Rozhovor: Jirka Pařízek – od fotografie k natáčení

Téma přechodu od fotografie k natáčení je, díky variabilitě moderních DSLR, v poslední době celkem časté… Vyzpovídali jsme tedy Jirku Pařízka, brněnského fotografa a grafika, který nám popíše nejen svou cestu k natáčení, ale zmíní i spoustu zajímavostí s tím spojených…

Ahoj Jirko, na začátek bych tě poprosil aby ses trochu představil…
Ahoj, jmenuju se Jirka Pařízek a pocházím z Brna. V Brně žiju, pracuju a mám tady s kamarády grafické studio, které se jmenuje Artishock. Taková malá zábavná firma myslím… V Artishocku funguju jako fotograf a grafický designer.

Tradiční otázka zní: Jak jsi se dostal k focení?
To je let…:) Studoval jsem reprodukčního grafika (tohle řemeslo už dávno neexistuje), takže přístup k fotomateriálům jsem měl každý den. Po rodičích jsem si vymodlil Zenita z baziku a začal cvakat. Nemělo to hlavu ani patu, ale výhodou bylo, že jsem mohl ihned filmy a fotky volat. Nějak výrazně jsem se focení nevěnoval, až do první práce kam jsem nastoupil po škole jako grafik. Po pul roce jim odešel fotograf, tak jsem si řekl, že bych to zkusil. Tak jsem vyfasoval 2MB digitál značky Olympus… Bylo to něco hroznýho, na to asi nikdy nezapomenu, ale fakt je, že v roce 2000 moc digitálů nebylo. Pak už to šlo rychle, od produktových fotek jsem se dostal k módě, jezdil jsem fotit do Rakouska, v podstatě co týden jsem byl ve Vídni. Pak ale přišel zlom, kdy jsem digoš nemohl vystát a hodně jsem začal dělat opět na film… Přestoupil jsem do jiné práce, ale to už jen jako grafik a víc jsem fotil sám pro sebe. To mě vcelku hodně naplňovalo a v podstatě naplňuje dodnes. I když fotím zakázky, snažím se fotit hlavně sám pro sebe, cvičit oko a nebrat věci úplně vážně:)

A pak k natáčení?
No, hehe – to je vlastně to, co jsem nikdy nechtěl dělat… Nedovedl jsem si představit , že bych musel koupit kameru, k tomu objektivy, všechny kravinky co používá člověk k focení. To by znamenalo koupit vše znovu a do toho se mi upřímně vůbec nechtělo. Pak jsem viděl, že Canon 5D mkII natáčí full HD a to byl ten krok, kdy jsem si řekl, že bych koupil jen druhé tělo. Objektivy mám, tak to bylo o hodně snazší. Tak jsem začal točit:), tedy spíš to zkoušet… Zatím jsem vlastně nic moc pořádnýho neudělal, ale myslím, že budoucnost tam je.

Určitě bude lidi zajímat na co fotíš, na co natáčíš a jestli se to nějak liší?
Fotím na všechno:). Je mi jedno, jestli je to krabička od sirek nebo velkoformátový fotoaparát, ale pokud se ptáš na digi techniku, tak fotím nejčastěji s Canonem 1D mk III. Točím s 5D mkII a skla používám povětšinou Lkový od Canonu. Od fish eye po tele zoom 70-200 2.8 IS.

Máš nějaký oblíbený téma při focení nebo točení?
Pro focení je každý téma dobrý!:) Snažím se užívat vše a taky vše zvládnout. Nejsem jednostranný fotograf. Kamarád mě před třemi lety vzal na mistrovství světa ve sjezdu kol a tam jsem udělal pár fotek. Přijel jsem zpět a fotky postnul na různé servery na světě, které se zabývají downhillem. Vyhrál jsem několik PODs  (photo of the day) a taky mi zveřejnili fotky v Newyorským magazínu. U toho točení je to dost podobný, tam se ale snažím zaměřit na downhill. Možná někdy budu dělat i jiný věci, ale to je ve hvězdách:). Zatím se víc držím foťáku.

Na čem pracuješ v současné době?
Snažím se dát do kupy opět nějakou větší výstavu!:) Snad vše klapne jak má. Budou tam hlavně B&W věci, takový běžný fotky ze života ve větších formátech.

  

Hodně amatérských i profesionálnějších fotografů v poslední době koketuje s natáčením, ať už to mají jako zábavu nebo jako práci… Jaké výhody podle tebe má člověk, se zkušenostmi s focením, na poli natáčení? A co naopak fotografa zaskočí a v čem bude mít nejspíš mezery?
Výhoda fotografa, který začíná točit, je určitě oko. Myslím, že si snáz poradí s kompozicí i tím jak chce, aby finální záběr vypadal. A co fotografa zaskočí? U mě to byla tuna věcí:)… Spousta techniky, která by se hodila navíc, taky si vytvořit scénář, i když se jedná o video, které má 3 minuty. Není to jednoduchý… Mám s tím dost velký problém, ale naopak jsem rád, že se mám co učit. Baví mě to.

Natáčení na zrcadlovky zažívá obrovskej boom, jaký to podle tebe má negativa a pozitiva natáčet na DSLR?
Myslím, že je to skvělý! Každý má možnost udělat dobrou věc. Technika je přístupná lidem, není to už o stovkách tisíc, ale tisících, takže pokud má člověk touhu něco tvořit, klidně může. Přijde mi to jako fajn věc. Myslím, že je tu spousta nových talentů a lidí, kteří mají skvělý videa.

Jaká je podle tebe nejčastější chyba, které se dopouštějí začátečníci – filmaři? 
Spousta lidí si nakoupí super equipment a čeká, že budou dělat super videa, ale o tom to není. Jak jsem říkal, je důležitý mít oko. S čím jsem se třeba potýkal já je střih. Aby video mělo dobrý flow, je prostě potřeba si se střihem hodně a pečlivě pohrát.

Častá otázka zní: Jaký si pořídit sklo, když chce člověk začít fotit/točit? Jsi zastáncem klasiky 50mm (resp. 30mm)?
50mm je základ. Ať už se jedná o fotku nebo video.

Máš nějaký video, který tě v poslední době hodně zaujalo a chtěl by si na něj upozornit? A to samý třeba nějaká fotka?
Oblíbených videí mam hrozně moc. Z Česka jsou to určitě věci od Honzy Minola ze Samadhi Production. Z těch zahraničních u mě stále vede Dark Side of the Lens od Astray films. U fotky tomu není jinak… Co se sportu týče, tak skvělý věci dělá David Blažek z Prahy a ze světa je to opravdu spousta lidí, hodně mě baví Mattias Fredriksson.

  

A abychom se trochu vrátili k focení –  jakou svou fotku máš nejraději?
Hehe, já nevím, ke každé mám nějaký vztah ať už větší nebo menší…moment, situace… je těžký říct která. Mám rád všechny, protože mi připomínají dobrý časy a moje kamarády. Bez nich bych spoustu věcí neudělal, za to jim dík!

Kdybys mohl dát na závěr začínajícím filmařům jedinou radu – Co by to bylo?
Sám bych jich spousty potřeboval:-) Ze strany fotografa by to asi bylo „míň je někdy víc

Díky za tvůj čas
Taky díky

Ještě doplníme, že další ukázky Jirkovy práce můžete najít na webu jiriparizek.org nebo na jeho facebooku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook