Rozhovor: David "Havran" Spáčil nejen o Videoflotu

Audiovizuální tvůrce, režisér, točič, animátor a kreslíř David Spáčil neboli Havran před dvěmi lety přišel s myšlenkou komunitního webu pro videotvůrce. O tom, co tomu předcházelo, jaká čeká Videoflot budoucnost, proč jsou amatérští točiči přínosem nebo tom proč se tvůrci nemusejí bát o práci, v následujícím rozhovoru…

Jak ses vlastně dostal k audiovizuální tvorbě?
Já jsem se k tomu dostal tak, že jsem původně dělal animace a komiksy – přes ty komiksy. Nejdřív jsem si kdysi úplně dávno koupil kameru, Sonku, a s tou jsem začal natáčet, spíš dokumenty a tak… nějak tak pozvolna. Video mě bavilo v podstatě od mládí a pak jsem se dostal na FaVU, na videoart a multimédia. (Fakulta výtvarných umění – pozn. autora)

Co ti ta škola dala? Jaký to vlastně bylo?
Škola je nejlepší na kontakty a nějaký nasátí atmosféry. Mě připadne, že profesně se toho člověk naučí nejvíc v praxi. Proto mně přijde, že lidi, kteří to dělají s nadšením, se můžou dobrat ke srovnatelným, nebo i kvalitnějším výsledkům. Asi to tak nebylo vždycky, nebyly ty informace tak přístupný… dneska díky digitálním technologiím je ten feedback daleko rychlejší, není potřeba nic nikam posílat na vyvolání, a když má člověk špatnou kompozici nebo nasvícení, tak to hned vidí a udělá to znova.

Nejznámější Davidovo video – virál Bajker Hruda s víc než 2 milióny shlédnutí (mrkněte se na making of video)

Ty jsi určitou dobu pracoval v tomhle oboru, je to tak?
Asi patnáct let jsem se tím víceméně živil… Původně jsem začal s ilustracema na sci-fi a fantasy knížky. Postupem času jsem se přestal věnovat těm ilustracím a začal jsem víc pronikat do videa. Ale stejně se to hrozně hodí, protože když člověk jedná s klientem a rovnou kreslí ty scény, je to daleko lepší, než mu popisovat, jak která scéna bude vypadat. Jinak já jsem byl takovej klasickej točič na volné noze, jak jsou v podstatě dneska všichni.
Myslím, že už dávno pominula doba, kdy funovaly velký produkční studia se zaměstnancema, co chodí pravidelně na devět do práce. Možná si to spousta lidí neuvědomuje, ale dneska v podstatě všichni, i profíci, který znám a točili spoustu celovečeráků, nejsou klasičtí zaměstnaci, ale jsou na volné noze a na jednotlivý projekty se pak dávají dohromady.
Točil jsem pár dokumentů, který nebyly na zakázku, a hromadu videoklipů, který byly tak na půli cesty. A nějaký reklamy, který byly placený víceméně normálně.

Jak tedy začal videoflot?
Videoflot vznikl jako projekt neziskovky, ono to původně nebylo zamýšlený jako nějakej podnikatelskej záměr. Já ostatně nejsem žádnej podnikatel, já jsem se doteď živil jako režisér na volné noze. Mě prostě poslední dva roky přišlo, že to jde směrem, kterej jsem právě popsal. Filmaři pracujou na volný noze a dávaj se na projekty dohromady, a zároveň, alespoň z mý zkušenosti, začalo masivně přibývat lidí, kteří chtěli nějaký video.
Původně to měl být jenom projekt propojující filmaře. Většinou má člověk okruh lidí, se kterýma  spolupracuje, ale stane se, že zrovna potřebuješ něco natočit, obvoláš ty lidi a nikdo z nich nemá čas. Tak jsem se pustil do videoflotu. Měl jsem zkušenosti z předchozích projektů, že dokud mezi lidma, co se na tom podíleli, bylo nějaký nadšení, šlo to, ale to po pár měsících bez peněz vyprchalo. Takže jsem si říkal, že bude dobrý na to sehnat nějaký peníze. Do začátku jsme něco získali od OpenSociety Fund a potom jsme se vlastně dostali do StarCube, víceméně úplně po haluzi. Dali jsme totiž shodou okolností dohromady business plán přesně v den, kdy byla uzávěrka StarCube, tak jsme to tam zkusili dát, a nakonec nás do StarCube vybrali. (StarCube je brněnský podnikatelský akcelerátor – pozn. autora)

Videoflot ve StarCube

Účast ve StarCube nám hodně pomohla a znamenalo to celkovej posun myšlení a pojetí toho projektu. Ukázalo se, že bychom to mohli dělat profesionálně, a těm tvůrcům nabídnout zajímavý zázemí a nějakou docela stabilní platformu. Teď je to teda pořád zadarmo, ale budou tam výhledově nějaký služby, který když člověk bude chtít využít, tak za ně bude platit.

Během Starcube se začal dávat dohromady tým – kdo v něm byl tehdy a kdo je v něm dneska?
V tom týmu úplně od začátku je se mnou Freon, což je hlavní programátor. V určitých obdobích se k nám přidružili lidi, kteří se na tom určitou dobu podíleli a pak to zase opustili a šli dělat svý projekty. Nutno podotknout, že jsme se s nikým nerozešli ve zlým a že vždycky ta spolupráce obohatila obě strany. V současné době jsme tam naplno čtyři, což je vlastně ještě Barbucha, která nastoupila už v průběhu StarCube na praxi a zůstala tam, a teď má na starosti PR a marketing. A Zdeněk, což je druhej programátor. Teď to vypadá, že budeme mít další dva programátory na výpomoc a případně to přejde do nějakýho trvalejšího stavu.

StartupChile

Jak se to vyvíjelo dál?
On StarCube vlastně skončil v květnu a během tří měsíců nás posunul tak, jak by to normálně trvalo třeba rok a půl. Když jsme skončili ve StarCube, tak jsme ještě nějakou dobu zůstali v prostorách JICu, protože jsme něměli svoje vlastní kancly a přes prázdniny to měli víceméně volný. Takže jsme pár dalších měsíců spolu se Servis na klik a Reservio fungovali tam. Pak jsme se dostali do StratupChile a na podzim odletěli do Santiaga. Byla to super zkušenost, ale s odstupem času mně trochu připadne, že spousta těch úspěchů se nakumulovala moc brzo, že jsme se měli ještě půl roku rozvíjet a až pak se účastnit Vodafone Nápad roku, StratupChile apod.

To byl vlastně důvod proč jsme se z Chile hned vrátili, tady ve StudiuXL pronajali kancly a začali dělat na nové verzi. Do teď to byla beta a zhruba za měsíc by měla být hotová verze 1.0, jako takovej ten základ, kterej by měl být vychytanej na základě feedbacku z bety.

Aktuální vývoj Videoflotu

Co vás to naučil a kam jste se posunuli během toho roku?

My jsme víceméně od začátku věděli, že daleko těžší bude oslovit zadavatele, zatímco dostat se k těm tvůrcům bylo poměrně jednoduchý. Co se týká zakázek, snažíme se Videoflot dostat do obecnýho povědomí. Náš typickej zadavatel videa je třeba tady nějaká místní kapela, která potřebuje klip, ale potřebuje ho maximálně jednou za rok, stejný je to i s nějakýma neziskovkama. Na druhou stranu to množství videopoptávek fakt stoupá obrovským tempem a teď se jeví jako dobrej směr dostat tam ty zadavatele přes partnerský distribuční kanály. Oni mají nějakej kanál a lidi u online casino nich můžou uveřejnit svý video, ale když ho chtějí vytvořit, tak toho schopní nejsou. Obrátí na teda nás a je to výhodný pro obě strany.
V aktuální beta verzi jsou nedokonalosti hlavně v sekci pro zadavatele, protože ti tvůrci jsou převážně technicky zdatní jedinci. Teď nemá smysl tam nahnat 100 zadavatelů, kteří na webu budou bloudit a budou z toho nevrlí.
Abychom mohli na Videoflotu zajišťovat co nejlepší servis a zázemí, plánujem výhledově některé funkce zpoplatnit. Z reakcí videotvůrců vyplývá, že by pro ně bylo přijatelnější, kdyby platili nějaký procento ze zakázky, než aby platili měsíčně určitej poplatek, takže teď zvažujeme, že by si mohli vybrat. Přijde mi férový, že když přes Videoflot někdo bude chtít získávat práci, aby z toho něco platil na provoz Videoflotu. Základ, tzn. Možnost udělat si účet s portfoliem a další funkce, které plánujem, zůstane samozřejmě pořád zadarmo.

Myslíš, že je reálný, že by Češi mohli získat zakázky třeba z Německa?
Jasně že jo. Ty když jsi Čech a jsi v Brně, tak ti to ukáže Brno a okolí. Pokud tam hledáš nějakou zakázku, tak ti to ukáže ten systém v korunách a komunikuje to s tebou v češtině. Pokud budeš třeba v Santiago de Chile a jseš Chilan, tak to s tebou komunikuje ve španělštině a měna budou chilské pesos, pokud tam přijedu já jako Čech, tak to se mnou bude komunikovat v češtině, ale měna budou pesos. Už teď tam jsou zakázky z celýho světa, takže ty, pokud se o tu zakázku budeš zajímat a budeš s těma lidma schopen nějak komunikovat, třeba v angličtině, tak ji můžeš udělat. Momentálně jsou zaregistrovaní lidi na všech kontinentech kromě Antarktidy a to jsme nikde nepromovali.

Co bys poradil lidem, kteří chodí na zrcadlovkou.cz, kteří jsou převážně samoukové a amatéři.
Tak to jsou takový ty obecný rady jako točit co nejvíc a snažit se číst, co je o tom zajímavýho. Na internetu je spousta diskuzí jako amatéři versus profíci, ale já si nemyslím, že na amatérech je něco špatnýho, naopak to jsou lidi, kteří jsou nadšení a baví je to, je spousta projektů, který se dělají na zrcadlovky a není potřeba na to mít REDku.

Svět videa se pořád vyvíjí

Na vašem blogu máte i novej seriál o cenách videa…
To je podle mě kapitola sama pro sebe. Jak se mění doba, mění se distribuční kanály, přístupnost k technice a je spousta šikovnejch lidí, tak ten problém, kterej tu je (a byl tu vždycky), je v tom, že přichází nový a nový generace lidí a jsou třeba schopní se nečím živit efektivněji. Těm „starým“ generacím to ale nějakým způsobem vadí. Je špatný, že vznikají levný videa a mají špatnou kvalitu. Ale je spousta lidí, kteří jsou schopní vytvořit s málem fakt dobrý věci.
Ve všech oborech se dá být efektivnější a efektivnější… Svět se pořád vyvíjí, na tom není nic špatnýho. Ti lidi, co se tím cítí ohrožení, by neměli hledat nepřítele a problémy všude kolem sebe, ale začít u sebe – zamyslet se, co oni sami s tím můžou udělat. Pokud jsou profíci, znají řemeslo a mají nadhled, tak prostě stejně budou vždycky lepší.
Ještě co se týče cen, zhruba před dvěma rokama jsem začal mít fakt hrozně moc zakázek a říkal jsem si, že to protřídím tím, že zvednu ceny, ale třeba trojnásobně – a co se nestalo, mě těch zakázek neubylo, ale začalo jich ještě přibývat. Pokud si člověk drží nějakej vizuální styl, tak to lidi vnímají prostě tak, že si platí za nějakou výlučnost.

Nějaký slova na závěr?
Přibližně za měsíc od teď by měla být hotová plná verze Videoflotu a počítáme se spoustou novinek, pořád tam budou přibývat nový moduly a doplňky… A především tam budou přibývat i další zajímavý zakázky. Naše snaha je, aby obecně úroveň videí, co u nás vznikají, rostla. Kvůli tomu píšeme blog, jezdíme na různý festivaly – prostě chceme, aby Videoflot pomáhal kultivovat tu nově vznikající vizuální smršť. Věříme, že odstranění celé řady mezičlánků mezi zadavatelem videa a výsledným produktem podpoří i kreativitu tvůrců. Držte nám palce a pojďte se do toho vrhnout s náma, video scéna bude taková, jakou si ji uděláme ;-)

Odkazy:
Videoflot beta: videoflot.com
Blog videoflot: blog.videoflot.cz
Videoflot na FB: facebook.com/VideoFlot

Rozhovor: Mike Straka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook