Recenze – Minicrane Mejlaprod

Crane neboli jeřáb – ve velmi kompaktních rozměrech i hmotnosti připravili pánové z valašské Mejlaprod. Pojďme se na tenhle kousek ryze české výroby a na záběry z něj podívat pořádně v dnešní recenzi…

Materiál a rozměry

Tělo jeřábu je vyrobeno z hliníku a je určeno pro použití na běžné foto/video stativy. Samotné rameno měří 1,5m od stativové hlavy a jeho hmotnost je přibližně dva kliogramy, další zátěž přidá ještě závaží (3,5kg pro běžné DSLR). Všechny klouby jsou řešeny kvalitními ložisky. Hlava je vybavena 1/4 stativovým šroubem, ke stativu je možnost uchycení jak do 1/4″, tak i 3/8″ (většího) závitu.

Montáž

Sestavit tento jeřáb je velmi snadné, stačí přišroubovat stativovou destičku, spojit oba díly jeřábu, nasadit na stativ, přidělat kameru/foťák a nakonec vše vyvážit. Jde to stihnout za minutu. Vše zmíněné zvládne v pohodě kdokoliv a ani vyvažování není příliš náročné díky několika velikostem dodaného závaží, drobné doladění je pak možné i posunutím kamery dopředu či dozadu na hlavě jeřábu.

Výše ukázka montáže a postřehy z používání Minicrane, dole pak několik desítek testovacích záběrů

Použití

Na první pohled působí tenhle jednoduchý a elegantní jeřáb skvěle a ani při jeho použití nebudete zklamáni. Pohyb je naprosto plynulý, všechno funguje jak má a jeřáb lze ovládat doslova jedním prstem. Vzhledem k velikosti jeřábu je možné sledovat displej „na dálku,“ ale vhodnější pro precizní práci by jistě byl náhledový displej.
Hlava jeřábu nabízí tři typy náklonu – rovný, do středu a od středu. Kvůli nutnosti dvojího šroubování tohle není vlastnost, kterou bych využil denně, ale při dostatku času se takováto variabilita jistě bude hodit.

Dále je možné pomocí pohybu hlavy stativu zašvenkovat i hlavou jeřábu, pro menší hlavy s malým odporem ale bude tato „vlastnost“ poměrně komplikovaná, protože jeřáb táhne svou vahou hlavu dolů.

V případě potřeby je poměrně snadné nasadit na konec jeřábu celou stativovou hlavu a udělat si tak malý „jib“, který při dobrém vyvážení funguje překvapivě dobře.

Cena

Každý kus je vyráběn v podstatě na zakázku, může tedy být přizpůsoben podle přání zákazníka, základní cena je 7000 Kč a je potřeba dodat, že v ní je zahrnutý i jednoduchý transportní obal a sada závaží umožňující vyvážení běžných DSLR nebo kamer podobné hmotnosti. Veškeré objednávky nebo dotazy můžete směřovat přímo na výrobce – email: filmova.technika@seznam.cz

Shrnutí

Dle mého názoru jde o kvalitně zpracovaný a elegantní výrobek, který si díky své hmotnosti a skladnosti může najít uplatnění při mnoha příležitostech. Oceňuji i to že hlavní technik Pavel Hüttl stále vylepšuje drobné detaily a vy tak pravděpodobně dostanete do ruky ještě o kousek lepší minicrane než mám k dispozici já na recenzi. Jasné klady jsou tedy – hmotnost, rozměry, zpracování, materiály a jednoduchost.

Pokud bych měl doporučit nějaké zásadní změny pro „další generaci“ jeřábu, byla by to nejspíše jen lepší možnost ovládání náklonu, např. pomocí hlavy stativu. Nikterak to ale nekazí moje zkušenosti s tímto minicrane, jako zpestření v mé práci mě určitě ještě dlouho neomrzí a vždycky s ním bude co vymyslet.

Na závěr ještě krátké promo videjko od výrobce:

40 komentářů: „Recenze – Minicrane Mejlaprod

 • 5.4.2013 (9.34)
  Permalink

  Dobrý den,
  zakoupil jsem jeřáb a musím konstatovat,že jsem spokojen.
  Předem upozorňuji,že jsem amatér a tak nedokážu hodnotit jeřáby,které jsou profesionální,ale pro moje použití je naprosto vyhovující.Jeřáb byl po konzultaci vyroben pro videokameru Canon XF 300 a když je ještě navíc vybaven všemi doplňky ,váha přesáhne 4,5 kg.
  Vyvážení bylo původně na asi 3,5 kg a tak mírně se převažoval.Po telefonické konzultaci mi obratem byl zaslán další kus protizávaží.Takže lze teď v pohodě vyvážit a celkem jsem překvapen,jak příjemně se s jeřábem manipuluje.Protože mám opravdu velmi pevný stativ Manfrotto,tak je jeřáb stabilní.Protože jsem hledal jeřáb na webech od pravděpodobně renomovaných firem,nemůžu hodnotit a věřím,že asi jsou na širší použití,ale zase na obranu tohoto zakoupeného jeřábu,jejich cena je naprosto v jiné kategorii.Uživatelé si musí uvědomit a zvážit k čemu jej chtějí a jaké je využití.Mě tento naprosto vyhovuje a doporučuji jej především amaterům.Myslím si,že poměr výkon x cena vyznívá velmi kladně. Ke stížnostem k váze bych se jako laik vyslovil asi takto: každá sranda má své klady a zápory. Nemohu chtít na 1 kg těžký stativ zavěsit jeřáb a 5 kg. Je sice nepříjemné tahat stativ o váze 18 kg a k tomu jeřáb,ale to asi je každému jasné.Určitě s ním nepůjdu pěšky na vrcholek nějaké hory,protože mám problém tam na nohách dopravit sám sebe,natož toto nářadí :-),ale k účelům ,pro které jsem si jej pořídil jsou super.Díky.
  Všem případným kritikům předem oznamuji,že nebudu reagovat na kritiku,protože opravdu nejsem kompetentní se odborně vyjadřovat.Takový odborník v oboru opravdu nejsem. :-)Konstatuji jen svou spokojenost.

  Reagovat
 • 21.2.2013 (21.45)
  Permalink

  Hledej Máro… ale bacha na cenu a co za ni hlavně nedostaneš…. nikdo ti nedá závaží ;)

  Reagovat
 • 21.2.2013 (21.43)
  Permalink

  :D Karle ty si Jaryn… :D mněl si někdy tu čest s jejich výrobky ??? Já bohu dík jo… A už nikdy více….

  Reagovat
  • 23.2.2013 (10.58)
   Permalink

   Vzhledem k tomu, že to začíná být osobní, nemám zájem dál diskutovat!! Tvé výrobky jsou nejlepší, nejlacinější, ostatní je póvl. Nikdo to líp jak ty neumí. Stačí ti takováhle reklama? A máš to zadarmo!!!! A nezapomeň se z Pavel Hüttl přejmenovat na Uko Ješita.

   Reagovat
  • 15.3.2013 (14.35)
   Permalink

   Plně souhlasím s výroky Karla a má moje sympatie. Po shlédnutí fotek jeho práce „na koleně“, smekám.
   Nechápu tento osobní útok na něj. Karl se vyjadrřuje slušně a velice konstruktivně, ví o čem mluví. Asi je Vám jasné, že Vás strčí do kapsy i se všemi Vašimi předraženými nedomyšlenými jeřáby, tak možná proto ?

   Reagovat
 • 28.1.2013 (0.47)
  Permalink

  Dobrý den, mohu se zeptat, jestli by mi mohl někdo poslat odkaz na stránku, kde koupím co nejlevnější podobný, ne-li stejný :) díky.
  Marek Rozbroj

  Reagovat
  • 28.1.2013 (20.24)
   Permalink

   Na to je prostá odpověď, úplně nejlevněji to máš, pokud si to postavíš sám, pak přes inzerát, občas se něco najde, pak na ebay.com je vcelku dost různých typů.

   Jinak strýček google to umí, neboj se toho http://cs.lmgtfy.com/?q=camera+crane+ebay

   Reagovat
 • 18.1.2013 (22.27)
  Permalink

  Jinak náš jeřáb je momentálně na Dakaru s doprovodným týmem, je tam i stedi….
  Na tůře týmu Trabanťáků po jižní emerice je náš stedi a slider….
  Počkejte si na rafinované záběry…

  Reagovat
 • 16.1.2013 (21.55)
  Permalink

  Karl má pravdu…. není to profi zařízení pro každodení dvacetihodinové točení po dobu pěti let a dál….
  Je to zařízení pro amatéry, kteří chcou svoje záběry obohatit….
  pro občasné jeřábové záběry i na lacinějších stativech je jeřábek naprosto v pohodě.
  Pro ty kdo čekají něco víc můžu připravit i otočné lože, ovšem cena bude opět někde jinde…
  Zatím nemám žádný negativní odkaz od zákazníků…
  Jestli má Kárl podílet se konstrukčně na dalších nových kusech… může přispět svou trochou do mlejna … klidně může vyrábět uložení pro axiální ložisko pro tento jeřábek a né furt jenom kafrat…???

  Reagovat
  • 16.1.2013 (22.07)
   Permalink

   Kdybych chtěl vyrábět, tak vyrábím a nekafrám .-))) Sorry, ale jestli se ti to nelíbí, těžko s tím něco uděláš. K základní konstrukci jeřábku nemám nic, je docela pěkný, jak si napsal, na víkendovky ideální. Já jen píšu, že není úplně fér nabízet jeřábek v této podobě. Otočné lože v podstatě řeší drtivou většinu problémů, se kterými se zájemce setká. Stativ se dá sehnat v pohodě, otočné lože ve formě fluidní hlavy je sakra problém.

   Takže pokud by jeřáb byl o tisícovku dražší, tj. byl s ložem a bez závaží, bude to pro mě, jako potencionálního zájemce zajímavější. Závaží bych udělal na klasické činkové, ale nenabízel ho k jeřábu, ať si každý koupí podle své potřeby. Dodělal bych možnost posuvu závaží a nemám připomínek .-))))

   Neber to jako rýpání, ale přání zákazníka. Jsem náročný?? Ano, jsem, zbytek je tvoje věc .-)))

   Reagovat
  • 13.1.2013 (18.06)
   Permalink

   Určitě ne, neboť doporučené zatížení toho tvého stativu je pouze 2 kg, což je váha foto přístroje + drobné příslušenství a není v tom váha celého jeřábu ani protizávaží, nehledě, že ten stativ má prachmizerný hlavní otočný kloub .-((

   To je přesně ten problém, který jsem v několika níže uvedených příspěvcích zmínil. Nejenže je potřeba sehnat nohy s nosností kolem 10kg, což není až tak problém (cenově to je kolem 5tis), ale zejména fluidní hlavu, která není součástí jeřábu.

   Nosnost fluidních hlav je malá, dle výrobců standardně tak do 5kg, spíš v průměru méně tj. tuto hmotnost by měl mít celý jeřáb se závažím i přístrojem. Samozřejmě hlava fungovat bude i při zatížení 10kg, ale poměrně rychle se vydře plastové pouzdro („fluidní“ mechanismus) a prodejce vám neuzná reklamaci, protože hlava bude jasně přetížená o proti doporučení výrobce a je to při rozdělání jasně poznat.

   To doporučení výrobce je apriori určeno k jemným pohybům, aby hlava řádně fungovala. Při větším zatížení, setrvačnost hmoty zapříčiní lehký a plynulý pohyb jeřábu, takže se zprvu bude zdát, že vše funguje dobře, ale váha zatěžuje samotný mechanismus kloubu tak, že se plasty vevnitř rychle odírají. Viděl jsem několik rozebraných hlav a jsou to v podstatě jen dvě plastová pouzdra s vybráním, vyplněná kluznou hmotou a pérovým mechanismem.

   Rozumná hlava je pak např. cenově MANFROTTO 501HDV, tj. do 5tis., která by při použití menšího fotoaparátu s doplňky může vydržet poměrně déle.

   Abych to shrnul, váha jeřábu je kolem 6kg + připočtěme váhu běžného přístroje (malá kamerka, běžná DSLR), tj. tak do 2kg. Chce to nějakou rezervu na doplňky a je to 10kg. Na tuto váhu by měly být konstruovány nohy a zejména fluidní hlava stativu, neboť jeřáb sám nemá žádná hlavní otočný kloub.

   Reagovat
   • 13.1.2013 (18.20)
    Permalink

    Jen doplním, že nechci rozpoutávání nějaký flame, ale jsem prostě hnidopich na detaily a jeřáby mě prostě zajímají .-))

   • 13.1.2013 (21.48)
    Permalink

    mohl bych poprosit odkazy na nějaké stativy? jak koukám jejich strašně moc a nevím který je lepší a který ne.. co používáte třeba ty?

   • 14.1.2013 (10.41)
    Permalink

    Hlavní rozhodující faktor asi bude cena, že.-)))

    Pokud to má být stativ pro jeřáb, respk. pro natáčení a jeřáb, musí to být minimálně, co se týče nosnosti a fluidní hlavy, střední třída, což je bohužel cenová hladina za komplet (nohy+hlava) 10-15tis, možná lehce pod. Vynecháme-li ty nejdražší značky a i ty nejlacinější šunty, tak slušná střední třída je Manfrotto, s tou mám mnohaleté zkušenosti.

    Já mám pro běžné natáčení Manfrotto 546GB + hlavu 501HDV. To je však stativ jen pro kameru, i když teď během 1-2měsíců budu stavět jeřáb menších rozměrů a tyto nohy budou pro něj základ. Nosnost tam je 20kg, tak bych se s jeřábem a příslušenstvím měl vejít. Určitě však nebudu pod jeřáb používat stávající fluidní hlavu, kloub si vyrobím sám.

    Pro stávající jeřáb, který mám doma a který váží se vším všudy kolem 25kg používám upravený stavební stativ, CST-BERGER, 60-ALQCI20-B, 97-160cm. Cena je velmi příznivá (1500Kč), nosnost přes 100kg), ale z podstaty věci je to polotovar. Není apriori určen pro natáčení, ale jako základ pro jeřáb je vynikající. Pokud by ho člověk uvažoval, musí počítat s tím, že se musí dopracovat detaily. Musí se vyřešit šroub, který je u toho stativu 5/8″ a výše recenzovaný jeřáb má díry 1/4 či 3/8″. Stavební stativ nemá spřaženy nohy, takže se tam musí dát řetízek nebo rozporka s kolečky, aby se nohy nerozjely. Dále se musí vyřešit hlavní otočný kloub mezi stativ a jeřáb. Já to řeším domácí výrobou celého jeřábu, ten kdo uvažuje u tomto stativu jako polotovaru musí tento detail nějak vyřešit.

    Abych se však vrátil k podstatě. Já osobně bych zkusil prohlédnout aukro, bazary, prostě inzeráty.

    Jako typy vhodných stativů pod recenzovaný jeřáb bych mohl doporučit Manfrotto MA 117B (7tis), Manfrotto 028B(6tis), Manfrotto 475B ( 6,5tis). To jsou tak nejlacinější stativy se středovou rozporkou, kde je jistota, že to nohy vydrží.

    Co se týče fluidní hlavy, asi tak jedinou vhodnou vidím tu 501HDV (cena kolem 4tis), ta má doporučenou zatížitelnost do 6kg, což by se po přimhouření očí dalo skousnout.

    Pokud použiješ cokoliv s nižší nosností, tak to bude chvíli určitě fungovat, ale… tady končí už sranda, protože když člověk používá jeřáb, je to prostě železo, které dává do určité výše nad hlavy lidí(alespoň občas) a může jít i o zdraví. Pokud si někdo myslí, že bude stačit nějaký Velbon za 2tis, tak je u mě blázen. Jde o stabilitu, zdraví a život (hliníková tyčka s DSLR na konci je jako palcát), jde i to techniku.

    Chápu, že se moje řádky nečtou moc dobře, neboť cena pořádného stativu s hlavou vyjde na dost peněz. Stativ však nemusíte používat jen pro jeřáb. Lze používat i pro normální natáčené. Dále, když koupíte kolečka pod stativ, máte základ jízdy atd. Lze na to nahlížet mnoha pohledy.

    Na aukru bych uvažoval třeba o tomhle http://aukro.cz/profi-foto-video-stativ-ntp650-do-6kg-max-150cm-i2929731276.html Cena je sice podezřelá, ale na experimentování bych do toho šel, neboť by mě to až tak nemrzelo, kdyby vydržel jen pár sezón.

   • 14.1.2013 (17.20)
    Permalink

    Díky moc za rady, ale ještě mám jednu otázku. Je opravdu potřeba fluidní hlavu? Nestačí normální mechanická? V čem je výhoda té fluidní hlavy? (předpokládám asi lepší přesnost a jemnost) Právě ten stativ, na který jste sem dával odkaz nemá fluidní hlavu.

   • 14.1.2013 (18.55)
    Permalink

    To je dobrý dotaz. Fluidní hlava je v podstatě dobrá pro rozjezdy a dojezdy. Při váze jeřábu je setrvačností docíleno v podstatě stejného efektu, ale. Vždy, i při stavbě jsem používal buď ložiska či kluzná plastová pouzdra, kdy to mělo efekt co nejmenší možná odpor na třecích plochách. Jak by se choval čistě fotografický stativ, potažmo foto hlava, nevím.

    Odkaz, myslíš na to aukro? Ten má jistě něco jako fluidní hlavu, tj. pokud je deklarován i jako video stativ, je tam pouzdro s kluznou hmotou, jsem si vcelku jist. Dnes to je základ jakéhokoliv trochu lepšího stativu.

    Ten bude nějakou čínskou kopií, proto je tak laciný, ale na požadované by mohl stačit…. ale jen tipuji.

   • 15.1.2013 (0.42)
    Permalink

    Našel jsem na aurku uplně stejný stativ, a právě u něho se píše, že hlava není tlumena kapalinou. (http://aukro.cz/video-foto-stativ-st650-akce-i2944547700.html) Neznamená to, právě že to není fluidní hlava? Jen se ptám. Ale jinak fakt diky za rady. Jinak. Možná si to tady už psal, ale jakej je tvůj na tenhle jeřáb? Nebo takhle. DOporučil bys mi ho jako uplnýmu začátečníkovi?

   • 15.1.2013 (19.58)
    Permalink

    for Petr Kubíček: odpovídal jsem již, viz příspěvek “ … už jsem si všiml poznámky „kapalinou tlumená hlava: ne „. Tak to by byl asi opravdu víceméně experiment, jestli by na jeřáb stačil, jestli by otočný mechanismus nedrhl. Ale když nic jiného, nohy vypadají bytelné a hlava by se snad dala vyměnit. Stále to potencionálně vypadá na úsporu .-)“

    Asi to opravdu bude jen klasický foto stativ. Člověk by to musel vidět, ale dával jsem to jako možnou cestu, nechat si nohy z toho stativ a koupit si lepší hlavu.

    To co uvádí Mike, ten Benro KH-25, ten jsem osobně viděl, ten by teoreticky mohl stačit a cena je solidní. Jen jestli se dá ještě sehnat, bývá o něj docela zájem. Ale počítej, že to není nic světoborného, je to jen otázka času, než se rozvrzá..bohužel .-(((

  • 14.1.2013 (18.59)
   Permalink

   … už jsem si všiml poznámky „kapalinou tlumená hlava: ne „. Tak to by byl asi opravdu víceméně experiment, jestli by na jeřáb stačil, jestli by otočný mechanismus nedrhl. Ale když nic jiného, nohy vypadají bytelné a hlava by se snad dala vyměnit. Stále to potencionálně vypadá na úsporu .-)

   Reagovat
  • 5.1.2013 (10.56)
   Permalink

   můj email charles.sk@centrum.cz

   Určitě nemám potřebu si vyměňovat dlouhé názory přes diskuzi u článku .-))), ale kdyby byl případně zájem o diskuzi k věci.

   Karel

   Reagovat
 • 4.1.2013 (23.16)
  Permalink

  Karl 3
  Dle obrázků máš stejný přístup ke strojům jako já…. a tuším, že jsem viděl tvůj výtvor na nejmenovaném inzertním portále za nekřesťanské peníze… je vidět že si vážíš odvedené práce a dokážeš si ji nacenit.

  Zbytek už bez komentu….

  Reagovat
  • 5.1.2013 (10.51)
   Permalink

   Nechápu ten útočný tón. Každý si jistě vybere to co mu vyhovuje. Já jsem reagoval na recenzi, která nebyla až tak objektivní, protože v ní nebyly popsány hlavní nedostatky. Jde o diskuzi…snad…

   Že prodám něco co jsem vyrobil v jednom výrobním kuse, když vše kupuji za plnou cenu s DPH atd., nevím co to má společného s nabídkou firmy. Nehledě, že já neprodával nikdy polotovar ani část výrobku s tím, že další polovina bude stát víc než ta první koupená. Pokud prodávám i moto hlavu, komplet elektroniku i s LCD, nevidím důvod, proč si to neocenit. U druhého jeřábu (menšího) opět, prodával jsem to se závažím, stativem, kolečky atd. a opět jsem byl v porovnání s mejlaprod o 1/3 lacinější. Tohle jsou ale zbytečné hádky, je to otázka nabídky/poptávky, proti tomu nic nemám.

   Hlavně hodnotím zpracování jeřábu. Základ bude jistě zpracován dobře, ale jsou tam nedotažené věci a tak to je.

   Pokud se tedy mohu ještě jednou vyjádřit k hlavním nedostatkům.

   Vzadu, pokud mám přihazovat dkg a odvažovat jak na váze, to mi připadá nepraktické. I já jsem to tak měl a dle praxe a (nestydím se za to, že jsem okukoval konkurenci) jsem udělal posuvné závaží. Je to rychlé, ideální, velice praktické a řeší to spousty věcí na place. Pokud tam není posuvné závaží, samozřejmě nevadí, ale z mého pohledu je to mínus.

   Typ závaží. 2kg je vcelku málo, to má kdejaká kamera, fotoaparát s objektivem, případně se pod to dá nějaká fluidní hlava a je přes. Kde pak uživatel sežene další závaží? Samozřejmě dá se to řešit podomácku nějakým plechem a dvěma dírami, objednat u výrobce atd. Ale opět čistě z praktického pohledu je lepší univerzální činkové závaží (25mm nebo 30mm), která jsou běžná a uživatel má potencionálně větší šanci si sehnat. Ničemu nebrání mít tam to co dodá výrobce, ale z mého pohledu mínus.

   Stativ nemusí být v ceně, ale v ceně mi chybí hlavní kloub. Stativ samozřejmě nebývá v ceně, ale v recenzi mělo jasně padnou, že na takovýto jeřáb, když se naloží, už musí být bytelné nohy a HLAVNĚ pevná fluidní hlava za drahý peníz. To je podstata mé výtky. Cena jeřábu proto neodpovídá. Píšu to opět a pouze z mé osobní zkušenosti. Pokud si někdo myslí, že to je dobrá nabídka, já mu nebráním. Pouze ze své praxe vím, kde bude zásadní problém pro uživatele, který si jeřáb koupí a ejhle, musí koupit nohy a HLAVNĚ fluidní hlavu za řádově 4-5tis a víc. Ten hlavní nosný kloub mezi stativem a ramenem je vcelku klíčový.

   Co se týče přístupu do dílny, tak samozřejmě netuším jak to máš ty, ale já to mám hodně složité, neznamená, že mám nafocenou dílnu, že je moje a že tam mohu být každý den .-)))) ba naopak, jeřáb stavím třena měsíc po 1-2h, když se do dílny s kamarádem dostanu.

   K ceně jsem se vyjadřoval, mám přehled co jaký materiál stojí, jak je drahé příslušenství. Běžným výrobkům mohu konkurovat pouze cenou a vím, že jsem prodával tak za 1/2-2/3 ceny obvyklé…. Nedělám to však na kšeft, pouze postavím, pracuji s jeřábem a chci lepší model, tak starší jde z domu. Nevyrábím na kšeft i když jsem za poslední 2 roky dostal tak 20-25nabídek. Dokonce jsem i některé odkazoval na mejlaprod .-), z důvodu, že prostě nemám kapacitu něco vyrábět na kšeft.

   Abych uzavřel svůj příspěvek. Určitě nemám zájem se tu přetahovat, kdo má něco lepšího. Reagoval jsem na recenzi jeřábu, u kterého (u stavby) mám jistou osobní zkušenost. Nemám ambice někomu lézt do zelí s hromadnou výrobou. Na druhou stranu nevidím důvod, proč bych nekritizoval, když to za kritiku stojí .-)

   Myslel jsem to vždy jako kritiku k věci, konstruktivní kritiku, nikoliv jako záminku k hádce.-)

   Reagovat
 • 4.1.2013 (23.12)
  Permalink

  Karl 2
  Stativ ??? proč v ceně ????
  Pro LCD monitor je tam šroub M5 s křídlovkou
  Rampu ??? nechápu…..

  Reagovat
 • 4.1.2013 (23.09)
  Permalink

  Karl 1
  Dodávané závaží je pro kamery do 2kg a je váhově odstupňované i pro to nejjemnější dovážení.
  Uchycení je standart W1/4 i 3/8 pochopitelně !

  Reagovat
  • 23.12.2012 (16.27)
   Permalink

   Tento jeřáb se mi líbí. Tady někdo přemýšlel nad každým detailem a člověk mu může vytknout jen tu cenu .-((((

   Trubky jsou z kompozitu, ten je sakra drahý.

   Myslím si, že ten Mejlaprod není úplně špatný, ale ty detaily….. Materiály a základní konstrukce je v pohodě.

   Chlapci by si měli vzít příklad z tohoto jeřábu http://www.youtube.com/watch?v=lhagwYuzJWg tam využili princip jeřábu bez vlastního kloubu velice dobře. Tohle, kdyby bylo za 7tis (klidně bez závaží), tak se dá hovořit o férové ceně za férová jeřáb.

   Další zajímavá konstrukce malého jeřábu je tato http://www.camevra.com/index.php/products/slidejib tady to mají borci promakaný dost dobře. Konstrukci jsem si doma překresloval a je vidět, že tady si ty peníze zaslouží.

   Reagovat
   • 23.12.2012 (20.29)
    Permalink

    Před cca rokem jsem na základě prvního videa konstruoval jeřáb (nejsem žádnej velkej talent, byl však plusmínus funkční) a takovej stativ jako jsem použil u mejlaprod to fakt nezvládal, protože ta zátěž jde mimo střed stativu a naklání to celou tu srandu nabok. Šlo by to zřejmě vyřešit protizávažím, pak by ale celej jeřáb s foťákem a závažím vážil tolik, že by to menší stativ stejně neměl šanci pobrat. Jinak ten systém je super v možnosti pohodlnýho švenkování hlavou, ikdyž i tady bych upřednostní kovové „táhlo“ místo lanka, které má svoje nevýhody.

   • 23.12.2012 (21.49)
    Permalink

    Stativ je základ jeřábu. Proto jsem se trochu opřel do toho recenzovaného, protože v podstatě za tu cenu nabízejí jen rameno, bez stativu a kloubu či fluidní hlavy. Nejzatíženějším prvkem je hlavní otočný kloub, potažmo fluidní hlava, pokud je jeřáb koncipován viz.Hague K8 Jib nebo ten mejlaprod. A bohužel až poté většinou každý zjistí, že rozumný stativ s hlavou stojí víc jak celé rameno. Hlavně ty fluidní hlavy jsou konstruované tak do 5-9kg a to už jsou poměrně drahé. I menší jeřáb však váží se vším všudy kolem 10-15kg, spíš ke 20kg. Běžný Velbon nebo menší Manfrotto to prostě neudrží a to je potřeba hned říct na začátku. Laciné fluidní hlavy na tom jde zničit během sezóny, po pár použití. Já jsem tedy šel raději cestou stavebního stativu (cena 1500Kč, nosnost přes 100kg a výrobou svého hlavního kloubu), viz foto ze stavby
    https://picasaweb.google.com/111415363222455248856/CameraCraneVOEII . Teď připravuji další stavbu, teleskopického jeřábu v délce 0,8-1,5m, http://tinyurl.com/studiecrane, který posadím na polokulovou základnu a nohy od Manfrotta, abych si usnadnil práci při přenášení vybavení, ale ty nohy stály 8tis. Nemusím, ale tahat dva stativy, což je z praktického pohledu na věc pro mě výhodou.

    Celý jeřáb je hodně o kompromisu. Buď laciný, slabší materiály, ale pak je to nic moc stabilita, nebo lepší nosnost a stabilizace, ale pak je tu problém praktického použití, neboť to někdo musí přinést a odnést .-)) A věřte mi, že to je nakonec příčinou toho, že jeřáb používá málo kdo. Neustále přenášet 20-25kg, totiž rychle omrzí.

    Každá konstrukce má svoje výhody a nevýhody. Lanko je lehčí, je to méně složité. Táhlo je pevnější, ale vyžaduje to více práce. Čím delší jeřáb, tím víc se musí klást důraz na preciznost výroby.

    Jak jsem již uvedl v začátku příspěvku. Pokud někdo staví svůj jeřáb, vřele doporučuji to postavit na stavební stativ. Má sice hroty, ale ty se dají odšroubovat, nohy se dají zajistit řetízkem. Pokud se stativ posadí na kolečkový podvozek, je to vynikající začátek pro jeřáb velikosti od 1m do 5m a váhy do 100kg. viz. můj první jeřáb https://picasaweb.google.com/111415363222455248856/CameraCraneVOE

    Další složitostí je hlavní kloub, který se dá samozřejmě udělat z různých rozmontovaných součástek až po bytelnou konstrukci. Mám vynikající zkušenost s plastovými pouzdry, ale nejsou od věci i klasická ložiska. Bohužel vše začíná a končí u možnosti dílny a strojů, jako je soustruh, fréza, strojní vrtačka, pila atd.

    Každému, kdo se pokouší si občas sám něco postavit, přeji mnoho štěstí, oceňuji totiž vložené úsilí a snahu, neb sám moc dobře vím co to vše obnáší .-))

 • 22.12.2012 (11.32)
  Permalink

  pár jeřábů této velikosti jsem už postavil a mohu říci, že borci to moc vymakaný nemají. Za tu cenu to je lehce předražený. Beru v potaz cenu výroby, práce, DPH a přiměřeného zisku.

  Základní nedostatky:
  – závaží nemá jemné doladění, což je problém, protože málokdy se vám podaří jeřáb přesně vyvážit a na jemné pohyb to je problém. Ve videu to bylo vidět, jak ho recenzent drží v ruce, jinak by kamera vylétla nahoru.

  – v ceně není stativ, potažmo stativová hlava. Aby jeřáb jakžtakž fungoval při menším zatížení, musí být nosná hlava za 2-3tis, spíš dražší. Cokoliv lacinějšího v podstatě dost brzo zničíte. Srovnatelné jeřáby ze zahraničí mají v ceně svůj kloub, který je dimenzován na zatížení pře 10kg. Na tenhle jeřáb můžete dát jen ty nejlehčí kamerky a foťáčky. Jakmile na tom bude zrcadlovka s fluidní hlavou plus další vybavení, k tomu na protiramenu odpovídající závaží, přesáhnete povolenou nosnost výrobce na hlavu a rychle vydřete plastové pouzdro. Při reklamaci to poznají, že hlava byla opakovaně přetížena. Řešení je dražší hlava, ale to výslednou cenu jeřábu zvedá někam za 10tis a stále si musíte ještě koupit bytelný stativ.

  – nevidím někde alespoň držáček, úchyt na náhledový LCD. V drobnostech je síla.

  – když už je zvolena konstrukce na stativovou hlavu, proč jeřáb nemá naklápěcí rampu přes páku? Povolovat a utahovat hlavu ve stresu, při natáčení hrozí, že jeřáb někde povolí, spadne atd.

  – je zvoleno nestandardní závaží. Proč na tom není klasika s dírou 25mm či 30mm? Takhle nutí, aby to doma někdo pokoutně vyráběl nebo nakupoval jen u výrobce jeřábu.

  Reagovat
  • 22.12.2012 (12.00)
   Permalink

   Závaží jsem v recenzi nedolaďoval, protože jsem se s tím nechtěl zdržovat, ale vyvážit to jde opravdu v pohodě (jsou tam i menší závaží, který to hezky vyváží) a úplně finální vyvážení jsem dělal posunem zrcadlovky o kousek dopředu a dozadu.

   Taky nechápu proč se řeší nestandardní závaží, když to závaží je k tomu – tak jaký nakupování?:)

   Jinak ostatní připomínky už jsou asi na výrobce, jak je uvedeno v recenzi, jeřáb je pořád ve vývoji;) Minimálně držák na monitor už bude pokud se nepletu u nejnovější verze vyřešen

   Reagovat
   • 22.12.2012 (12.40)
    Permalink

    Já mám jen praktický připomínky, jinak mi to je samozřejmě jedno, ať si výrobce dělá co chce .-). To dovažování je uděláno chybně. Dovažovat se má u závaží, s přístrojem by se mělo manipulovat co nejméně. Nejlepší by byl nějaký posuvný profil. Řešení je spousty, v tomto bodě je jeřáb prostě ještě nedotažený.

    Nevím kolik závaží se k jeřábu dodává. Ale pokud na to naložím těžší kamerku, nemám další závaží a jediná šance je objednávat jen u výrobce. Nejideálnější řešení je mít závaží na 25mm či 30mm díru, které kdokoliv sežene kdekoliv. Když si budu chtít půjčit, mám nestandardní rozměry atd. Opět, řeším ryze praktickou věc, se kterou jsem se setkal. Proč dělat svůj rozměr a díru, když je nepsaným standardem činkové závaží. To je jako, když uchytím kameru třeba šroubem M6 pře nějakou redukci. Taky to není problém, ale nepsaný standard je používat W 1/4 či 3/8″.

    Připomínky to jsou jen k výrobci. Je hezké, že to v další výrobním kuse bude, ale na recenzovaném to není .-)) a to mě zajímá. Auta i letadla se taky vyvíjí, ale když někdo dělá recenzi, dělá to na aktuální model .-)))

    Nechci jen kritizovat, ale na druhou stranu buďme soudní, není až tak co chválit….-) V tomto.případě tedy recenze není až tak objektivní. Nebo je to opravdu až tak dokonalý výrobek?.-)

   • 22.12.2012 (22.16)
    Permalink

    Jasně, připomínky beru a jistě jsou zajímavou inspirací i pro výrobce. Možná jsem to zapomněl zmínit, ale ten model je z léta tohoto roku a je předprodukční, výroba je navíc na zakázku, tedy mnoho vlastností a parametrů je volbou zákazníka. Každopádě ale díky za postřehy;)

  • 30.12.2012 (17.21)
   Permalink

   Cau koukal jsem se na tvuj jerab Karle , mohlby si mi dat na sebe nejaky kontakt na sebe potreboval bych par rad co se tyce stavby video jerebu diky Ondrej ( baz9494@gmail.com )

   Reagovat
 • 17.12.2012 (23.00)
  Permalink

  už ňákou dobu po něm koukám… díky za recenzi ;-)

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook