První video z nového Nikonu D800

Vyšší střední třída Nikonu, která byla dlouho synonymem D700, bude mít brzy nový přírůstek – dnes byl poprvé představen Nikon D800, full-frame zrcadlovka polo-profesionálního charakteru, srovnatelná s Canon 5D mkII a především přímý konkurent přicházejícího 5D mkIII. Vzhledem k tomu, že pravděpodobně i firma Nikon už si uvědomila potenciál videa ze zrcadlovek, hned k uvedení si připravila i video natočené tímto fotoaparátem

Ponechme stranou, že se na něm podílel štáb čítající asi 40 lidí, což se pravděpodobně většině z nás nepoštěstí a koukněme na obraz natočený za poměrně nízkého osvětlení. Co se týče šumu, vede si docela slušně, ikdyž na takto velký senzor nic přelomového. Místy je vidět moaré, které je způsobeno nedokonalým převodem ze snímače s obrovským rozlišením. Většina snímků nemá příliš dobrou kresbu, ale na několika záběrech, které jsou dobře zaostřené působí obraz velmi pěkně a detailně, například při záběrech na obličej. Velmi slušný se zdá být rolling shutter, který ve videu není nikde patrný, což je pravděpodobně možné díky velmi vysoké rychlostí snímače. Video ve slow-motion 50p/60p bohužel bude dostupné pouze při beste online casino standartním rozlišeni 1280×720.

Kromě kvality videa nabízí D800 samozřejmě i další novinky, pro nás je nejzásadnější plný HDMI výstup (pravděpodobně 4:2:2) a lepší nastvení audia včetně nezbytného audio výstupu do sluchátek, který jiné zrcadlovky postrádají. Fotografy může potěšit rozlišení 36MP, ikdyž popravdě nevím jestli je tolik ještě k něčemu dobré. Další novinky jsou rozšířené možnosti citlivosti ISO, lepší ostření nebo lepší předcházení aliasingu (u fotek).

Pokud už nadšeně běžíte do obchodů – možná bude ještě stát za to chvíli počkat a rozmyslet se, přeci jen, cena tohoto fotoaparátu bude kolem 70.000 Kč a letos se navíc čekají divy i od ostatních výrobců – především zmíněný Canon 5D mkIII nebo velmi slibný Panasonic GH3, a ani Sony jistě  nebude chtít zůstat pozadu. Mnohem více bude patrné až se tato novinka dostane do prodeje, můžeme jen odhadovat zda se firmě, která se drží fotky podaří uspět i mezi filmaři.

Detailnější info k Nikonu D800 (v angličtině) najdete na webu Philipa Blooma nebo na EOS HD. Zde je ještě něco – Behind the scenes k videu výše:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook