Recenze – Sony Alpha a55

Přestože digitální zrcadlovkyvideo funkcemi vyrábí hned několik firem, rozdělení trhu v oblasti natáčení je velmi nerovnoměrné. Jednou s firem, která konkuruje dominantnímu Canonu je Sony se svou řadou Alpha. Touto recenzí se podíváme na jejich pokročilou amatérskou zrcadlovku a55.

Polopropustné zrcadlo

Na začátek je třeba říct, že se nejedná o zrcadlovku v pravém slova smyslu. Místo klasického sklopného zrcátka používá Sony zrcátko polopropustné (translucentní), které se nevyklápí a zároveň dokáže i propouštět obraz na senzor i odrážet na ostřící čidla a do hledáčku. Tyto fotoaparáty nazvali D-SLT.

Z výše uvedeného pak vychází hned několik výhod – zaprvé lze při natáčení použít optický hledáček a za druhé tento fotoaparát dokáže během záznamu i ostřit a to velmi slušně. Pro tvorbu filmového typu je samozřejmě stále výhodnější ostření ruční, ale pro natáčení např. „rodinného“ videa to je velké plus.

(ukázka automatického ostření a expozice během videa)

Tělo

Cena tohoto modelu (vyšel na přelomu roku) je malinko vyšší než konkurenční Canon 600D nebo starší Nikon D90 a pohybuje se kolem 17.000 Kč za samotné tělo. To je svými rozměry výrazně menší než zmíněné zrcadlovky ostatních výrobců, nepůsobí robustně a je dosti lehké, ale např. pro dámskou ruku může být velmi příjemné.

  

Nabídky Alpha a55 působí velmi přehledně a intuitivně, bohužel video nastavení nenabízí příliš možností. Někdo, kdo bude ale na foťák hlavně fotit, bude určitě spokojený – dostane se mu všech tradičních funkcí a super rychlého ostření i při sekvenčním snímání. Dále jsou tu i zajímavé funkce panoramatického focení (skládání) a HDR snímky (opět skládané) s obrovským dynamickým rozsahem.

Video

Pokud se vrátíme k videu – Sony nabízí hned dva různé formáty – prokládané AVCHD, které prosazuje i u svých kamer a to v 1920×1080/50i a nebo progresivní .h264, které je s poměrem pixelů 1:1,33 (widescreen pixel aspect ratio), fullHD je tedy zde jen 1440x1080px.

Při nízkém osvětlení má slušné výsledky (ASP-C senzor je větší než u Canonu). Zásadní nedostatek pro profesionálnější práci je absence ruční expozice, přičemž automatika někdy dost nepříjemně skáče (např. u nového a77 už ručně nastavit jde).

Přehřívání, které je největším nedostatkem zrcadlovek obecně, se právě tady projevilo velmi výrazně. Hlavně za použití ostřící automatiky je foťák přehřátý doslova během několika minut (bez AF je to o dost lepší) a ostření velmi rychle spolyká i výdrž baterie.

  

Objektivy

S fotoaparáty je pro plnou kompatibilitu (a autofokus) logicky potřeba použít objektivy Sony Alfa, zkoušel jsem setový 18-55mm, který je stejně nepřesvědčivý jako u všech jiných výrobců. O kousek lépe posloužil zoom teleobjektiv 75-300mm, ikdyž jeho konstrukce je dosti křehká a jeho větší část se vysouvá ven a nelze mu předpovídat dlouhou životnost.
Naopak malým pokladem je základní objektiv s pevným ohniskem 35mm a f/1.8, který stojí kolem 5.000 Kč. Ten vyniká svou využitelností, díky ohnisku, které odpovídá po přepočtu 50mm, ale také zmíněným AF a také obstojným manuálním ostřením ve kterém jistě překonává vychvalovaný, ale dosti nedotažený 50mm/1.8 od Canonu. Největším kladem je samozřejmě skvělá světelnost , umožnující  pracovat s malou hloubkou ostrosti nebo v horších světelných podmínkách.

Plusy

 • Automat. ostření během videa
 • Možnost využití optického hledáčku
 • Jednoduché ovládání a nastavení
 • Kvalitní fotografie
 • Zajímavé foto-funkce
 • Kompaktní rozměry
 • Výklopný displej (dolů, ne do strany)

Mínusy

 • Chybí ruční nastavení expozice
 • Přehřívání a nízká výdrž baterií
 • Chybí slow-motion (50p)
 • Málo robustní tělo
 • Menší výběr objektivů

http://vimeo.com/29765448

(příklad videa ze Sony a55) 

Závěr

Sony alfa a55 je na první pohled velmi sympatický fotoaparát, svými rozměry i snadným ovládáním se jistě zalíbí široké veřejnosti. Bohužel mu zůstane status amatérského přístroje, daný hlavně chybějícím nastavením expozice u videa. Začátečník bude nejspíš nadšený, ale pokročilejší fanoušci firmy Sony se budou muset rozhlédnout po jednom z nových kousků jako a65 nebo a77.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook