Nejlepší český dokument byl natočen na zrcadlovku!

Vítězem nedávného festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě se stal již po třetí Martin Mareček, tentokrát se svým filmem Pod sluncem tma, pojednávajícím o (ne)zbytnosti elektrifikace jedné africké vesnice, ale jak sám autor říká, hlavně lidech u nás v Evropě. Mareček se nijak netají tím, že se natáčelo kompletně na digitální zrcadlovku, konkrétně Canon EOS 5D a vyzdvihuje jeho ekonomickou nenáročnost, kompaktní (až intimní) rozměry i vysokou kvalitu obrazu, nejvíce oceňuje ale „svého“ kameramana Jiřího Málka.

„Důvod byl primárně ekonomický, protože technologie fotoaparátu umožňuje Full HD rozlišení, tzn. rozlišení, jako mají kamery, které bychom tam těžko dostávali. Umožňuje i filmové snímání a kameraman musel víc přemýšlet, co v záběru je. Dalším důvodem byla intimita, člověk daleko víc splyne s prostředím,“ shrnuje výhody v rozhovoru pro ČT.

Přestože většina článků nebo rozhovorů se kameře věnuje jen okrajově (už proto, že v dokumentech je klíčový spíše příběh), ve většině je použitá zrcadlovka alespoň zmíněna, což je v ČR, kde se o DSLR natáčení příliš neví, nebo je považováno za určitý výstřelek, velmi zásadní, až zlomová informace. Martin Mareček tak nejspíše bude jedním z prvních, kteří výrazně rozšíří povědomí lidí o téhle alternativě.

Zmíněných rozhovorů je celá řada, téma zrcadlovky se několika otázkami dotknou třeba na Aktuálně.cz nebo v audiozáznamu z Českého rozhlasu.

Tady je trailer k filmu:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook