Redukce Metabones Speed Booster? Konec velkých snímačů!

Celý internet dnes zaplavila zpráva o redukci firmy Metabones, jednoduše nazvané Speed Booster. O co se jedná a proč okamžitě způsobila takový poprask?

Zjednodušeně řečeno, jde o redukci EF skel (Canon full-frame) na těla s bajonetem E-mount, které nabízí firma Sony u fotoaparátů i profi kamer kamer řady NEX. Ty mají velikost snímače APS-C, tedy odpovídající crop faktoru 1,5. Pokud na ně s běžnou redukcí nasadíte EF objektivy určené pro full-frame (crop 1), stane se to, že fyzické ohnisko objektivu (např 50mm f/1.8) se vynásobí crop faktorem (1,5) a reálně vám tak vyjde objektiv odpovídající 75mm na full-frame, při zachování světelnosti objektivu (F/1.8).

 

Vtip nové redukce Metabones je v tom, že obsahuje optický člen (čočku), která umožní využít plnou šířku optiky, změní tedy ohnisko v odpovídajícím poměru a objektiv s APS-C snímačem bude mít stejný úhel záběru jako odpovídající objektiv na FF těle (na co byste si vzali FF objektiv 18-47mm vám nyní postačí objektiv 24-70 se Speed Booster redukcí).

Druhá zásadní výhoda nové redukce je v tom, že při využití plného rozsahu optiky se odpovídajícím způsobem zvyšuje i světelnost – tedy např. FF objektiv se světelností f/2.8 bude se Speed Booster mít světelnost f/2! Odpovídajícím způsobem se změní i hloubka ostrosti a bude stejně mělká jako na FF těle (např. Canon 5DmkII).

Třetí důležitá informace je, že redukce komunikuje svou elektronikou s objektivem a funkční tak zůstává ovládání clony, ostření i stabilizace!

Pokud nebudou nějaké problémy s ostřením (další optický člen je vždy ošemetný, ale zatím se zdá vše plně funkční), tak tahle novinka by mohla být největší revolucí na poli DSLR videa a fotografie za posledních několik let – většina důvodů pro využití FullFrame (zvláště pro video) totiž odpadá – nyní budeme mít stejný look, stejná ohniska, stejnou hloubku ostrosti a vyšší světelnost na tělech s menším snímačem!!!

Otázkou jen zůstává, jaká bude cena a kdy se objeví redukce pro další systémy (momentálně se nejvíce hovoří o micro 4/3 pro Panasonic, Olympus a Blackmagic Cinema Camera)
AKTUALIZOVÁNO: Cena uvedená na webu Metabones je 600$ a tamtéž jsou k předobjednání i další redukce

Ukázka v tomto videu:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook