Recenze – Minicrane Mejlaprod

Crane neboli jeřáb – ve velmi kompaktních rozměrech i hmotnosti připravili pánové z valašské Mejlaprod. Pojďme se na tenhle kousek ryze české výroby a na záběry z něj podívat pořádně v dnešní recenzi…

Materiál a rozměry

Tělo jeřábu je vyrobeno z hliníku a je určeno pro použití na běžné foto/video stativy. Samotné rameno měří 1,5m od stativové hlavy a jeho hmotnost je přibližně dva kliogramy, další zátěž přidá ještě závaží (3,5kg pro běžné DSLR). Všechny klouby jsou řešeny kvalitními ložisky. Hlava je vybavena 1/4 stativovým šroubem, ke stativu je možnost uchycení jak do 1/4″, tak i 3/8″ (většího) závitu.

Montáž

Sestavit tento jeřáb je velmi snadné, stačí přišroubovat stativovou destičku, spojit oba díly jeřábu, nasadit na stativ, přidělat kameru/foťák a nakonec vše vyvážit. Jde to stihnout za minutu. Vše zmíněné zvládne v pohodě kdokoliv a ani vyvažování není příliš náročné díky několika velikostem dodaného závaží, drobné doladění je pak možné i posunutím kamery dopředu či dozadu na hlavě jeřábu.

Výše ukázka montáže a postřehy z používání Minicrane, dole pak několik desítek testovacích záběrů

Použití

Na první pohled působí tenhle jednoduchý a elegantní jeřáb skvěle a ani při jeho použití nebudete zklamáni. Pohyb je naprosto plynulý, všechno funguje jak má a jeřáb lze ovládat doslova jedním prstem. Vzhledem k velikosti jeřábu je možné sledovat displej „na dálku,“ ale vhodnější pro precizní práci by jistě byl náhledový displej.
Hlava jeřábu nabízí tři typy náklonu – rovný, do středu a od středu. Kvůli nutnosti dvojího šroubování tohle není vlastnost, kterou bych využil denně, ale při dostatku času se takováto variabilita jistě bude hodit.

Dále je možné pomocí pohybu hlavy stativu zašvenkovat i hlavou jeřábu, pro menší hlavy s malým odporem ale bude tato „vlastnost“ poměrně komplikovaná, protože jeřáb táhne svou vahou hlavu dolů.

V případě potřeby je poměrně snadné nasadit na konec jeřábu celou stativovou hlavu a udělat si tak malý „jib“, který při dobrém vyvážení funguje překvapivě dobře.

Cena

Každý kus je vyráběn v podstatě na zakázku, může tedy být přizpůsoben podle přání zákazníka, základní cena je 7000 Kč a je potřeba dodat, že v ní je zahrnutý i jednoduchý transportní obal a sada závaží umožňující vyvážení běžných DSLR nebo kamer podobné hmotnosti. Veškeré objednávky nebo dotazy můžete směřovat přímo na výrobce – email: filmova.technika@seznam.cz

Shrnutí

Dle mého názoru jde o kvalitně zpracovaný a elegantní výrobek, který si díky své hmotnosti a skladnosti může najít uplatnění při mnoha příležitostech. Oceňuji i to že hlavní technik Pavel Hüttl stále vylepšuje drobné detaily a vy tak pravděpodobně dostanete do ruky ještě o kousek lepší minicrane než mám k dispozici já na recenzi. Jasné klady jsou tedy – hmotnost, rozměry, zpracování, materiály a jednoduchost.

Pokud bych měl doporučit nějaké zásadní změny pro „další generaci“ jeřábu, byla by to nejspíše jen lepší možnost ovládání náklonu, např. pomocí hlavy stativu. Nikterak to ale nekazí moje zkušenosti s tímto minicrane, jako zpestření v mé práci mě určitě ještě dlouho neomrzí a vždycky s ním bude co vymyslet.

Na závěr ještě krátké promo videjko od výrobce:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook