Problémy videa ze zrcadlovky

Většina z nás už si uvědomila, že zrcadlovky jsou malý zázrak, dlužno ovšem podotknout, že mají i pár významných negativ. Abychom se tedy něvěnovali jen kladům, nastíníme si dnes největší problémy natáčení na zrcadlovky… Nejde o srovnání s jedním konkrétním modelelem kamery a jiné problémy vyvstanou, pokud srovnáváte s RED a jiné pokud s nějakou „domácí“ kamerou.

Tento článek nepochybně souvisí i s tématem profesionálního využití zrcadlovek, které sepsal Petr Špetla. S jakými problémy se tedy pravděpodobně setkáte, pokud nahradíte kameru zrcadlovkou?

Špatná ergonomie – rozložení jednotlivých tlačítek se u různých modelů liší, ale celkový koncept fotoaparátu samozřejmě není tvarově ani ovládáním určen primárně pro video. Absence hledáčku se nahrazuje různými přídavnými hledáčky (viewfindery) nebo externími displeji, které pomáhají ve slunečném počasí (zastínit) a pro lepší ostření (zvětšit). Dále se samozřejmě řeší i komplikované natáčení z ruky – zde stouží různé stabilizace ři rigy (ramenní či hrudní opěrné konstrukce). Stativ je základ, to ani nemusím zmiňovat.

Ostření – zrcadlovky prostě neumí plnohodnotně automaticky ostřit během videa, nebo alespoň většina z nich. Nejdále jsou v tomto přístroje Sony Alpha, které mají polopropustná zrcátka a ostří celkem obstojně. U ostatních výrobců je prostě k rychlému ostření potřeba sklopit zrcátko, což se samozřejmě neslučuje s natáčením.

Zoom – zde je potřeba zoom objektiv (ideálně s konstantní clonou po celé délce) a ani tak není zoomování zrovna pohodlné, navíc stíhat během něj zároveň ručně ostřit je téměř nemožné. Na druhou stranu lze na fotoaparátu dosáhnout ohnisek (tele), o kterých si kamery mohou nechat zdát.

Rolling shutter, jello efekt – problém ke kterému dochází u mnoha CMOS senzorů, velmi se však liší u různých modelů. Tím, že se řádky snímají postupně, dochází při rychlém švenkování k borcení svislic, navíc u natáčení různých obrazovek, panelů či monitorů se mnohdy vytváří nepříjemné pruhy.

Moaré efekt, aliasing – Největší kompilkace natáčení na DSLR, které na rozdíl od jiných v podstatě nelze přímo řešit. Objevuje se na různých hranách a pravidelných strukturách. Pro lajka nemusí být tak nápadný, ale profesionálové se ho velmi děsí.

Rychlost obsluhy – za předpokladu, že chceme plně využít potenciálu foťáku, nejspíše budeme potřebovat alespoň nějaké z příslušenství zmíněného výše, čímž se pochopitelně sníží pohotovostní rychlost. Výměny objektivů také zabírají nezanedbatelný čas. I obsluha funkcí kamery přes různé menu je logicky složitější než u profesionálnějších kamer, které k tomu mají odpovídajcí tlačítka.

Přehřívání, omezená doba nahrávání – tyhle dva problémy (částečně spojené) se ve větší či menší míře objevují u všech zrcadlovek (s výjimkou Canon 60D a Panasonic GH2). Většinou z nich nejde nahrát souvisle více než 4GB videa a mnoho z nich nedosáhne ani na tento objem dat, protože se kvůli přehřátí vypnou už třeba po 10 minutách.

Chybějící nastavení audia – žádné zrcadlovky nemají profesionální XLR audio vstupy, většinou chybí i odpovídající nastavení audia (tento problém se často řeší nahrávaním zvuku zvlášť na externí rekordér)

Chybějící funkce a ovládací prvky – zobrazení zebry, focus peaking, pokročilé vyvážení bílé, histogram, ořezové značky a mnohé další ve foťácích také nenajdete. Některé z ních lze doplnit použitím hacknutého firmware (např. Magic Lantern), což jednak nelze u všech a druhak nebude fungovat vždy úplně na 100%

Jednotlivé parametry se samozřejmě liší u konkrétních fotoaparátů, ale základ je všude shodný. Zrcadlovky jsou prostě méně vhodným zařízením pro některé typy natáčení, především sem patří dlouhé záznamy (akce, přednášky), některé reportáže, určité sporty, děti, zvířátka, rodinné video atp. Jednoduše to lze shrnout, že DSLR není na video pro dovolenkáře, téměř všechno ostatní však s nějakými doplňky a trochou snahy točit jde.
Pokud by vás napadly ještě nějaké problémy zrcadlovek, klidně je zmiňte alespoň v diskuzi. Pokud máte naopak nějaký dotaz, nestyďte se pod článkem zeptat, určitě je tu spousta těch, kteří se o své zkušenosti rádi podělí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook