Slovníček pojmů

Tato stránka bude průběžně doplňena. Prosíme o strpení…

Foťáky

APS-C – označení velikosti snímače, který se nachází ve většině zrcadlovek. Mírně se liší v závislosti na výrobci (více viz: crop faktor)

Clona – je zařízení (otvor, jehož velikost se dá podle potřeby měnit), které reguluje množství světla procházejícího objektivem fotoaparátu.

Crop faktor – tzv. „ekvivalentní ohnisková vzdálenost “ , poměr mezi ekvivalentní ohniskovou vzdáleností a skutečnou ohniskovou vzdáleností. Pro názornou ukázu klikněte zde: CROP.

DSLR – označení pro digitální zrcadlovky, přesněji Digital SLR (SingleLensReflex -jednooká zrcadlovka), u videa někdy také HDSLR či HD DSLR

Full Frame – tzv. „plná“ 35mm velikost snímače (tedy velikost shodná s filmovým políčkem – 36mm x 24mm). Používá se u některých dražších modelů jako Canon EOS 5D.

HDR – (High Dynamic Range) je obraz (většinou foto), který vzniká sloučením dvou různě exponovaných záběrů a dosahuje tak vyššího dynamického rozsahu (detaily i ve světlých a tmavých místech)

Live View – náhled toho co fotíte/točíte přímo na LCD displeji, běžně u všech video zrcadlovek (naopak přes hledáček točit nejde)

SD/SDHC – (Secure Digital) jsou typy paměťových karet používaných v Přenosných zařízeních včetně fotoaparátů. Jako médium je použita flash paměť

Snímač – nejpodstatnější součástka fotoaparátu, zařízení, které snímá obraz. Dělí se dle typu (CCD, CMOS), velikosti (full-frame, APS-C, apod) a rozlišení (v mil. pixelů)

Závěrka – součástka, která je ve fotoaparátu těsně před snímačem a která se otevře na velmi krátkou dobu během pořízení snímku (sekundy či zlomky sekund). Během natáčení či live view režimu zůstává otevřena


Formáty videa

1080p & 720p – údaj o počtu řádků udává rozlišení obrazu – 1080 řádků znamená rozlišení 1920 x 1080 pixelů a 720 řádků rozlišení 1280 x 720 pixelů.

fps – (z anglického frames per second), je to počet snímků za sekundu, nebo-li snímková frekvence. U fotoaparátů se udává nejčastěji v jednotkách fps.

H.264 –

PAL – (phase alternating line) je jeden ze standardů kódování barevného signálu. Běžně využívá 25 fps. Používaný v EU a dalších zemích. Viz. mapa

NTSC – (National Television System(s) Committee) je standard kódování analogového televizního signálu, který vznikl v USA a je používán v převážné většině Amerického kontinentu. Standardem je 29,97 fps. Viz. mapa

.AVI – multimediální formát, vyvinutý firmou Microsoft. Soubory typu AVI mohou obsahovat zvukovou i video stopu, což umožňuje synchronní přehrávání videa a zvuku.

.MOV – Formát souboru QuickTime Movie, multimediální prostředí vyvinuté společností Apple

Facebook