neleskne a v hledáčku vidíte všechno hezky – navíc i ušetříte spotřebu baterie (dislej nemusí tolik zářit). Posledním plusem je větší stabilita při natáčení z ruky – hlava je třetím opěrným bodem a obraz se vám logicky méně „rozklepe“

Co budete potřebovat

Já jsem vyrobil „základ“ hledáčku z plechové krabičky od čaje, do té lze řezat, vrtat apod, navíc není moc těžká. (Rozměry jsou cca 10x6x8,5 cm – pro model Canon 550D seděla téměř perfektně). Použít ale můžete cokoliv, pokud jste zruční, strany krabičky můžete slepit z plastu apod. Často se doporučuje i strá prohlížečka na diapozitivy, která obsahuje i okulár a čočku.

Jako čočka bude sloužit obyčejná plastová lupa – tu koupíte ve větší optice. Ideální zvětšení by bylo 2,5x, ale cokoliv v rozmezí 2-3x by mělo být ok. Další potřeby už s trochou štěstí najdete doma online casino – kousek kulaté gumy, podložka (kterou přišroubujete k foťáku a hledáčku), lepící páska, trocha lepidla a nějaké šroubky.

Kalkulace:
Lupa: 80kč
Krabička: 69kč
Páska cca 5kč
Lepidlo cca 5kč
Šroubky 5kč
Ostatní <35kč
————-
Celkem: 199kč

Ve videu by nic podstatného nemělo chybět. Hodně štěstí při výrobě a hlavně příjemnější natáčení!

Poznámka: Jak vše uchytit
Možná vás zarazil způsob uchycení, který jsem použil. Využil jsem rychloupínací destičku ke stativu a k ní upevnil vedle sebe zrcadlovku a hledáček. Tuhle možnost mnoho z vás jistě nemá a tak se nabízí upevnění hledáčku k nějaké kovové podložce, kterou pak dovřete mezi stativ a foťák. Pokud tahle možnost nebude pro vás to pravé, zkusit můžete i uchycení hledáčku gumičkami, nebo upevnění k horním saním na blesk – tahle řešení ale nejsou podle nás úplně nejšťastnější. Případné dotazy se pokusíme zodpovědět v diskuzi.

Text: Mike Straka, Video: Jakub Laššo

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook