Recenze – Nikon D5200

Po letech kdy se Nikonu nedařilo na poli videa držet krok s ostatními výrobci se letos vrací do formy a představují velmi slušnou zrcadlovku Nikon D5200. Co od fotoaparátu čekat a jak si vede ve srovnání s konkurencí?

Zrcadlovka Nikon D5200 se řadí do kategorie amatérských přístrojů a je následovníkem oblíbené D5100. Svým zaměřením tak může konkurovat například Canonu 650D nebo rozporuplné novince 700D. Tělo je plastové, ale působí poměrně solidně, kromě tradiční černé je dostupné i v červené nebo bronzové variantě. Na první pohled je zřejmý nižší počet ovládacích prvků známý z nižších řad, naopak hned potěší výklopný displej se slušným rozlišením.

Foto

V menším těle se skrývá Nikon ASP-C čip (crop: 1,5) o úctyhodném rozlišení 24MPix, které k velkému překvapení nešlo na úkor citlivosti, protože Nikonu se podařilo dosáhnout s novým snímačem skutečně nízké míry šumu. Ostření má 39 bodů, takže se dočkáme velmi slušné přesnosti, přestože rychlostí patří toto tělo stále spíše k amatérské třídě.

 

S fotoaparátem se ale opravdu příjemně fotí a snímky jsou u přístroj v ceně pod 20 tisíc skutečně fantastické. Pokud jste především fotografové a hledáte nové tělo, které vám mimo statických snímků umožní také natáčet, tak rozhodně neváhejte, s tímto přístrojem budete spokojeni.

 

Video

Jak už bylo řečeno, Nikon udělal na straně videa slušný pokrok, na druhou stranu je třeba mírnit vášně, neboť kvalitou obrazu „jen“ dosahuje současného standardu (který známe z Canonů 60D nebo 650D). I to je pro Nikon dobrá zpráva, pokud k tomu připočteme velmi slušný výkon při vysokém ISO, fanoušci Nikonu určitě nebudou zklamáni.

Tradiční režimy nabízí 1080p při 25/30 snímcích a 720p při 50/60fps. Je možné využít i režim prokládaného HD videa, který ale využívá menší část snímače (crop) a jeho kvalita je poměrně špatná.

Hlavním nedostatkem zrcadlovek od Nikonu (krom D800) tak zůstává nemožnost měnit clonu v Live View režimu. To lze řešit několika způsoby – nejlepší je volba objektivu, který disponuje clonovým kroužkem. Pomoci může alespoň částečně i použití variabilního ND filtru.

Velmi příjemný je nový stereo mikrofon na těle, konektor (3,5mm) pro použití externího mikrofonu a také skvělý ukazatel vstupní hlasitosti na displeji(!).

V souhrnu tedy lze říct, že Nikon D5200 nabízí při 1080p stejnou či mírně vyšší (po doostření) kvalitu obrazu než konkurenční Canony, má mírně lepší výkon při vysokém ISO a malinko větší snímač (crop 1,5 proti 1,6 u Canon ASP-C), nevýhodou je ale blokování clony v Live-View režimu.

Plusy a mínusy

Plusy:

 • Přijatelná cena
 • Vysoké rozlišení (foto)
 • Poměrně nízký šum
 • Výklopný displej
 • Full HDMI výstup
 • Funkce pro časosběr, HDR a další
 • Široká paleta Nikkor objektivů
 • 39 ostřících bodů
 • Grafický ukazatel hlasitosti
 • 9  předvoleb picture style

Mínusy:

 • Blokace clony v LV
 • Horší ergonomie/ovládání
 • Malá výdrž baterie
 • Nízká kvalita obrazu při 720p
 • Nemá LV histogram
 • Nelze použít objektivy většiny jiných značek (ani s redukcí)
 • Pomalejší AF ostření
 • Displej není dotykový

Shrnutí

Nikon D5200 je bez pochyb dobrou volbou pro všechny stávající majitele příslušenství Nikon, kteří chtějí pokročit k lepšímu tělu. Ale i pro všechny, kteří mají na prvním místě focení, protože ve své kategorii se jedná zřejmě o nejlepší zrcadlovku, ostatně i v mezinárodních testech tak vychází. Rozhodně stojí za to doporučit všem pořízení oblíbeného Nikon objektivu 35mm f/1.8, který lze považovat za „standardní“ pro tuto velikost snímače a zároveň dostatečně světelný pro lowlight záběry nebo práci s malou hloubkou ostrosti.

Na Nikon bohužel nelze nasadit mnoho konkurenčních skel, naopak pořízení optiky Nikon může stát za úvahu, protože obecně je považována za špičkovou (kresba) a zároveň ji s redukcí lze použít u jiných značek fotoaparátů. Pro ty kteří se chystají hlavně na video lze určitě doporučit koupi starších, velmi dobře zpracovaných (např. Nikkor AI-s) objektivů, které disponují ovládáním clony, tu pak můžeme měnit snadno i v LiveView režimu.

Přestože má D5200 ještě mnohé mouchy a je vidět, že ze strany výrobce nejsou tvůrci videa na prvním místě, lze mluvit o velkém zlepšení a v některých ohledech i mírnému překonání konkurenčních Canonů. Minimálně pro zaryté příznivce Nikonu je tenhle model velmi dobrou zprávou a volbou po které se nemusí bát sáhnout.

Za zapůjčení fotoaparátu patří velké díky firmě Nikon, pokud vás zajímají technické detaily tohoto přístroje, vše potřebné o Nikon D5200 se dočtete zde. P.S. Přístroj byl testován s objektivem 18-105mm a ve videu byl srovnán s konkurenčními Canon 60D a Panasonic GH3.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook