Kde hledat legální muziku do videa?

AKTUALIZOVÁNO. Hudba ve videu, ať už se jedná o lifestyle kousek, reklamu nebo film, má naprosto zásadní postavení a každý autor se k tomuto tématu více či méně často dostane. Bohužel stále platí, že většina autoru se řídí heslem: „Neukradnul bych auto, ale hudbu klidně jo.“ Pokud se ale, z jakéhokoliv morálního či profesionálního důvodu, chcete tomuhle problému vyhnout, je zde hned několik možností jak to udělat, tak abyste nemuseli nic platit a zároveň neporušovali zákon…

1) Složte si hudbu sami

Pro někoho se to na první pohled může zdát jako nesmysl, ale pro spoustu tvůrců je to běžná praxe, kde se opravdu meze nekladou. Pokud nejste sami hudebně nadaní, domluvte se třeba s kamarády a z nevinné jam session může vzniknout zajímavý kousek na podbarvení vašeho audiovizuálního díla.
Existuje i řada programů, kde si můžete hudbu složit sami ať už z jednotlivých tónů nebo hotových smyček. Za ty nejjednodušší lze jmenovat třeba velmi rozšířený program GarageBand, který najdete v každém MacBooku.

2) Kontaktujte přímo autora

Mnoho menších nezávislých kapel a interpretů, kteří mají svou hudbu vystavenou například na MySpace vám v případě uvedení jejich autorství svou hudbu pro nekomerční účely rádo poskytne. Stačí se obrátit na kapelu a zeptat se, platí tady klasické: „Líná huba…

3) Použijte muziku pod Creative Commons

Patrně nejzajímavější a zároveň nejsnadnější varianta. Už jste o tom možná někdy slyšeli, pokud nahráváte video např. na Vimeo, tak se vás web dokonce táže, jestli chcete videa vydat svá videa pod některou z „otevřených“ licencí…
Spousta autorů hudby se už nějakou dobu přiklání k názoru, že za použití a šíření jejich hudby by se nemělo platit a tak ji nabízí pod licencí CC, kdy ji za uvedení autora a několika dalších podmínek můžete nekomerčně (někdy dokonce komerčně) reprodukovat a dále s ní pracovat.
Webů, kde je taková muzika, ale i zvuky, fotografie a další, je spousta, k těm větším hudebním patří třeba Jamendo, ccMixter, Free Music Archive. Některé z nich najdete přímo na webu creative commons a velmi pěkný seznam nabízí i jedna diskuze na vimeo.

Licence Creative Commons je soubor veřejných licencí, které přinášejí nové možnosti v oblasti publikování autorských děl: posilují pozici autora při rozhodování za jakých podmínek bude dílo veřejně zpřístupněno.
Pokud chcete do svého videa taková díla použít nebo pokud chcete svá videa nabízet pod touto licencí, pečlivě si projděte český web Creative Commons a seznamte se s piktogramy, které vyobrazují konkrétní licenční podmínky, za přečtení stojí také FAQ, jak pro autory, tak i pro uživatele. Před použitím jakéhokoliv díla pod licencí CC si důkladně prostudujte jestli konkrétní podmínky k tomuto dílu dovolují

Tady přikládáme ještě video A Shared Culture, které krásně shrnuje myšlenku Creative Commons (autorem je Jesse Dylan a všechny materiály použité ve videu jsou licencovány jako CC)

Ať už se rozhodněte k jakékoliv z výše uvedených cest, přeji vám hodně úspěchu a hlavně dobrý pocit, který je nejdůležitější a který vám nikdo nevezme!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook