Téma: Magic Lantern firmware (2.část)

předchozím článku jsme si nastínili funkce firmware a ty nejpoužívanější také ukázali, pokud vás Magic Lantern zajímá a chcete ho vyzkoušet, bude potřeba ho nainstalovat, před tím však věnujte zvýšenou pozornost rizikům a pokynům s tím souvisejícím.

Instalace

Oproti minulým verzím se nynější svou instalací liší, respektive se výrazně zjednodušila. Co potřebujete je stáhnout si firmware pro váš model zrcadlovky (například 550D, 600D a 60D mají společnou verzi) a pak postupovat následovně:

  1. 0. Ujistěte se, že máte nainstalovanou verzi 1.0.1 orig. firmware
  2. 1. Ve foťáku si naformátujte kartu (nízkoúrovňové formátování)
  3. 2. Vložte kartu do čtečky (kabelem to nebude fungovat, SDXC karty nelze pro tento krok použít)
  4. 3. Nastavte kartu jako bootovatelnou (info níže – při 1. instalaci toto nemusí být nutné ale nedoporučujeme vynechávat)
  5. 4. Extrahujte (rozbalte) celý stažený soubor přímo na kartu
  6. 5. Resetujte fotoaparát na tovární nastavení (položka v menu)
  7. 6. Vložte kartu a v menu zvolte aktualizovat verzi firmware
  8. 7. Restartujte váš foťák (vypnout a zapnout)
  9. 8. Hotovo

Od této chvíle by váš ML měl fungovat, ale POZOR, jen s kartou na kterou jste jej takto „nainstalovali.“ Pokud budete chtít instalovat ML na dalších kartách, je třeba daný postup zopakovat (včetně aktualizace firmware!) není však vhodné to dělat příliš mnohokrát. Rychlejší a bezpečnější postup (nutný také pokud máte SDXC kartu), je nastavit aby byla karta spustitelná/bootovatelná (!) a zkopírovat soubory na kartu – instrukce a potřebné utility pro tento postup naleznete na webu ML (Pro Windows použijte utilitu EOScard, pro Mac pak MacBoot)

Ovládání ML je jednoduché, dostanete se do něj přes koš a pohybujete se šipkami. Změnit hodnoty lze tlačitky set (zýšení) a „náhled“ (snížení).

Jak odinstalovat ML

V případě, že chcete firmware pouze odstarnit z karty – naformátujte kartu ve fotoaparátu a vypněte jej. Po zapnutí fotoaparát načte originální firmware (ve foťáku však zůstane souběžně i ML)

V případě, že chcete firmware kompletně odinstalovat ze zrcadlovky – „Za použití karty s Magic Lanternem spusťte proces Aktualizace firmwaru a postupujte podle instrukcí na obrazovce. Pro potvrzení této akce musíte po 3 sekundy podržet namáčknuté tlačítko spouště.“

Co se může stát?

Jak jste byli na mnoha místech upozornění, ML může poškodit váš fotoaparát. Systém s firmware bude jako takový o něco málo méně stabilní (než originální fw) a občas se stane, že se vám nahrávání přeruší (cca 1x ze sta), výjimečně se i úplně zasekne – to se projeví tak, že obrazovka zamrzne a pokud foťák budete chtít vypnout, nebude reagovat. Pokud taková situace nastane, okamžitě (během 5 sek.) vyjměte baterii a po opětovném zapnutí můžete pokračovat v natáčení. Rizikové je instalovat firmware víckrát přes sebe (vždy raději připravte kartu zvlášť – viz výše).

Přestože se kolem ML dočtete řady upozornění a výstrah, dle vývojářů, kteří mají ud uživatelů z celého světa tisíce feedbacků se zatím nenašel nikdo komu by ML zničil fotoaparát – tuto informaci samozřejmě ověřit nedokážu, ale ani sám jsem neslyšle o nikom, kdo by tuhle zkušenost měl. Z důvodu, že se systém umí občas zaseknout nelze jej doporučit v případě natáčení svateb a podobných událostí.

Právní stránky

Často diskutovaná otázka je, jak je to se zárukami, pokud použijete ML. Vzhledem k tomu, že se nejedná o produkt z dílny Canon, firma na poškození foťáku během jeho používání nevztahuje záruku. Pokud ale firmware ze zrcadlovky smažete (ML se zapisuje vedle originálního fwirmware, tzn. nepřepisuje ho), tak na Canon nemá žádný dodatečný vliv a jeho předchozí použití by nijak nemělo ovlivňovat pozdější záruku.

Podpořte autory ML!

Magic Lantern vzniká za přispění autorů z různých koutů světa a vzhledem k tomu, že je zdarma, nemají za to žádný honorář. Pokud budete ML používat a budete s ním spokojení, můžete autory podpořit finančním příspěvkem v jakékoliv výši (další možnosti fin. podpory na webu ML). Věřím, že i symbolická částka má význam a pomůže i k dalšímu vývoji ML.

První část tohoto článku najdete zde

Poznámka: Autor článku nijak neručí za bezpečnost tohoto firmware. Firmware používáte na vlastní riziko a vývojáři ML ani firma Canon vám během jeho používání neposkytuje záruku. Před použitím se důkladně seznamte se všemi okolnostmi a riziky používání na webu ML, část informací je dostupná i v češtině.ML je určen po pokročilé uživatele, pokud neznáte svůj fotoaparát dokonale a nepoužíváte ho minimálně několik měsíců vč. manuálních nastavení, tento firmware raději nepoužívejte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook