Jak upravit a exportovat video s širokým poměrem stran

Chtěli byste vytvořit film nebo nějaké video s extra širokoúhlým poměrem stran a nevíte jak na to? Tady je návod s celkem jednoduchým postupem a univerzálním použitím…

V poslední době jsem na internetu narazil na několik různých návodů jak dělat video s širokým poměrem stran a mimo to, že se hodně lišily, tak žádný z nich nebyl zrovna univerzální…

Rozhodl jsem se tedy udělat tutoriál popisující postup, který vyhovuje mně a věřím, že i pro vaše potřeby bude stačit.

Návod je udělaný v Adobe Premiere bez použití jakéhokoliv externího programu nebo pluginu, ořezový obrázek, který jsem použil si můžete stáhnout TADY. Pokud používáte Final Cut, můžete se inspirovat i návodem od Philipa Blooma nebo pro ty náročnější (mj. taky pro After Effects) je použitelný preset, který udělal Andrew casino pa natet Kramer z videocopilot.net

Většina z vás asi tuší, že různé poměry stran se vyvíjely s televizním vysíláním a hlavně filmovou tvorbou. Zatímco v prvním médiu převládá (nebo minimálně převládal) poměr 4:3 (tj. 1,33:1), a v HD se později začal používat widescreen 16:9 (1,77:1), dnes běžný i v tv a hlavně na internetu.

Hlavní hráči ve filmovém průmyslu se ale rozhodli vybrat ještě širší záběry a nejběžnějšími se staly 1.85:1 (Universal Pictures) a 2,35:1 (CimemaScope a Panavision), z nichž druhé jmenované se v současnosti někdy posouvá na 2,39 či na celých 2,4:1 což je u FullHD pěkných 1920×800 (resp. 1280×534)

Pro srovnání se ještě můžete podívat jak stejný záběr zpracuje Vimeo (které sice rozlišení omezí jen na maximum 1280 (šířka),  ale video je tak jak patří) a YouTube, které je sice ve FullHD, ale vytvoří ty nepěkné černé pruhy nahoře i dole. (Článek YT vs. Vimeo jste si mohli přečíst tady).

Další možností je použít anamorfní předsádku.

Věřím, že pro vás tenhle návod byl zajímavý, přeji hodně úspěchu s vašim „filmovým vzhledem“ a pokud byste měli nějaké dotazy, nestyďte se zeptat…

3 komentáře: „Jak upravit a exportovat video s širokým poměrem stran

 • 5.5.2015 (21.15)
  Permalink

  Zdar,
  tak za tento návod fakt moc děkuju – excelentní a profesionálně prezentované. Už jsem se obával, že nad tím budu muset nějak moc dlouho přemýšlet a tady je to všechno skvěle naservírované.

  Ještě jednou děkuji.

  Michal

  Reagovat
 • 31.12.2012 (16.54)
  Permalink

  Já bych ještě doplnil mou zkušenost, že i ty nejvíce širokoúhlé záběry je dobré natáčet na co možná nejvyšší výšku, protože samotné snímkování řeší až střihový program a výsledek lze ještě obohatit umělým pohybem typu TILT, který je přesný, upravitelný a pro ty, kdo se sami natáčí, představuje skvělou možnost, jak obohatit své záběry.

  Reagovat
 • 27.9.2011 (21.14)
  Permalink

  Nojo, ale toto (export extra širokouhleho) platí pouze pro to, když z toho střihového programu chcete samotné video třeba avi. Když z toho programu to budete chtít pálit na nějaky nosič třeba dvd tak je dělání vysloveně ořezu na nic, protože třeba to dvd má furt a stále 720×576 čili pak stačí pouze v tom titulkovači překrýt hořejšek+spodek černým pruhem a nechat to prostě 16:9 protože jako dvd to bude furt 16:9 :-))

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook