Jaký objektiv vybrat na video zrcadlovkou?

Objektivy jsou rozhodně nejdražší záležitost v oblasti vybavení fotoaparátu. Pokud ale chcete k natáčení přistupovat vážně a dostat ze zrcadlovky maximum, investici v tomhle ohledu se nevyhnete… Jaký objektiv se ale hodí právě pro vás a co nejspíš nevyužijete? To vám přesně nikdo neřekne, ale pokusíme se zde zmínit některé informace, které by vám při rozhodování mohly pomoci…

Co je to crop faktor?

Ještě než se zamotáme do údajů souvisejících s ohniskovými délkami, je potřeba jasně pochopit co je to crop faktor a vědět jaký má právě váš foťák. Jedná se o údaj související přímo s velikostí senzoru – full frame (36x24mm) senzor má crop faktor 1, další foťáky mají senzory menší (např. APS-C) a crop faktor se u nich zvyšuje, běžný je např. 1,4 (většina Nikonů), 1,6 (většina Canonů) a podobně… Větší senzor znamená lepší světelnost, ale i menší přiblížení objektivu. 50mm objektiv na full-frame (např. 5D MKII) bude mít podobný úhel záběru jako 30mm na APS-C (s crop faktorem 1,6), proto stejný objektiv může u různých zrcadlovek mít různý účel.

(video je staršího data, proto mohou být některé informace mírně zastaralé; uvedený fotoaparát je Canon se snímačem APS-C, který patří mezi nejběžnější)

Ostrost

Faktor, který sleduje mnoho fotografů je jejich ostrost, tedy schopnost vykreslovat mikrokontrast a to zejména při hodně (nebo plně) otevřené cloně (max. světelnost). Je však potřeba říci, že fotografie se běžně pohybují při rozlišeních 16Mpix na něž jsou objektivy více či méně stavěné – oproti tomu video se pohybuje kolem 2Mpix (FullHD), takže o plném využití objektivu nemůže být řeč a ostrost ovlivňuje spíše ukládací algoritmus foťáku, případně sw doostření – ať už ve fotoaparátu (picture style) nebo v postprodukci. Faktory, které nás na objektivech zajímají pak jsou hlavně světelnost (nižší šum, hloubka ostrosti), zpracování a ostření (chod ostřícího kroužku a ohnisko, případně rozsah ohnisek (u zoom objektivů)

Setové objektivy

Objektivy, které se prodávají tzv. v setu (tj dohromady se zrcadlovkou), jsou zpravidla základem mezi zoom objektivy, mají horší světelnost (která se také mění během zoomování), často jsou převážně z plastu a trpí mnoha dalšími nedostatky (špatná kresba, vinětace, chromatická aberace…). Zkušenější kameramani se jim vyhýbají, někteří by ale použili setový objektiv jako „univerzální“ například při natáčení reportáže, kdy není čas měnit skla. Na druhou stranu mají tyhle objektivy i pár světlých stránek, konkrétně: Mají zoom (variabilní ohnisková vzdálenost), většinou mají optickou stabilizaci a jsou levné. Pokud jste úplní začátečníci, chcete fotit i točit casino online a s foťákem se budete teprve sžívat, bude vám tenhle objektiv stačit, než zjistíte co přesně potřebujete a jaké lepší objektivy pořídit.

Teleobjektivy

Většina z vás si dokáže představit k čemu se hodí teleobjektiv – k točení sportu, přírody, dokumentů, atd. budete dříve či později nějaký teleobjektiv potřebovat. Pokud vybíráte zoomový, ideální je zvolit nějaký s konstantní světelností (např. f4), která vám nebude měnit při změně ohniskové vzdálenosti clonu. Doporučujeme zakoupit objektiv s optickou stabilizací (IS) . Objektiv s IS bude nejspíš dvojnásobě drahý, ale tahle investice jednoznačně stojí za to. K nejoblíbenějším v této kategorii patří například celkem univerzální skla 70-200 s konstantní světelností f4 nebo ještě lépe f2.8.

Širokoúhlé objektivy

Tam, kde vám normální objektiv kolem 50 mm (resp. 30mm) nebude stačit a budete potřebovat do záběru dostat více informací, nastupují objektivy širokoúhlé. Ty jsou velmi používané, pomohou vám v omezeném prostoru, v interiérech auta, při natáčení budov i na zajímavé záběry krajiny. Tím, že se dostanete blíže k ději taky vaše záběry ožijí a vypadají akčněji, s větší energií. Někomu budou stačit mírně širokoúhlé objektivy, jiný využije i nejširší rybí oko (např 8mm). Oblíbenou a skvělou volbou pro APS-C je Tokina 11-16mm f2.8.

Pevná skla

Objektivy s pevným ohniskem jsou mezi zkušenějšími filmaři jasné číslo 1. Mají zpravidla lepší optické vlastnosti (kresbu, bokeh a světelnost). Při nedostatku světla se bez nich vůbec neobejdete. Mimo to vám takový objektiv dodá (menší) hloubku ostrosti a to je jeden z hlavních důvodů proč se zrcadlovky k natáčení pořizují.

Kupte si objektivy jiných výrobců!

Na téměř jakýkoliv fotoaparát půjde dostat za použití vhodné redukce nasadit mnoho objektivu jiných výrobců. Největší popularitu mají starší manuální skla (například typu M42, Canon FD, aj.), která bývají velmi kvalitně zpracovaná, mají lepší ruční ostření a nastavení clony přímo na objektivu. Největší nabídka je u těchto objektivů kolem 50mm, těch se v minulosti vyrábělo nejvíce.

Závěr

Pokud ještě nemáte zkušenosti s žádnými zrcadlovkami, klidně si pořiďte foťák se základním objektivem, postupně se s ním sžijte a až si uděláte obrázek o tom co se vám bude hodit, zainvestujte do lepších skel. Pro natáčení ve velkém spěchu, typu reportážní tvorby, pro vás možná bude nejpraktičtější nějaký univerzální zoom, (např. 18-70 pro APS-C), kdy nebudete muset ztrácet čas výměnami objektivů každých pár minut.

Pokud se chystáte natáčet například filmy, videoklipy nebo jiné hrané záležitosti, bude lepší vybrat si několik „kvalitnějších“ objektivů s pevným ohniskem. Osobně bych si jako slušný univerzální set (pro zrcadlovku s crop faktorem 1,6) zvolil základní sklo kolem 35mm (f2 nebo méně), portrétní 50mm (f 1,4), zoom 70-200 a širokáč např. 11-16mm. Pokud bych měl na natáčení méně času (reportáž, svatba) a neměl bych čas měnit objektiv, vybral bych kvalitní světelný zoom – například 17-50mm f/2.8 (opět míněno pro APS-C přístroj).

Pro začátečníky bude taková možnost nejspíš mimo jejich finanční možnosti a ani by nemusela odpovídat jejich potřebám. Proto si dejte s výběrem na čas, ptejte se, půjčujte si skla od kamarádů, zkoušejte a uvidíte co je to pravé pro vás. Kvalitní objektiv je investice na mnoho let a tak stojí za to vybírat dobře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook