Nové objektivy i SpeedBooster pro Micro Four Thirds

Bajonet Micro Four Thirds stvořený firmami Olympus a Panasonic si získává stále větší popularitu. Objektivy pro něj krom těchto výrobců dělají i Sigma, Lensbaby nebo Voigthlander.

Výhoda m4/3 systému je mimo jiné v tom, že díky menšímu snímači a malé vzdálenosti čipu od bajonetu (flange focal distance) lze na tyto přístroje nasadit prakticky jakýkoliv objektiv, přes redukce tak lze použít objektivy Nikon, Canon, Zeiss, celou řadu filmových skel, nebo dokonce CCTV objektivy určené pro bezpečnostní kamery.

Micro Four Thirds tak kromě fotoaparátů využívá Panasonic i u kamery AGAF101 a na své přístroje Pocket Cinema Camera a Cinema Camera (v provední m4/3) umístil i inovátor Blackmagic.

Nová skla

Pro maximální lowlight výkon a malou hloubku ostrosti jsou samozřejmě třeba co nejsvětelnější objektivy a filmařské komunitě tak udělaly radost dva špičkové manuální objektivu určené pro video – SLR Magic 25mm t/0.95 a SLR Magic 12mm t/1.6. Hlavně první jmenovaný, který je u m4/3 ekvivalentem 50mm vzbudil velmi kladné reakce. Konkuruje výše zmíněnému Voightlanderu nejen špičkovou kvalitou a video zpracováním (plynulá clona, ozubené ostřící kroužky), ale také cenou – 799$. Výrobky SLR Magic a objednání je možné na jejich webu.

SLR Magic NOKTOR - 25mm

Dobrá zpráva je tu ale i pro ty, kteří mají nakoupeny objektivy Canon, firma Metabones totiž ohlásila vydání svého Speed Boosteru, kompatibilního s EF-S a EF objektivy, právě pro standard Micro Four Thirds. Dostupné by měly být v červnu a crop faktor m4/3 přístrojů by z 2 posunuly na 1,6, tedy odpovídající Canon ASP-C. Necháme se překvapit – každopádně tyto redukce se již skvěle osvědčují u Sony, tak třeba budou mít úspěch i u Panasonicu a Olympusu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook