Téma: Magic Lantern firmware (část 1.)

Oblast neoficiálního firmware je u video zrcadlovek celkem sledovaná záležitost, modely od Canonu nebo Panasonic (nejedná se o ML) totiž svými funkcemi posouvá o dvě třídy výše. Mnoho z vás si toto téma vyžádalo,  tak se konečně pojďme podívat o co se jedná a jaký to má háček…

Co to vlastně je?

Firmware Magic Lantern je open source záležitost a je dostupná zdarma. Původně čistě video doplněk se nakonec rozšířil do podoby, kterou využívají kameramani, ale i fotografové – z původního Canon 5D MKII se nyní nabízí i pro Canon EOS 1100D, 500D, 550D, 600D, 60D a dokonce i 50D. Stanovisko firmy Canon k tomuhle produktu je neutrální – vzhledem k tomu, že se nejedná o jejich produkt, nevztahuje se na následky jeho použití záruka, na rozdíl (např. od Nikonu) však tento software ani nesnažili zakázat (ono je to pochopitelné, z jejich foťáků totiž vytváří malý poklad, jak brzy pochopíte).

Jak funguje Magic Lantern?

Tento firmware během instlace nepřepíše váš originální firmware ve foťáku, ale zapíše se souběžně vedle něj, abyste s ML mohli pracovat, je třeba mít jej uložený i na SD kartě, pokud vložíte do zrcadlovky kartu bez ML nebo kartu s ML ve foťáku naformátujete, bude se používat běžný firmware a Magic Lantern váš foťák nějak neovlivní.

Co tedy umí?

Škála funckcí, které aktuální ML nabízí je opravdu široká. Nejvíce využívané jsou kategorie tři – liveview, audio a shoot. Mimo ně je tu i mnoho dalších věcí a přiznám se, že u některých jsem zatím ani nezjišťoval k čemu jsou.

V nabídce LiveView najdete mnoho funkcí, které kameramanům na foťácích chybí , namátkou: histogram, zebry, focus assist nebo třeba nastavení ořezových značek (cropmarks). Audio nabídka obsahuje především zcela zásadní možnost vypnutí AGC (auto gain control) a nastavení úrovní hlasitosti (to už novější modely 60D a 600D umí), ale také zobrazení audio meters (úrovně zvuku) nebo možnost nahrávat do každého kanálu jiný vstup. Zvuk s ML jsme již krátce testovali.

Pod záložkou Shoot najdeste funkce pro HDR focení (dvojexpozice), bulb časovač a hlavně intervalometr, kde můžete pohodlně nastavit focení či nátáčení v určitém intervalu, tedy skvělou funkci pro časosběry.

V dalších nabídkách je ještě mnoho zajímavých funkcí, assistentů, nastavení, z nichž za zmínku stojí například nastavení bitrate (datového toku videa), tedy kvality, kterou jde sniživat nebo zvyšovat. Pokud se už teď chcete dozvědět o Magic Lantern více, koukněte na oficiální web ML, kde js spousta informací a odkazů, část textu je i v češtině.

Věřím, že vám to trochu pomohlo zorientovat se v tom co ML umí a co od něj můžete čekat a v druhé části článku (zítra či pozítří) se podíváme na instalaci, právní záležitosti, problémy, které mohou nastat či vlastní zkušenosti, které s ním naše redakce má.

Druhou část článku naleznete zde

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook