Rozhovor: Mladý režisér Daniel Pánek

Najde se jen málo filmařů, kteří v Čechách něco dokázali už v nízkém věku, Daniel Pánek však bezpochyby je jedním z nich. Třiadvacetiletý režisér se rozpovídal o začátcích u divadla, svých projektech. natáčení na zrcadlovky, financování filmu i budoucnosti v Hollywoodu. Tenhle skvělý rozhovor s ním vedl náš nový redaktor Petr Špetla, přejeme příjemné čtení!

Jméno: Daniel Pánek
Věk: 23
Vzdělání: Střední škola veřejnoprávní v Praze
Bydliště: Praha

Jak ses dostal k točení?
Na počátku jsem hrál ochotnické divadlo, herectví mě bavilo a baví do teď. K tomu jsem si vždy psal scénáře a režíroval to. To mi bylo kolem patnácti, šestnácti, když kamarádi přinesli ukázat vtipná krátká videa, která natočili na mobil. Zajímalo mě to a chtěl jsem se zúčastnit. Od mobilu jsme se pak dostali k domácím kamerám a pak už to šlo dál a dál…

V létě 2010 jsi dostal první příležitost vyzkoušet si filmařinu profesionálně a to jako herec. Jak velký skok to byl od amatérismu?
Obrovský. Byl to mnohem větší závazek. Poprvé jsem nerežíroval a nechal se vést. Bylo to pro mě obohacující a dalo mi to velkou zkušenost. Navíc jsem měl skvělou hereckou kolegyňku, takže to šlo výborně. Nechtěl jsem jí to navíc moc kazit.

Nechtěl jsi potom zběhnout k herectví?
Ne, pořád se cítím líp za kamerou, než před ní.

Na online statusu jsi se potkal s Petrem Zachariášem a od té doby jste jak Chip a Dale mladé české filmařiny. Jak vám ta spolupráce klape?
Výborně, musím říct. Máme na spoustu věcí podobný pohled a sedíme si i lidsky. Je to výborný kameraman, který dokázal moje vize zatím pokaždé perfektně vystihnout.

Ustálil sis už okruh lidí, kterým můžeš při točení plně důvěřovat? Nebo jsou dveře do tvého týmu pořád otevřené?
Mám pár lidí, kterým maximálně věřím. Ti mi zatím stačí, i když se novým spoluprácím nebráním.

Jen tak pro zajímavost, můžeš nám říct jakou techniku používáte?
Perfidii jsme točili na kameru RED One a videoklip pro Zbyňka Drdu na Alexu od Arri. Reklamu pro Leyter.com potom na zrcadlovku Canon 7D.

Co říkáš na fenomén točení na zrcadlovky? Jsi jejich zastáncem nebo odpůrcem?
Myslím si, že zrcadlovky jsou nejrozumnější a nejlacinější variantou a snižují tak technické rozdíly mezi amatérskými filmaři a profesionály. Každý teď může natočit vizuálně dobrý film. Zrcadlovky jsou skvělý trend a troufám si říct, že i budoucnost.

Jak na tebe koukají lidé, kteří si pod pojmem režiséra představují staršího pána na židličce. Je těžké přesvědčit herce aby se od tebe nechali vést, když za sebou nemáš tolik zkušeností?
Ani nevím, možná si mě někdy spletou s tahačem kabelů:D Ne, popravdě… asi sami vědí, že každý musel nějak začít a myslím si, že se od nich v podstatě stále učím. Herci mi předávají energii a nové zkušenosti, což je důležitý.

Jsi poměrně mladý režisér, máš problém najít investory?
Tady má každý problém najít investory:)

O FILMU OBECNĚ

Jaký je tvůj režisérský idol a proč právě on?
Michael Mann, protože Poslední Mohykán, Collateral, Heat, Veřejní nepřátelé a jeden z prvních režisérů, co přešel z filmu na digitál.

Co považuješ za nejlepší film vůbec?
To se strašně těžko říká. Nejlepší film pro mě musí mít fantastický námět, silnou myšlenku, kterou osobitě zpracuje režisér, který vede výtečné herce, kteří zase podávají výtečné výkony. Musí fungovat všechno…hudba, zvuk. Je mnoho filmů, které mě hodně zasáhly. Ale nejlepší? Pravděpodobně Kmotr.

O BUDOUCNOSTI

Chceš se žánrově specifikovat?
Je sice pravda, že člověk by měl zkoušet žánry měnit a být pokud možno, co nejvíc rozmanitý. Nicméně mě nejvíc láká žánr kriminálních thrillerů, nebo černých komedií. Vychází to dost z toho, co mám odjakživa rád.

Koho toužíš jednou obsadit do svého filmu?
Moc rád bych viděl naživo před kamerou Roberta Downey Jr., Leonarda DiCapria, Toma Hankse… to je silný sen.

Plánuješ do budoucna ve svých filmech i hrát, jako to dělá například Clint Eastwood a nebo se hodláš věnovat čistě jenom režisérské židličce?
Rád si zahraju v nějakém Cameu. Clint je Clint, ten je boží pořád. Já tak dobrej asi nejsem. (Cameo – čestná rolička/ pozn. red)

Kolik bys toho musel měsíčně natočit aby tě to uživilo? Je to vůbec v dnešní době možné?
Záleží na projektu… můžeš točit záznamy ze svateb, videoklipy, filmy… všechno je jinak placený, ale je to možné.

Dobře a jako režisér? Musel bys jít do reklamy, nebo by tě uživil film?
Reklamy dokážou slušně uživit. Film je běh na mnohem delší trat, takže si pochopitelně ale vyděláte mnohem víc, MNOHEM

Chtěl by sis zkusit točit v Hollywoodu nebo chceš zůstat věrný české produkci?
Myslím, že nikdo by dobrovolně nezůstal v tomhle českym rybníčku, ale zase je potřeba být realista…prosadit se v Hollywoodu je extrémně těžký.

O PERFIDII

Teď 15. října má debut tvůj první film na profesionální úrovni Perfidia. Jsi nervozní z reakcí diváků?
Jsem vždycky hodně nervozní.

Jak samotnou premiéru prožíváš. Díváš se na film spolu s diváky nebo sedíš opodál a sleduješ jejich reakce?
Sedím mezi diváky a snažím se si film užít stejně jako oni. Celá premiéra pro mne vždy znamená silně adrenalinový okamžik.

Jak tě přijímá kritika?
Myslím, že kdysi jako amatérští filmaři jsme nebyli zrovna moc oblíbení, protože jsme byli ambicioznější, než ostatní a asi proto jsem dostal takovou šanci točit něco víc. Vesměs jsem snad nikdy nenatočil vyloženě věc, kterou by lidi ve většině zavrhli. Je důležitý však říct, že já se tím moc nezabývám. Každý občas šlápne vedle. Zatím se snad ale nemám za co stydět.

Na čem momentálně pracuješ?
Momentálně mám hodně zařizování kolem premiéry filmu Perfidia, protože mimo řežie jsem film i produkoval. Pak jsme před dokončením jedné internetové reklamy na sociální síť Leyter.com a do toho by měl vyjít videoklip zpěváka Zbyňka Drdy, který jedu co nevidět stříhat. Je toho docela dost. Po tom všem budu pomalu připravovat celovečerní projekt.

Co bys doporučil začínajícím kameramanům a režisérům?
Aby se nebáli jít si za tím, co chtějí. Náš film to potřebuje.

Mockrát děkuji své přítelkyni Denise Gumbírové za pomoc s rozhovorem.
Petr Špetla

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook