Proč bych si už na video nevybral Canon

Upozorňuji, že tento příspěvek je čistě osobním názorem, který jsem nabyl po mnoha měsících používání různých zrcadlovek k natáčení videa. Nijak nespolupracuji a nejsem podporován žádnou z firem vyrábějících digitální fotoaparáty, stejně tak i můj (tento) web.

Samozřejmě vždy platí to, že pro natočení dobrého videa není nikdy nutná ta nejnovější/nejlepší technika a rozhodující je spíš nápad a provedení. Přesto je kvalita obrazu i obsluha fotoaparátu důležitým faktorem při výběru foťáku a dobře zvolený přístroj nám může přinést lepší výsledky a šetřit čas nebo nervy. Protože mi hodně lidí píše a ptá se jaký foťák bych jim poradil, rozhodl jsem se napsat tenhle příspěvek, kde ve stručnosti popíšu svůj pohled na současný výběr amatérských zrcadlovek.

Dva se perou a třetí se nesměje

Trh s fotoaparáty silně ovlivňuje výrazná pozice dvou velkých hráčů – Canonu a Nikonu – vedou nejen v prodejnosti, ale také v množství reklamy, kterou nás zahrnují na každém rohu. Je pravdou, že mají největší výběr objektivů a logicky i bazarové nabídky obsahují nejčastěji tyto produkty.

Nejvýraznější pozici na trhu videozrcadlovek si vybudoval Canon, protože jeho 5D mkII a 7D stály na počátku tohoto odvětví a ve své době převyšovaly cokoliv od konkurence. Později to byl opět Canon, kdo nabídl jako první u videa plnohodnotné manuální nastavení s přístrojem nižší třídy (550D).

Pro a proti zrcadlovek

Je bezesporu, že video ze zrcadlovek má unikátní a příjemný vzhled a mnoho lidí (profesionály nevyjímaje) si fotoaparáty vybírá na velkou část projektů (hudební klipy, image videa, krátké filmy, aj.).

Na druhou stranu je zřejmé, že mnoho foťáků má neduhy (uveďme si na příkladu Canonu) jako neostrý obraz, špatný displej, absence hledáčku, malá výdrž baterií, špatný autofokus, objektivy nevhodné na video, moaré/aliasing, absence prokládaného videa, absence FullHD slow-motion, chybějící focus peaking a zebry, nepohodlné ovládání a tak dále…

Vývoj produktů

Je těžké říct, co všechno ovlivňuje rozhodnutí manažerů velkých výrobců a proč jsou produkty inovovány v určitých ohledech a v jiných ne. Je ale jasné, že firmy, které prodávají i kamery (ať už spotřební nebo profesionální) jsou si vědomy, že si kvalitními videozrcadlovkami zabíjejí právě tento trh. (Proč si kupovat kameru za 200 tis., když stejnou práci odvede levná zrcadlovka, že?). Dále je samozřejmě vývoj bržděn proto, aby mohli výrobci představit každý půlrok nějaké novinky, ale zároveň nevyrobili foťák, který by si jeho majitel koupil a bez problému mu sloužil třeba 5 let (5D mkII) aniž by nebyl výrazně překonán. Zčásti možná výrobci prostě nechtějí do foťáků dávat funkce, které většina uživatelů nevyužije.

Bez pochyby jsou ale již nové technologie dávno vyvinuty a připraveny k výrobě, čeká se ale na to, až se prodá dostatek aktuálních modelů. Prostě nabídka určuje poptávku.

Věci se mění

Abych se dostal k jádru pudla – tomu o čem jsem chtěl psát. Jak již bylo zmíněno výše, firma Canon sice před několika lety předběhla dobu, ale nyní přináší kvalitu a nové funkce (které bychom si tolik přáli) mnohem pomaleji než by mohla. Nikon se sice ve videu zlepšil, ale pořád spíše dorovnává úroveň Canonu, než aby se snažil jej předstihnout. (Nemožností měnit clonu v live-view stále dává najevo, že ze svých foťáků kamery mít nechce.) Tyto dvě firmy se tak vezou na úspěchu z minulých let a na výhodě známých značek, ale nenabízejí nám takové video přístroje jaké bychom chtěli.

Vedle toho vznikají menší projekty, které se snaží zaměřit právě na sektor amatérských filmařů (např. BMD Pocket Cinema Camera), ale za nos se trochu chytly i velké firmy, které se snaží vyslyšet některé z potřeb nás video tvůrců. Sony například nabízí velmi slušnou kvalitu s řadou NEX, která kombinuje jak bezzrcadlovky, tak i skvělé kamery profesionálního ražení (FS100, FS700). Navíc na nich lze použít Speedbooster, který jim do určité míry přidá výhody fullframe.

Nejlepším příkladem je asi firma Panasonic, která po slušném úspěchu hybridů GH1 a GH2 vyvinula novou GH3 v mnoha ohledech právě k obrazu videotvůrců. Přístoj nabízí několik kodeků s různým bitrate, velmi ostrý obraz, baterie vydrží asi dvakrát déle než u profi Canonů, OLED displej nabízí velmi dobrý obraz při ostření, foťák má použitelný autofokus, volume meter a histogram v živém náhledu, přístroj se nepřehřívá a modely mimo Evropu ani nemají omezení na 30 minut a protože jde o bezzrcadlovku – lze pro video použít i hledáček. Mimo to přizpůsobují pro vido i objektivy – ostřící kroužky jsou podstatně příjemnější na manuální ostření a některá skla nabízí i elektronické ovládání zoomu.

Bajonet micro4/3, který Panasonic sdílí s Olympusem pojme mimo mnoha slušných objektivů těchto výrobců i některé objektivy Samyang, Sigma, Voightlander a SLR Magic. Vzhledem ke vzdálenosti snímače od bajonetu lze na přístroje s redukcí upevnit téměř jakékoliv DSLR i filmové objketivy.

Nový přístoj Panasonicu – G6 z nižší řady si již také přivlastnil řadu skvělých video funkcí a nyní již nabízí i dlouho očekávaný focus peaking, tedy barevné zvýraznění ostrých hran, tak jak jej známe z kamer a také možnost živého náhledu přes wifi aplikaci (např z tabletu či smartphone).

Shrnutí

Pokud se mě někdo dnes zeptá jaký fotoaparát by si měl vybrat na pokročilé video, doporučil bych mu nejspíše Panasonic G6 nebo GH3… Samozřejmě nejde odhadovat jaký bude vývoj v dalších letech a člověk výběrem dané značky vždy podstupuje určité riziko, ale je podstatné říct, že tu jsou výrobci, kteří mají o filmaře zájem a naslouchají jim více než Canon s Nikonem, což je podle mě zásadní.

Pozn. 1:
Posledním důvodem, který mě motivoval napsat tento text bylo komerční natáčení při kterém jsem během dne několikrát při práci musel vystřídat Canon 60D a Panasonic GH3. Rozdíl v obsluze a pohodlí při práci s fotoaparáty byl obrovský. Jako velký vtip na mě působilo také zveřejnění Canonu 700D, který je z 99,5% shodný se svým předchůdcem 650D – jaký má význam představit téměř totožný produkt a vydávat jej za něco nového?

Pozn. 2:
Nemám žádnou osobní averzi vůči produktům Canon, mnoho let jsem s nimi spokojeně natáčel a udělal za tu dobu řadu videjí, trápí mě jen fakt, že na nás kameramany kašlou, přestože jsme velkou zákaznickou skupinou a že nedělají žádné zásadní kroky pro zlepšení svých produktů v ohledech, které jsou pro nás důležité.

Pozn. 3:
Plusem pro používání Canonů je nesporně fakt, že je možné na nich používat firmware hack Magic Lantern, který nabízí mnoho skvělých software funkcí (metering, peaking, zebry, aj.) a kromě toho nabízí v nejnovější verzi i RAW video z těchto zrcadlovek. Nutno poznamenat, že firma Canon na tomto firmware nemá žádnou zásluhu.

49 komentářů: „Proč bych si už na video nevybral Canon

 • 21.10.2014 (10.04)
  Permalink

  Všechno je o penězích.Dlouhou dobu fotím na Panasonicy a mám ty fotoaparáty rád, ostrý obraz , velmi dostatečné možnosti nastavení a hodně slušné video. Rozhodl jsem se koupit si fullHD kameru , sáhl jsem po Panasonicu nejdříve SD10 neseděl mi a tak jsem si pořídil HDC SD60.Nakonec jsem byl rád že jsem se ho zbavil , prokládaný obraz 1080i je úplně k ničemu stejně jako ten jejich formát avchd.Po špatných zkušenostech před léty jsem úplně zavrhl Sony , tam je to vždy jen o ceně a ještě se snaží znepříjemnit, nebo spíše obrat dodatečně zákazníka atypickými konektory , vlastní paměťovkou , předraženým příslušenstvím atd.Bohužel to vypadá že mnou prozatím oblíbený Panasonic se zčásti vydává podobnou cestou , píši jen z části a to kvůli tomu prokládanému avchd . Svého času jsem se rozhodoval jestli budu fotit Panasonicem nebo Canonem a po asi tří týdením testování dvou kvalitativně stejných fotoaparátů jsem zvolil Panasonic. Byl lehčí, měl o chlup ostřejší obraz , byl svižnější , měl více možností nastavení které mi vyhovovaly a podstatně ergonomičtější.Když se vrátím k tomu Sony , kdysi to byl pojem v audiu, ale to skončilo někdy kolem roku 85.Audio se degradovalo takovým způsobem že audiofil by si do pokoje Sony asi nikdy nekoupil.Fotoaparáty jsem zavrhl zpočátku pro tu jejich paměťovou kartu a i když vím že od toho upustili nemám důvod zatím měnit značku.Docela se mi i líbí přístup Panasonicu co se týče manuálů, tak dobře a detailně zpracované manuály má jen málokdo.U té kamery je to opravdu zklamání , příště budu chytřejší a budu se více zajímat o parametry , jen na jméno se spolehnout nedá. Ale mám už podmíněný reflex když uslyším že Sony něco s někým , tak to pro mě znamená dát na můj block list i ty ostatní pro jistotu , nebo být velmi obezřetný. A abych jen nehanil Sony , myslím si , že jejich televizi bych doma strpěl , vím že Sony televizory mají dobrý obraz , ale hodně podrobně bych si prostudoval manuály jestli umí i něco jiného jako ti ostatní . No a závěrem bych chtěl dodat, že nepracuji a nepracoval jsem pro žádnou těchto a ani konkurenčních firem.To jsou jen postřehy amatéra a fandy do černého elektra.

  Reagovat
 • 14.6.2014 (18.24)
  Permalink

  Píšete o Panasoniku a Canonu.
  Mám Sony A350, na kterou fotím. K ní Sony HX5V, Kterou používám jen na videoklipy, dá se říci pro rodinnou dokumentaci, pro radost. Takových je nás většina, kteří podobně činíme. Syn má podstatně dražší kameru a video není v kvalitě obrazu lepší! Naopak!
  Jasná věc je ta, že větší čip má výhodu, obraz není tak zrnitý při slabém osvětlení. Řekněme se setovým objektivem. Podívám li se na video z 650D a střecha domů se „vlní“, či jak to nazvat, tak velký čip je vlastně nevýhodou! Skýtá to otázku: „není lepší čip jen 1“, nejvýše pak 4/3, a s rozlišením kolem 10, 12, max. 16 Giga?
  Vy se zde neskutečně osočujete.
  Přečetl jsem spousty recenzí, shlédl hodně videí. ŽÁDNÉ nebylo až tak dobré, abych se jednoznačně rozhodl mezi Sony NEX, Panasonik G6, naposledy i Canon 650D, atd. ? Co mne zcela rozhodilo, tak Sony RX, který vykazoval nejčistší obraz a okamžité přeostření kamkoli. Kamímky byly kamínky, písek byl písek a ne mudlanec! A to s relativně malým čipem!
  Nepotřebuji kameru- nač? Ideální by bylo, získat G6 pro americký trh bez přiblblého EU poručnictví s 4G, či 30 min. videem fotoaparátu.
  To pro mé účely!
  Vy se zde bavíte, jak byste byli super profíci. Taky znám jednoho, který v kufru auta vozí výbavu za statisíce a houby houby! Kdo ví, zda z toho vybavení vypadla jediná kloudná fotka?
  Není to s vámi podobné?
  Proč haníte? PROČ nenapíšete klady a zápory? Proč neuvedete- ten se hodí víc pro to a pro oné ne?
  Mě taky přemlouvali na Canon 600D. Když jsem si oné osoby prohlédl fotky, tak jsem byl v šoku! Spousta fotek, záběry solidní, ale výsledek hrůza! Proti mé Sonce vyblitiny. Třebas je to fotografem? Fotí svatby a pod.. Ale to bych doma prostě nechtěl. Myslím takové fotky.
  Fotím na Minolťácké objektivy, M42, pokusně se vším možným upraveným na koleně na baj. Mimolta AF, či M42 + red., které se dají koupit dá se říci levně.
  Po všech recenzích a i vašich tvrzeních, která mě nikterak nepřesvědčila docházím k názoru, že je zbytečné investovat do drahé věci, protože za půl roku, či za rok bude vše úplně jinak? Na GH3 nemám a tak mé ne nutné rozhodování je proto složitější. Asi to vyhraje G6 s power zoomem.
  Tak hoši, Dobré světlo!
  A článek pana Straky je hodně dobrý!

  Reagovat
 • 31.5.2014 (14.10)
  Permalink

  Super článek. Díky za něj. Akorát tady nikdo neřeší, že panasonic má snímkování 60 nebo 30, což je pro evropu při přehrávání na TV nepoužitelné. Obraz cuká, protože při převodu na DVD nebo Bluray se každý xtý snímek vyhazuje. Nemám pravdu?

  Reagovat
  • 14.6.2014 (18.39)
   Permalink

   Foťáky pro americký trh a evropský trh lze přepínat na 60 a 50, či 30 a 25 sn. za sec. To je dáno sítí, u nás je v síti 50 Hz. Přepneš na PAL a je to 50 sn./sec. Snad tam je nastavení PAL. Oni amíci mají tedy 60sn/sec.. U Sony to tak jde, tak to půjde i u Panasoniku.
   To jen prodejci uvádí lidi v zmatek, aby „jimi prodávaný foťák “ měl „lepší parametry“.

   Reagovat
  • 7.7.2014 (1.24)
   Permalink

   Přístroje zakoupené v Evropě jsou pochopitelně v PALu, natáčí tedy 24,25 nebo 50 snímků za sekundu… U nejnovějšího modelu od Panasonic (GH4) už je možné normálně přepínat NTSC nebo PAL.

   Reagovat
 • 17.12.2013 (1.25)
  Permalink

  No tak se dostávám k tomuto článku trochu se zpožděním a také si dovolím přidat svůj názor. Musím připomenou jeden důležitý aspekt, a to ten, že kouzlo DSLR je pro mě osobně v univerzálnosti: dobrý přístroj na seriózní fotografii i videa. V tuto chvíli se domnívám, že ten nejlepší univerzální poměr nabízí stále Canon i se všemi neduhy, které mě taky dost hnětou. Jako nejhorší nedostatky spatřuji moiré, 50p a pak taky absenci sluchátkového výstupu, jenž podle mého skromného odhadu Canon neodstraní u těl do třídy 5D Mk III. Tento model považuji vůbec za nejpovedenější a nejuniverzálnější, bohužel pro mně osobně nerentabilní, neboť je již tak cenově vysoko postaven, že se vyplatí si ho na natáčení zapůjčit a ne jej vlastnit. Osobně čekám, jestli přijde v roce 2014 7D Mark II – pokud to nebude „APS-C“ tělo kvalit 5D Mark III, asi se také na Canon vybodnu. MagicLatern RAW je sice fajn, ale nelíbí se mi, že je to něco „nestandardního“, nejistého, co nemá jistou podporu výrobce ani posledních modelů, kromě toho, že workflow je na běžnou práci asi dost neefektivní. Ačkoliv mám v merku GH3 i Blackmagic Design, pohrdal jsem jimi dosud zejména pro malé snímače a také proto, že nesplňují má očekávání univerzálního přístroje na fotografii i video. S postupným užším zaměřováním na videotvorbu a zejména s objevem doplňků typu SpeedBooster musím uznat, že Panasonic i BlackMagic si získávají můj zájem a začínám o nich vážně uvažovat – hloubka ostrosti se vrací do hry pro malé snímače v příjemně kompaktních tělech optimalizovaných pro video, mají dobré kodeky a tolik v diskusi opomíjené 50p je dost podstatná výhoda univerzálního formátu, ze kterého v postprodukci pohodlně zpracujete obsah pro web i standardní televizní vysílání. Konečně – rád bych zase sloučil natáčení zvuku a obrazu do jednoho přístroje a nechal krám typu H4 ve skříni. Okrajově se zajímám též o SONY A7R (FF) a papírově zajímavý Pentax K-3, ale moc nadějí dle dostupných videí na YouTube si nedělám. Osobně mi přijde formát APS-C jakožto obdobná velikost filmového políčka 35mm celuloidu ideální. Pokud tedy fungují Speedbostery (a třeba jejich levnější klony) tak, jak si představuji, nejspíš dám Mike za pravdu a GH3 bude vážným adeptem na moje video potřeby.

  Reagovat
 • 19.10.2013 (0.14)
  Permalink

  Jinak zajímavý článek. Je vidět, že se autor vyzná ;-)

  Reagovat
 • 19.10.2013 (0.07)
  Permalink

  Jak tu již někdo zmínil – RAW od ML totálně mění hru a Canon se jednoznačně vrací první místo. Viz. kontinuální snímání 1920*1080 v RAWu. 2,5k video, HDR video a další. Z vlaszní zkušenosti mohu potvrdit, že 4k BMCC má konkurenta v podobě Canonu 5Dmk3.

  A pro ty, co tvrdí, že DSLR jsou v oblasti profi videa okrajovým segmentem doporučuji víc číst ;-) U filmu dělám už několik let a na mnoha setech je DSLR jako doplňková nebo dokonce „B“ kamera. A to nemluvím o Indie filmech, ale třeba i o Hollywoodských produkcích ;-)

  Reagovat
  • 20.10.2013 (23.49)
   Permalink

   To je docela odvážný tvrzení… kolik procent zakázek normální kameraman točí do raw? Neříkám, že se to nehodí na nic, ale nevidím to jako důvod proč by si to většina lidí měla kupovat…
   Jinak to že je Canon na prvním místě říkaj většinou lidi co znaj jen Canon… má to výhodu v tom, že stejný skla dá člověk i na RED, BMD a další kamery, ale současnej technickej vývoj například u Sony dává znát, že Canon rozhodně není nějakej jasnej lídr.

   Reagovat
 • 15.8.2013 (15.30)
  Permalink

  článek zajímavej, ovšem nikdy neříkej nikdy. Jsem zvědav jestli autor zaregistroval nový eos 70D který zrovna co se týká filmu vypadá docela slibně. Očekával jsem tady větší rozruch a nadšené spekulace nad tím jak bude dual pixel fungovat a v čem všem to bude přínos pro DSLR video. No ale majitel stránek už by prostě canon nechtěl tak ted bude jen o panasonicu. Co na tom, že hloubka ostrosti už je o ničem a nakonec to neni ani zrcadlovka :-). Já mám 70D objednaný jako nástupce mého 40D a hlavním důvodem bylo právě chuť zkusit video. Canon mi naopak udělal strašnou radost tím že výrazně vylepšil autofocus jako největší slabinu DSLR. Jediný co mě štve je že chci i nový skla a nevim jestli STM bude ungovat o tolik líp než USM objektivy. Navíc nabídka STM skel je vyjma 40/2.8 tragická hlavně co se týká světelnosti. Snad se to časem zlepší.

  Reagovat
  • 29.8.2013 (6.16)
   Permalink

   Honzo, připadá mi, že jste si odpověděl sám… U 70D se zlepšil pouze AF u videa, což je funkce, která u Olympusu, Panasonicu nebo třeba Sony už nějakou dobu obstojně funguje. Jinak je 70D jen další z foťáků, které neumí 50p ve FullHD, mají špatnou kresbu (u videa), malou výdrž baterie, atd…
   Nikomu nic nevnucuji, ale vím o čem píšu a nejsem si jistý jestli jste jako majitel 40D a objednatel 70D měl v ruce dostatek různých přístrojů, aby jste to dokázal posoudit.
   S pozdravem M.
   P.S. Autofokus není největší slabinou DSLR, většina lidí jej nepoužívá ani nepotřebuje… ty slabiny jsou jinde (obsluha, výdrž, obraz, ergonomie, kodeky, framerate, rolling shutter, aj.)

   Reagovat
   • 29.8.2013 (22.19)
    Permalink

    hmmm ja se asi budu muset omluvit, proste jsem nevzal dostatecne na vedomi, ze ruzni lide maji ruzne naroky a predstavy. Fakt je ze ja jsem fotograf domácí a nemám ambice na profi praci. Pro mě je ten spolehlive fungujici AF dulezity vyrazne. Rolling shutter prostě k CMOS holt patří, někdo to zvládá lépe někdo hůře. Lepší Framerate by se hodil, MagicLatern to určitě poladí a popravdě s těma 50p to na žádný superslowmo stejně nebude ale jak řikám taky by se mi to líbílo. Alespoň by měl twixtor ulehčenou práci. No a na jine pristroje jsem se moc nezaměřoval, protože mam v Canon příslušenství a sklech nainvestováno řádově desetitisíce a rozpočet nemam bezedný. Takže jsem tak trochu rukojmí.
    Spíše jsem chtěl popíchout za to rezolutní prohlášení že canon už nikdy. Člověk nikdy nemůže vědět co vymyslej :-) Takže ještě jednou se omlouvám za přílišný sarkasmus

 • 24.7.2013 (0.43)
  Permalink

  Dost zly clanok. Na jednej strane autor zatracuje zrkadlovky a pritom na strane druhej si neuvedomuje, ze za tu cenu nic lepsie neexistuje. Ano ergonomia a ostatne su zle. Ale bohuzial neexistuje z radu kamier alternativa k cene zrkadlovky. Vsak EX3 za 6000€ je v low lighte horsia ako moj Canon 6D za 1500€. A je jedno ci ide o Canon, Nikon, Panasonic… Nadavat treba na vyrobcov kamier. Oni zaspali. Predbehli ich fotoaparaty!!! Kazdy kto pouziva zrkadlovky na video by si radsej kupil kameru. Len bohuzial nieje co kupit. FS100 a podobne… to je presne to iste ako zrkadlovka. Zas riesit objektivy…. Proste pokial nebude poriadna kamera za prijatelnu cenu so zoomovym objektivom aspon 10x, tak sa bude tocit na zrkadlovky. No a GHx. Nikdy som nemal moznost nan tocit. Vela som precital a vela dobreho. Ale fyziku nik neokabati. Vely senzor je velky senzor. A na zaver si neodpustim. Nestretol som este klienta ktory by riesil kvalitu obrazu :)

  Reagovat
  • 26.7.2013 (15.55)
   Permalink

   To snad ani nemá cenu komentovat. Není jedno či ide o Canon, Nikon, Panasonic nebo jinou značku… kdyby to bylo jedno tak ten článek nepíšu. Dost zlý komentář.

   Reagovat
  • 3.1.2014 (11.53)
   Permalink

   Výstižně to marekmt napsal. Světelnostně foťáky dost nakopávaj zadek kamerám, které jsou i o půlku dražší. Pořizovací cena za SONY FS 100 a FS 700 je v poměru s cenou za Canon 5D III šílená. O další investici do objektivů ani nemluvě. Každopádně ergonomie kamery je prostě dělaná na natáčení. Foťák na focení. Zabudované ND filtry u kamery velmi zpohodlňují práci při natáčení za velkého světla, u foťáku než našroubuješ filtr, uteče ti scéna před kamerou. O stabilizátoru obrazu, zoomování, slow motion (u FS 700 až 10x zpomalení při plném HD rozlišení 1920x1080p) a dalších věcech, která kamera měla, má a ještě nějakou dobu bude mít,není třeba se bavit. Ale ta cenovka…Hnus, velebnosti! Takže zrcadlovka je teď pro mě alternativa na natáčení některých druhů videí. Novopečený majitel Canon 5D III. kterej ale nezanevřel na svou SONY FX1. Až budou ceny kamer na dostupnější úrovni, mizím zpět ke kameře.

   Reagovat
 • 10.7.2013 (11.25)
  Permalink

  Dotaz: mluvíte-li o ostřejším obraze, myslíte tím více detailů-informací v obraze? Při identických podmínkách (objektiv) a shodném soft.zaostření?

  Reagovat
  • 11.7.2013 (14.27)
   Permalink

   Ano a ne. Dokonale shodné podmínky se dosáhnout většinou nedají… Soft doostření ve foťáku vs. v postprodukci je oříšek a všude se liší. Objektivy jsou stavěny na 16Mpix fotografie, video o zlomku tohoto rozlišení jim nemůže dělat problém – ten je v algoritmu toho ukládání / převodu z velkýho na malý rozlišení.

   Reagovat
 • 28.6.2013 (11.57)
  Permalink

  Panové jak je na tom Panasonic GH2 v porovnání G6 ? Našel jsem pár recenzí a bylo tam řešeno že GH2 Je ostřejší a lepší co se videa týče! No to mi je nějaké divné když G6 je novější model a v podstatě za stejnou cenu jak se prodávala GH2.

  Reagovat
  • 28.6.2013 (17.20)
   Permalink

   No já našel i recenze, kde se píše, že je lepší G6… každopádně většinou se porovnává hacknutá GH2 (s vysokým bitrate) s nehacknutou G6, takže to není moc fér srovnání… ale v obou přístojích by měl být stejnej čip a panasonicy obecně jsou ostrý dostatečně, takže o to bych strach neměl;)

   Reagovat
 • 13.6.2013 (0.50)
  Permalink

  Tak kdy se to tady přejmenuje na bezzrcadlovkou.cz? nebo panasonicem.cz? :D Jinak naprostý souhlas s Lubomírem Krupkou. Sám natáčím na levný canon 600D a nijak zvlášť si nestěžuji a ani klienti. Nad GH3 jsem také přemýšlel, ale ta už není tak levná, crop 2x a malý snímač. A GH2 pro mě není až takový rozdíl až na to, že klienti se často leknou zrcadlovky, a přijít tam s „malým kompaktem“? :D navíc jako plus u canonu beru objektivy. Například když bych časem chtěl přejít na Blackmagic který má EF mount, nebo REDky, který taky podporují canon skla. (Ale zatím sem se o to ještě tolik nezajímal, takže je klidně dost možný že se pletu a objektivy 4/3 jdou na i na tyto kamery.)

  Reagovat
  • 13.6.2013 (8.19)
   Permalink

   Je videt, ze vubec nevis o cem mluvis a Panasonicy jsi nevidel ani z dalky, jinak bys tady nepsal takovy bludy:D
   Mezi tema fotakama je rozdil tridy http://vimeo.com/22318115 a na tu REDku bych se byt tebou vykasal,kdyz si klienti nestezuji, tak by urcite redku neocenili;)

   Reagovat
   • 13.6.2013 (9.57)
    Permalink

    Je teda pravda, že jsem s Panasonicem zatím nepracoval, a je pravda že mají lepší obraz. Ale prostě mi nepřijde, že kdybych měl místo canonu gh2, tak budu úplně na jiným levlu.. Klienti si zatim nestěžují, ale časem každý chce postupovat dál a nespokojí se s natáčení jen menších reklam, svateb apod.

 • 7.6.2013 (23.39)
  Permalink

  Otázkou, ktorá kamera je najlepšia a do ktorej ísť som sa zaoberal tiež pomerne dlho. Volba padla na DSLR Canon a mam pre to niekolko dovodov, samozrej že subjektívnych :) Pre tých ktorí váhajú, alebo sa chcú dozvedieť viac o litimoch a pozitívach natáčania na zrkadlovky (a nielen na ne) odporúčam pozrieť „The Great Camera Shootout 2011“: https://vimeo.com/24334733 , https://vimeo.com/26772177 , https://vimeo.com/29708051 . Po vzhliadnutí som si uvedomil, že niečo také ako „najlepšia“ kamera neexistuje, že každý prístroj má svoje limity. A to je asi to najdôležitejšie, uvedomiť si a poznať limity svojej kamery a vedieť z nej dostať to najlepšie čo umožňuje. Skvelá vec na tejto „dslr filmovej revolúcii“ je, že už to nie je o tom, že kto si môže dovoliť najdrahšiu kameru bude mať aj zaručene najlepšie snímky. Myslím, že táto revolúcia dala neuveritelné možnosti luďom, ktorí sa neboja a majú chuť experimentovať, objavovať a prekonávať zaužívané limity (či už s Canonom, Nikonom, Panasonicom, alebo BMCC). Posledné dni ukazujú, že sa máme na čo tešiť a prekvapeniam zdá sa ešte nie je koniec. A práve toto ma na tom baví… Ostrí obraz a dobré svetlo. -JR-

  Reagovat
 • 7.6.2013 (16.10)
  Permalink

  Nesuhlasim, zeby Canon na filmarov kaslal. Ked sa u 5D Mk II ukazal potencial zrkadloviek na profesionalne video, tiez ich to muselo prekvapit. Zrkadlovka je zrkadlovka a ako taka nie je pre video ergonomicky stavana. Preto Canon prisiel s radom EOS C. Tam sa zurocili skusenosti s filmovanim s DSLR do vytvorenia ergonomicky vhodnejsieho pristroja. Zalozili aj novy rad objektivov a k tomuto trendu sa pridali aj ini (Samyang, Schneider Kreuznach, …)

  Reagovat
 • 5.6.2013 (16.54)
  Permalink

  Článek mi připadá až moc strikní, ale pokud ho beru jako názor jednotlivce, tak budiž. Pokud bych ale měl někomu takto radit při koupi DSLR, rozhodně né touhle formou.
  Tvrdit, že DSLR od Canonu mají neostrý obraz (to jako nezaostřím???), špatný displej (vždy je to zlepšovat), absence hledáčku (je to zrcadlovka), malá výdrž baterií (za 300,- si koupím jednu navíc), špatný autofokus (na co autofocus?), objektivy nevhodné na video (jsou to fotoaparáty), moaré/aliasing (ano, to neni hezké, ale se vším se dá pracovat), absence prokládaného videa (OMG k čemu??), absence FullHD slow-motion (Jo, to by bylo super)), chybějící focus peaking a zebry (foťák za 12000,- má mít všechno)?
  Opravdu je to tak zlé? Vždyť to podle článku vypadá, jako kdyby se se zrcadlovkami od Canonu/Nikonu nedalo natáčet! S tím se nedá souhlasit.
  Každá DSLR má své výhody a nevýhody. Pro mnohé je to cena. Né Každý si může dovolit koupit zrcadlovku s příslušenstvím za desetitisíce a doporučit někomu, kdo má sotva dvacet, aby si koupil GH3, je šílenost. Vždyť třeba ani GH3 nepotřebuje, i když je super.
  Většině bude bohatě stačit 600D se dvěma objektivy, bateriemi, SD kartou, LCD hledáčkem a malým stativem. To vše pořídíte za méně jak 20 tisíc…
  Na 600D/60D/5Dmk2 se toho i přes všechny neduhy natočilo tolik od hi-end reklam po svatby stejně tak jako na GH2/GH3 a pokud jsou tyto nástroje v těch správných rukou, tak mohou vznikat úžasná díla a taky dále vznikají, i když tyto stroje nejsou dokonalé.
  Proto mi není jasné, proč autor tak zásadně zavrhuje Canon/Nikon, když je v této oblasti takovým influencerem a naopak by mohl svojí pozici využít lépe než jen ukřivděně říct něco ve smyslu: Canon je křáp a kašle na nás a Panasonic je boží.

  Reagovat
  • 7.6.2013 (12.03)
   Permalink

   Díky za příspěvek. Netvrdím, že s Canonem nejde natočit pěkné video – jak zní oblíbený argument mnoha trollů, pěkné video jde natočit i na iphone;) Ten článek je zameřený na obsluhu, funkce a technickou kvalitu videa a pokud je např. Panasonic v 9 z 10 faktorů lepší než ASP-C Canon a Nikon, přijde mi naprosto košer to takhle napsat. Nikomu netvrdím, že si nemá vybírat Canon, zvlášť pokud i rád fotí, ale v současné chvíli už ve videu (krom pár funkcí ML) prostě technicky zaostává.

   Jinak máš částečně pravdu, že ceny objektivů mohou být odlišné… pevné padesátky jsou kategorie sama pro sebe, u jiných skel už ten finanční rozdíl není takovej.

   Nikomu netvrdím, že si má kupovat GH3, ale ve své kategorii (Cenově je v ní 7D, 5DmkII, D7100, K-5) je o třídu napřed.

   Reagovat
  • 7.6.2013 (12.09)
   Permalink

   Jinak ten, komu bohatě stačí 600D může mít alternativu třeba ve zmíněné GH2.
   Sám jsem poradil mnoha lidem ať si pořídí Canon, ať už z důvodu, že hodně fotili, nebo už měli nějaké příslušenství, nebo prostě nepotřebovali určité poročilé parametry. Já to nezavrhuju;) Ale po tom co jsem natáčel s těma dvěma foťáky v ten samej den jsem prostě musel říct, že ten rozdíl větší než se zdá.

   Reagovat
 • 4.6.2013 (21.24)
  Permalink

  mega souhlas s „appalacio“ a timto „….Nemám nic prodi videu na DSLR, ale je to prostě technika pro zoufalce bez peněz (mezi ně se počítám i já), kteří prostě nemají prachy na cinema kameru a proto si vytvářejí svět kolem DSLR .-)“
  (nejak se nedarilo odpovedet primo)

  Reagovat
  • 4.6.2013 (9.15)
   Permalink

   Reakce T. Opatřila je slušně řečeno debilní.. „případě pak narážím na klasické tvrzení zastydlých točičů, že na video je kamera a na fotky foťák“… tímhle výrokem zazdil možná rozumné argumenty. Prostě to tak je a pár zoufalců, kteří si myslí, že na DSLR točí, je opravdu jen pár zoufalců.

   Považovat se za pupek světa, že udělám na DSLR pár rádoby dokumentů je s porminutím trapné.

   Každé zařízení má pro svůj účel určité specifické výhody. Na DSLR se dá točit, ale rozhodně nejsou konkurencí kamer. Jsou jejich partnery a to zejmnéna v nízkonákladové msegmentu.

   Každý, kdo začal na DSLR před 2-3lety a myslel to s natáčením trochu vážně utekl k novým speciálkám (kamerám), které Canon, Sony, Panasonic a další uvedli na trh.

   Reagovat
   • 4.6.2013 (11.56)
    Permalink

    S tím bych nesouhlasil, krom toho, že počet lidí, kteří natáčí na zrcadlovky (i „profesionálů“) je poměrně vysoký a pořád ještě roste, tak DSLR má využití, kde se prostě hodí – časosběry, koptery, v malém prostoru, při lowlight, aj.
    To že je člověk odsoudí navíc nic nezmění na tom, že na to prostě miliony lidí točí… ať už jde o amatéry, fotografy, filmové studenty nebo regulérní produkce…

   • 4.6.2013 (12.17)
    Permalink

    for Mike.. ale já neodsuzuji DSLR, ale odszuji výroky dotyčného přispěvatele. Existují profíci, kteří DSLR využijí, ale budeme-li se bavit o procentuálím zastoupení (tady asi oba budeme spíš více či méně střílet od boku) tak DSLR jsou v podstatnou měrou méně zastoupeny, tj. hodně okrajovou záležitostí. Neznám ve svém okolí profíka, který by na DSLR dělal videa, myšleno videoreportáže, běžnou práci, svatby atd. S každým, kdo se videem jen trochu rozumně zabývá, je DSLR jen doplnkěm, jako je GoPro, jako jsou další stroje.

    DSLR je nízkonákladový cinema stroj, který využívají spíše jednotlivci. Kdo načínal na DSLR a myslí to s videm vážně postupně přešel na nízkonákladové cinema kamery. A to se bavíme pořád o dokumentech. V sekci reportáží na DSLR netočí nikdo, tedy až pár novinářů, který to mají i na focení, protože exklusivní záběr může být i třeba z mobilu .-))))

    DSLR neodsuzuji, sám si podobný stroj výhledově pořídím, ale argument typu “ zastydlých točičů“ je hodně blbý. Je to již dávno vyargumentovaná věc a takovéhle nesmysly pronáší jen blb.

   • 4.6.2013 (18.39)
    Permalink

    Já zase mám ve svém okolí převážně lidi co natáčí na DSLR.. včetně některých kteří dřív dělali na kamery.

    DSLR se používají na reklamy, hud. klipy, svatby, promo/image videa, koncerty, umělecké projekty, časosběry, nezávislé dokumenty, menší filmy, internetové pořady a občas i jako doplněk televizních pořadů… Tohle opravdu NENÍ hodně okrajová záležitost;)

   • 4.6.2013 (19.11)
    Permalink

    Jenže ty se pohybuješ v komunitě obdobně zaměřených lidí, tj. kteří točí na DSLR, ale já mám na mysli celkový počet, evnt. procentuální podíl z celku. A budu tady tvrdit a nikdo mi to nevyvrátí, že drttivá většina porfíků na DSLR dělá jen okrajově jako na doplňkovou kameru.

    V každém případě názor ve smyslu zastydnutých kameramanů, kteří rozdělují techniku na kamery a foťáky budu vždy odsuzovat a podobné lidi budu označovat na blbce.

    Nemám nic prodi videu na DSLR, ale je to prostě technika pro zoufalce bez peněz (mezi ně se počítám i já), kteří prostě nemají prachy na cinema kameru a proto si vytvářejí svět kolem DSLR .-)

   • 12.6.2013 (20.22)
    Permalink

    To Lubomír Krupka: Souhlasím, některé vlastnosti jsou zbytečné. Prokládaný video, autofocus(ať si ten člověk koupí spotřebku)…. Baterky jsou v poho. Vždycky to může bejt lepší, ale není to tak, že by vydržely dvacet minut, objektivy bych v tomhle segmentu vůbec neřešil.

    To appalacio: Ty plácáš pátý přes devátý, vyvracíš něco, co nikdo netvrdí a tvrdíš něco, co všichni chápou a vědí. Nikdo neříká a předpokládám, že ani nemyslí, že by profesionální studia odhodila své Alexy, Epicy a Panavisiony a nakoupila zrcadlovky. Ty jsou určeny pro amaterský segment. Je to nejlepší nástroj pro začínající filmaře. Protože nabízí defakto stejná nastavení, jako profi kamery, takže se člověk musí manuálně postarat jak o expozici, tak například o hloubku ostrosti nebo výběr objektivu. Tvrzení, že: „narážím na klasické tvrzení zastydlých točičů, že na video je kamera a na fotky foťák“ je naprosto na místě. Když si přečtu komentáře na internetu 2-3 roky stará, jsou tam samý kecy typu „na foťák opravdu točit nebudu“. Dneska je situace jiná a DSLR každý bere jako fakt. Tvrdit, že natáčení zrcadlovkou je věcí pro pár zoufalců, je samo o sobě zoufalý, protože tenhle segment je opravdu hodně velký. A nerozumím faktu, proč pleteš profesionály a amatery. DSLR s profesionály nemají nic společného. Ano, byly použity při natáčení Hollywoodských filmů(Avengers, Iron Man 2, Black Swan, atd…), ale pouze kvůli usnadnění práce a ušetření času na některé složitější záběry(kvůli malému prostoru, jako crash camery atd…), natočily se na ně i celé filmy(Like Crazy, Act of Valor, atd…), ale pořád je to nástroj pro amatéry. Ten, kdo to myslí s natáčením vážně si především pořídí to, na co má. Myslím, že srovnávat cenově 60D/GH2/cokoliv podobného a například C100 nebo FS100, je vůbec ptákovina. Kdo točí videoklipy s rozpočtem 200tis. má k dispozici(ať už půjčenou nebo později koupenou) jinou techniku než někdo, kdo točí klipy za 20tis. nebo zadarmo. Přitom to všichni myslí vážně. Ale někde člověk musí začít a v tom začátku chce mít to nejlepší možné vybavení. Podle toho, co píšeš, mi připadá, že žádnou zrcadlovku nemáš a tvoje tvrzení jsou pouze teoretická a vyčtená z internetu. Zrcadlovky jsou skvělý stroje určený pro amatérské točiče. Nic víc nic míň. A pro UMĚLECKOU TVORBU se v tomhle cenovém rozmezí žádná kamera zrcadlovce nevyrovná. A hojně se s tím točí i svatby, koncerty(stačí se podívat na uspěšný klip Michel Teló-Ai Se Eu Te Pego), akce atd. Takže tě poprosím, než začneš kolem sebe rozhazovat debily a zoufalce, tak si ujasni, o čem vůbec mluvíš a nemíchej do sebe všechny segmenty, trhy, točiče a stroje.

 • 3.6.2013 (22.08)
  Permalink

  Chtěl jsem Canon, teď vyčkávám ,až výjde pocket cinema camera. Viděl jsem už jedno video a celkem se mi líbilo. Tak to bude zřejmě ona, pokud se Canon nepolepší.

  Reagovat
 • 3.6.2013 (20.09)
  Permalink

  peknej clanek, sice az moc ala philip bloom..ale dobry, kdybych mel pridat svou trosku, tak bych rekl, ze nejvetsi fama a blbost je, kdyz mi nekdo tvrdi, ze ma canon kvuli objektivum a jejich vyberu. Pak ten clovek vytahne 3 objektivy (nejlepe tamron, samyang a 50ku od canonu), kvuli tomu si mohl vybrat jakejkoliv jinej fotak.. Ten bazar, to je jediny, ale ruku na srdce, kolik z nas si koupilo bazarovej objektiv? (nepocitam manualni)

  Reagovat
 • 3.6.2013 (19.20)
  Permalink

  Pěkný článek :) se vším v podstatě souhlasím. Akorát si myslím, že Nikon již není žádným konkurentem ve videosektoru. V podstatě nenabízí nic, kvůli čemu by ho člověk vyměnil za jinou zrcadlovku. V něčem je třeba lepší, ale zabíjí to zas něčím jiným. Panasonic je v současnosti nejlepší zrcadlovkou, ale kromě ostrosti obrazu tam není žádná pořádná přidaná hodnota(nějaký funkce se hodí, ale není to pro mě dostatečný důvod prodat svůj Canon a pořídit si Panasonic). Myslím, že Canon bude tak dlouho na vrcholu, dokud se neobjeví konkurent, který ho jedním přístrojem utne(viz BMPCC). Jenže Canon má buď štěstí anebo dobře promyšlenou strategii. Například chvilku po ohlášení BMPCC se zničeho nic objevil RAW firmware od ML. Těžko věřit, že to byla pouhá shoda náhod. Lidi byli vedle z BMPCC a teď se nemluví o ničem jiném než o RAW pro Canon. A všichni defakto říkají to samé(včetně mě), že si počkají, jak to dopadne. Když ten RAW firmware dotáhnou do konce, tak si zrcadlovku nechají a když ne, tak si pořídí „poketku“. I takhle se dá krásně zamíchat s trhem :)

  Reagovat
  • 24.12.2013 (10.03)
   Permalink

   Svojimi nazormi, nechcem na nikoho utocit, takze si ich neberte osobne. Tie hracky nestoja par € a uprimnost, je nevyhnutna.

   Som majitelom GH2 a vedome viem, kolko to ma chyb, ale hlavne dobrych vlastnosti. Lenze vsetko trva docasne. Kamery BM, som obchadzal vyse 1-rok a moj prvy dojem bol, „zas nejaka hracka, len s inymi tvarmi“. Takze nijako, ma tato vec nezaujala.

   Dokonca, som este pred kupenim GH2, ocumoval Nikon D7000. Chvalabohu ze ho nemam! Naslednikom mal byt CANON 5Dmk2, lenze jeden moj znamy, ma odhovoril, ze je to zbytocnost. Sam ho totiz ma a bude, to zrejme este vacsi snob, nez ja! :-)

   Vravi mi: „k comu ti to bude, je to tazke, ma to velky cip a ja, som chcel byt jediny fajnsmecher s FULLframom“. Takze nakoniec, sa kupila GH2 a to uz sa smial, od ucha k uchu. Vraj vacsiu blbost, som si uz kupit nemohol. „rok 2011“
   ____________________________________________________________

   Z mojho pohladu, je Pocket, taka tajomna „holka“ posobi dost nenapadne, obycajne a vobec, ved to nema ziadne funkcie. Naco mi to je, ani kartu to nevie sformatovat, takze k cene a dalsim veciam, ani nepachnem.

   Kazdy, kto to cita, si mozno hovori, co tu pise ten amater ? Je uz predsa december 2013, nemal by si najprv precitat, nejaky odborny clanok ? Aby vedel o com je tema ? Lepsi nez clanok, su hotova praca. „VIDEA“ A tie, mi do oka padli, ako prve. Znovu, sa niekomu hore, musim podakovat. Vdaka tomu, som mohol konecne vidiet, co dokaze Australsky vyrobca „Black Magic Design“ 13stops bez dawnsamplingu, nizkym moire a hlavne RAW.

   Uchvatna kvalita velko-pixeloveho cipu, malych rozmerov, mi neda spat. Vratim sa k cene, nieje az moc nizka ? Na druhej strane fotak, ktory nevie ani fotit a ma len 2MP. Pixel Samotny pixel, je dokonca vacsi, ako na vlajkovej lodi 5Dmk3, cim sa podstatne zvysila, aj citlivost na svetlo. A fakt, ze policko filmovej kamery, je o 1/2 mensie ako full frame, iba potesi. Krasne vianoce…

   Reagovat
 • 2.6.2013 (21.11)
  Permalink

  Panasonic mně taky láká, ale bojím se, že s M43 ztratím oproti APS-C mělkost hloubky ostrosti, kvůli které hlavně o videofoťáku uvažuju (protože dobrou klasickou videokameru mám). Máte srovnání z praxe, jak velký rozdíl to z tohoto hlediska je (při optice se stejným f/clonou)? Díky.

  Reagovat
  • 3.6.2013 (22.54)
   Permalink

   Rozdíl m43 v hloubce ostrosti je proti APS-C Canonu nějakých 30% takže nic tak výrazného.

   Reagovat
  • 5.6.2013 (16.05)
   Permalink

   Rozdíl tam je a to veliký. Čísly to poslal Mike podemnou, ale realita je taková, že sehnat dostatečně světelný objektiv na MTF stojí dost peněz, kdežto na Canon/Nikon je to otázka cca tří tisíc i méně (Canon 50mm 1.8 AF či Nikon 50mm 1.8AF/manual Ai+adapter).
   Pokud peníze nejsou problém, tak se dá sehnat všechno, ale tak tomu většinou není )
   Mír

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook