Proč bych si už na video nevybral Canon

Upozorňuji, že tento příspěvek je čistě osobním názorem, který jsem nabyl po mnoha měsících používání různých zrcadlovek k natáčení videa. Nijak nespolupracuji a nejsem podporován žádnou z firem vyrábějících digitální fotoaparáty, stejně tak i můj (tento) web.

Samozřejmě vždy platí to, že pro natočení dobrého videa není nikdy nutná ta nejnovější/nejlepší technika a rozhodující je spíš nápad a provedení. Přesto je kvalita obrazu i obsluha fotoaparátu důležitým faktorem při výběru foťáku a dobře zvolený přístroj nám může přinést lepší výsledky a šetřit čas nebo nervy. Protože mi hodně lidí píše a ptá se jaký foťák bych jim poradil, rozhodl jsem se napsat tenhle příspěvek, kde ve stručnosti popíšu svůj pohled na současný výběr amatérských zrcadlovek.

Dva se perou a třetí se nesměje

Trh s fotoaparáty silně ovlivňuje výrazná pozice dvou velkých hráčů – Canonu a Nikonu – vedou nejen v prodejnosti, ale také v množství reklamy, kterou nás zahrnují na každém rohu. Je pravdou, že mají největší výběr objektivů a logicky i bazarové nabídky obsahují nejčastěji tyto produkty.

Nejvýraznější pozici na trhu videozrcadlovek si vybudoval Canon, protože jeho 5D mkII a 7D stály na počátku tohoto odvětví a ve své době převyšovaly cokoliv od konkurence. Později to byl opět Canon, kdo nabídl jako první u videa plnohodnotné manuální nastavení s přístrojem nižší třídy (550D).

Pro a proti zrcadlovek

Je bezesporu, že video ze zrcadlovek má unikátní a příjemný vzhled a mnoho lidí (profesionály nevyjímaje) si fotoaparáty vybírá na velkou část projektů (hudební klipy, image videa, krátké filmy, aj.).

Na druhou stranu je zřejmé, že mnoho foťáků má neduhy (uveďme si na příkladu Canonu) jako neostrý obraz, špatný displej, absence hledáčku, malá výdrž baterií, špatný autofokus, objektivy nevhodné na video, moaré/aliasing, absence prokládaného videa, absence FullHD slow-motion, chybějící focus peaking a zebry, nepohodlné ovládání a tak dále…

Vývoj produktů

Je těžké říct, co všechno ovlivňuje rozhodnutí manažerů velkých výrobců a proč jsou produkty inovovány v určitých ohledech a v jiných ne. Je ale jasné, že firmy, které prodávají i kamery (ať už spotřební nebo profesionální) jsou si vědomy, že si kvalitními videozrcadlovkami zabíjejí právě tento trh. (Proč si kupovat kameru za 200 tis., když stejnou práci odvede levná zrcadlovka, že?). Dále je samozřejmě vývoj bržděn proto, aby mohli výrobci představit každý půlrok nějaké novinky, ale zároveň nevyrobili foťák, který by si jeho majitel koupil a bez problému mu sloužil třeba 5 let (5D mkII) aniž by nebyl výrazně překonán. Zčásti možná výrobci prostě nechtějí do foťáků dávat funkce, které většina uživatelů nevyužije.

Bez pochyby jsou ale již nové technologie dávno vyvinuty a připraveny k výrobě, čeká se ale na to, až se prodá dostatek aktuálních modelů. Prostě nabídka určuje poptávku.

Věci se mění

Abych se dostal k jádru pudla – tomu o čem jsem chtěl psát. Jak již bylo zmíněno výše, firma Canon sice před několika lety předběhla dobu, ale nyní přináší kvalitu a nové funkce (které bychom si tolik přáli) mnohem pomaleji než by mohla. Nikon se sice ve videu zlepšil, ale pořád spíše dorovnává úroveň Canonu, než aby se snažil jej předstihnout. (Nemožností měnit clonu v live-view stále dává najevo, že ze svých foťáků kamery mít nechce.) Tyto dvě firmy se tak vezou na úspěchu z minulých let a na výhodě známých značek, ale nenabízejí nám takové video přístroje jaké bychom chtěli.

Vedle toho vznikají menší projekty, které se snaží zaměřit právě na sektor amatérských filmařů (např. BMD Pocket Cinema Camera), ale za nos se trochu chytly i velké firmy, které se snaží vyslyšet některé z potřeb nás video tvůrců. Sony například nabízí velmi slušnou kvalitu s řadou NEX, která kombinuje jak bezzrcadlovky, tak i skvělé kamery profesionálního ražení (FS100, FS700). Navíc na nich lze použít Speedbooster, který jim do určité míry přidá výhody fullframe.

Nejlepším příkladem je asi firma Panasonic, která po slušném úspěchu hybridů GH1 a GH2 vyvinula novou GH3 v mnoha ohledech právě k obrazu videotvůrců. Přístoj nabízí několik kodeků s různým bitrate, velmi ostrý obraz, baterie vydrží asi dvakrát déle než u profi Canonů, OLED displej nabízí velmi dobrý obraz při ostření, foťák má použitelný autofokus, volume meter a histogram v živém náhledu, přístroj se nepřehřívá a modely mimo Evropu ani nemají omezení na 30 minut a protože jde o bezzrcadlovku – lze pro video použít i hledáček. Mimo to přizpůsobují pro vido i objektivy – ostřící kroužky jsou podstatně příjemnější na manuální ostření a některá skla nabízí i elektronické ovládání zoomu.

Bajonet micro4/3, který Panasonic sdílí s Olympusem pojme mimo mnoha slušných objektivů těchto výrobců i některé objektivy Samyang, Sigma, Voightlander a SLR Magic. Vzhledem ke vzdálenosti snímače od bajonetu lze na přístroje s redukcí upevnit téměř jakékoliv DSLR i filmové objketivy.

Nový přístoj Panasonicu – G6 z nižší řady si již také přivlastnil řadu skvělých video funkcí a nyní již nabízí i dlouho očekávaný focus peaking, tedy barevné zvýraznění ostrých hran, tak jak jej známe z kamer a také možnost živého náhledu přes wifi aplikaci (např z tabletu či smartphone).

Shrnutí

Pokud se mě někdo dnes zeptá jaký fotoaparát by si měl vybrat na pokročilé video, doporučil bych mu nejspíše Panasonic G6 nebo GH3… Samozřejmě nejde odhadovat jaký bude vývoj v dalších letech a člověk výběrem dané značky vždy podstupuje určité riziko, ale je podstatné říct, že tu jsou výrobci, kteří mají o filmaře zájem a naslouchají jim více než Canon s Nikonem, což je podle mě zásadní.

Pozn. 1:
Posledním důvodem, který mě motivoval napsat tento text bylo komerční natáčení při kterém jsem během dne několikrát při práci musel vystřídat Canon 60D a Panasonic GH3. Rozdíl v obsluze a pohodlí při práci s fotoaparáty byl obrovský. Jako velký vtip na mě působilo také zveřejnění Canonu 700D, který je z 99,5% shodný se svým předchůdcem 650D – jaký má význam představit téměř totožný produkt a vydávat jej za něco nového?

Pozn. 2:
Nemám žádnou osobní averzi vůči produktům Canon, mnoho let jsem s nimi spokojeně natáčel a udělal za tu dobu řadu videjí, trápí mě jen fakt, že na nás kameramany kašlou, přestože jsme velkou zákaznickou skupinou a že nedělají žádné zásadní kroky pro zlepšení svých produktů v ohledech, které jsou pro nás důležité.

Pozn. 3:
Plusem pro používání Canonů je nesporně fakt, že je možné na nich používat firmware hack Magic Lantern, který nabízí mnoho skvělých software funkcí (metering, peaking, zebry, aj.) a kromě toho nabízí v nejnovější verzi i RAW video z těchto zrcadlovek. Nutno poznamenat, že firma Canon na tomto firmware nemá žádnou zásluhu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook