Pár triků pro zajímavé fotky z mobilu

Ne vždy při sobě máte zrcadlovku – a ty nej okamžiky a situace nepočkají. Stále častěji se fotografové uchylují pro zachycení okamžiků i k mobilům. Výrobci se předhání v kvalitnějších a kvalitnějších foťácích, zvyšuje se velikost fotek a jen o něco pomaleji (ale stále hlasitěji) se hlásí o slovo i kvalita snímků. Takže – mobil nezatracujme a pojďme se podívat na pár triků…

S dnešními telefony už lze opravdu pořídit parádní snímky, za které se nemusíte stydět. Když také přidáte trochu fantazie, nemusíte se rozhodně bát. Co se týče těch telefonů, nemusí být nutně nejdražší a z nejvyšší třídy. Například s Honorem 6X s dvojitým zadním fotoaparátem se v režimu široké clony můžete vyřádit i s hloubkou ostrosti, jako u zrcadlovek. Pro řadu výrobců se stává kvalitní foťák silným marketingovým nástrojem a segment fotografů, kteří s sebou zrovna nemají veškeré vybavení, je pro výrobce stále atraktivnější.

1. Chytat blesky je základ

Je venku bouřka? Ideální! Vyrazte na balkon, nebo jen k oknu. Nejen profesionální fotoaparáty, ale také mobilní telefony mohou během metání blesků vytvářet krásné fotografie. Jak na to? Půjde to překvapivě snadno, pokud před focením provedeme některá základní nastavení. To bude samozřejmě možné jen ve chvíli, kdy si v telefonu zvolíte funkci ručního nastavení, ne automatického.

Zaměříme se na dvě základní nastavení – na expozici a na ISO. Pokud fotíte ve tmě, kdy také blesky nejlépe vyniknou, nastavte expozici do záporných čísel. Předejdete tomu, že telefon automaticky zesvětlí tmavá místa tak, že budou ve výsledku vypadat šedá, ne černá. Mimochodem, to platí u jakékoli noční fotky. Stejně tak jako nastavení hodnoty ISO, tedy citlivosti. Hodnota ISO by měla být tak nízká, jak jen je to možné, zabráníte tím zvýšenému šumu na fotografii.

Je také velmi důležité, aby byl telefon umístěn na stativu, jinak nemáte šanci telefon během závěrky udržet a výsledná fotka bude určitě rozmazaná. I když vám přijde, že to třeba ukotvený loket vyřeší, nebude to stačit.

Pak už si stačí nastavit delší čas závěrky, stisknout spoušť a čekat na své bleskové úlovky. Čas můžete nastavit prakticky libovolně, třeba i na pět až deset minut. Jakmile je telefon na stativu, zachytí se jen ty pohyblivé části ve snímku, například blesky.

Případně můžete také využít vestavěných funkcí některých telefonů, jako je například malování světlem. Tím jsou vybavené třeba některé telefony Honor nebo Huawei.

2. Je po dešti? Hurá ven!

Pokud můžeme vytvářet krásné fotografie blesků, můžeme pro mobilní focení využít také dešťové kaluže. Vyfotit kaluž a další reflexní objekty, jako jsou prosklené budovy, můžeme tak, aby byly vidět jak původní objekt, tak zrcadlový odraz. Zaměřte se také na zajímavé detaily nebo úhel focení. Snímek pak můžete doladit i tím, že necháte barevný jen odraz, zbytek fotografie pak bude černobílý.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook