Kde hledat legální muziku do videa?

AKTUALIZOVÁNO. Hudba ve videu, ať už se jedná o lifestyle kousek, reklamu nebo film, má naprosto zásadní postavení a každý autor se k tomuto tématu více či méně často dostane. Bohužel stále platí, že většina autoru se řídí heslem: „Neukradnul bych auto, ale hudbu klidně jo.“ Pokud se ale, z jakéhokoliv morálního či profesionálního důvodu, chcete tomuhle problému vyhnout, je zde hned několik možností jak to udělat, tak abyste nemuseli nic platit a zároveň neporušovali zákon…

1) Složte si hudbu sami

Pro někoho se to na první pohled může zdát jako nesmysl, ale pro spoustu tvůrců je to běžná praxe, kde se opravdu meze nekladou. Pokud nejste sami hudebně nadaní, domluvte se třeba s kamarády a z nevinné jam session může vzniknout zajímavý kousek na podbarvení vašeho audiovizuálního díla.
Existuje i řada programů, kde si můžete hudbu složit sami ať už z jednotlivých tónů nebo hotových smyček. Za ty nejjednodušší lze jmenovat třeba velmi rozšířený program GarageBand, který najdete v každém MacBooku.

2) Kontaktujte přímo autora

Mnoho menších nezávislých kapel a interpretů, kteří mají svou hudbu vystavenou například na MySpace vám v případě uvedení jejich autorství svou hudbu pro nekomerční účely rádo poskytne. Stačí se obrátit na kapelu a zeptat se, platí tady klasické: „Líná huba…

3) Použijte muziku pod Creative Commons

Patrně nejzajímavější a zároveň nejsnadnější varianta. Už jste o tom možná někdy slyšeli, pokud nahráváte video např. na Vimeo, tak se vás web dokonce táže, jestli chcete videa vydat svá videa pod některou z „otevřených“ licencí…
Spousta autorů hudby se už nějakou dobu přiklání k názoru, že za použití a šíření jejich hudby by se nemělo platit a tak ji nabízí pod licencí CC, kdy ji za uvedení autora a několika dalších podmínek můžete nekomerčně (někdy dokonce komerčně) reprodukovat a dále s ní pracovat.
Webů, kde je taková muzika, ale i zvuky, fotografie a další, je spousta, k těm větším hudebním patří třeba Jamendo, ccMixter, Free Music Archive. Některé z nich najdete přímo na webu creative commons a velmi pěkný seznam nabízí i jedna diskuze na vimeo.

Licence Creative Commons je soubor veřejných licencí, které přinášejí nové možnosti v oblasti publikování autorských děl: posilují pozici autora při rozhodování za jakých podmínek bude dílo veřejně zpřístupněno.
Pokud chcete do svého videa taková díla použít nebo pokud chcete svá videa nabízet pod touto licencí, pečlivě si projděte český web Creative Commons a seznamte se s piktogramy, které vyobrazují konkrétní licenční podmínky, za přečtení stojí také FAQ, jak pro autory, tak i pro uživatele. Před použitím jakéhokoliv díla pod licencí CC si důkladně prostudujte jestli konkrétní podmínky k tomuto dílu dovolují

Tady přikládáme ještě video A Shared Culture, které krásně shrnuje myšlenku Creative Commons (autorem je Jesse Dylan a všechny materiály použité ve videu jsou licencovány jako CC)

Ať už se rozhodněte k jakékoliv z výše uvedených cest, přeji vám hodně úspěchu a hlavně dobrý pocit, který je nejdůležitější a který vám nikdo nevezme!

16 komentářů: „Kde hledat legální muziku do videa?

 • 18.11.2013 (17.29)
  Permalink

  Hudbu do videa je možné získat za velmi přijatelné ceny a ve vynikající kvalitě v ČR například z knihovny ARCADIA, http://www.arcadiamusic.cz. Najdete tam ve vyhledávači v češtině velké množství zajímav hudby, všechny styly, žánry, etno, symfonický orchestr.

  Reagovat
 • 12.7.2013 (12.10)
  Permalink

  Když zakoupím písničku na iTunes nebo koupím CD v obchodě, tak taky nemohu používat legálně hudbu třeba na YT?

  Reagovat
  • 12.7.2013 (23.21)
   Permalink

   Ne, jde o licenci pro osobní použití a ne pro další šíření;)

   Reagovat
 • 4.5.2013 (18.04)
  Permalink

  Jak zjistím, kolik a komu mám zaplatit, když jsem použila hudbu staženou z youtube.com?
  Děkuji za odpověď

  Reagovat
 • 26.1.2012 (14.43)
  Permalink

  PODIVNÉ SROVNÁNÍ (KRÁDEŽ AUTA A HUDBY)
  Chápu, že když někdo použije hudbu ke svému prospěchu ze kterého bude mít zisk, je to autorská krádež a má být trestána.

  Můj případ. Na server youtube jsem dal soukromé a nekomerční video z dovolené v Řecku, vzhledem k velké sledovanosti BYLO po 5000 shlédnutí ZAKÁZÁNO. Pro údajné porušení autorských práv. Divil jsem se !! Na tomto servru je asi 95% videí, které používají neautorizovanou hodbu a nikdo je nesmazal.Zdá se mi to nefér. NIKOHO jsem nepoškodil, nic nevydělal a myslím, že jsem naopak udělal té hudbě reklamu.

  Reagovat
  • 28.1.2012 (19.19)
   Permalink

   Řekl bych, že odpovědí je článek výše:) Myslím, že hudebníci, vydavatelství, videotvůrci i diváci na to mají každý svůj názor a tak to prostě bude. Pokud použijete hudbu nelegálně, tak se nemůžete zlobit pokud vám ji na YouTube zakáží – mimochodem, pokud video veřejně vystavíte na YT a dokonce dosáhnete 5000 shlédnutí, o soukromém videu nemůže být řeč.

   Reagovat
   • 21.2.2012 (13.41)
    Permalink

    No trochu si dovolím nekonfliktně NESOUHLASIT.

    Mé video z dovolené, je NEKOMERČNÍ !!

    Komercí se podle mne rozumí spuštění videa za účelem získání zisku.
    Mé video má na YT sice 5000 shlédnutí, ale bez jedinné koruny, eura či dolaru na můj účet. !!

    Nevím zda chodíte na YT pravidelně, ale pokud stáhnete prvních 50soukr. videí s malo či velkou sledovaností, garantuji Vám, že min.45 z nich má na pozadí autorem neschválenou hudbu. Nalezl jsem také video z Řecka s 37 000 kliky, má také ilegální muziku na pozadí a běží bez omezení.
    O tom mluvím. Někoho cenzurují a někoho ne !!

    Jinak souhlasím s Vaším názorem, že za komerční videa s autorskou hudbou na pozadí se má Platit !!

    UVÍTÁM VAŠE OPRVDVÉ RADY.

    1) Kde sehnat datab. zemřelých autorů, či skladem volně k používání i pro komerční účely.

    2) Kde zde v ČR seženu agenturu beroucí Autor. příspěvky pro Řeckého interpreta

    Díky moc za rady a pomoc.

    Korbelos

  • 9.6.2012 (15.31)
   Permalink

   Youtube si u videií zobrazuje reklamu a tedy videa generují společnosti Google zisk, proto lze takové video označit za komerční.

   Reagovat
 • 27.12.2011 (3.19)
  Permalink

  V akom znení mám uviesť vo videu v záverečných titulkoch pouzitú hudbu s CC licenciou? nikde som sa to zatial nedočítal a je to pre mna dost podstatné.

  Reagovat
  • 28.1.2012 (19.14)
   Permalink

   Peter, myslím, že by mělo stačit uvést celý název písně a interpreta, plus odkaz na jejich web nebo myspace. Většina tvůrců například na vimeu tyto informace přikládá i do popisu videa.

   Reagovat
 • 22.10.2011 (22.00)
  Permalink

  to david: všichni interpreti nejsou zastupováni osou, to prostě nejde, chápu, že takový Kája Gottů pod osou zřejmě je, ale co takové garážové skupiny? ty asi těžko bude někdo znát natož aby je znala osa. to by potom museli chtít peníze i například za to, že si někdo stáhne z mýho webu mou vlastní skladbu, kterou jsem jen tak napsal, nahrál a nazpíval u sebe doma, kam by jsme se pak dostali?

  Reagovat
 • 10.10.2011 (7.58)
  Permalink

  Super, ale s tou 2kou bych moc nepocital on vam sice autor to dovoli ale stejne musite zaplatit OSE – OSA,ktera ho jakoby zastupuje a nic neda zadarmo,dokonce ani autor to nemuze dovolit,dokonce pokud svoji vlastni hudbu pouzije do necoho komercniho co sam dela tak by za to mel zaplatit:)) pokud samozrejme hudbu vydal….

  Reagovat
 • 18.9.2011 (3.12)
  Permalink

  Mimochodem, všechny naše tutoriály vycházejí pod licencí Creative Commons, pokud je chcete použít nekomerčně a při zachování CC licence, máte volný prostor… http://vimeo.com/channels/242478

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook