Top 10 příslušenství na video zrcadlovkou

Natáčet video zrcadlovkou lze už ve chvíli kdy zrcadlovku vyndáte z krabice, nasadíte objektiv a vložíte paměťovou kartu. Přesto  pro kreativní a plnohodnotné natáčení bude potřeba několik doplňků, které zjednoduší vaši práci a především pozitivně ovlivní kvalitu výsledného videa.Tady je seznam vybavení, které patří k tomu nejužitečnějšímu, samozřejmě záleží jaký styl natáčení vám vyhovuje a jaký je konkrétní „žánr“ vašeho videa.

Stativ

Základní vybavení každého kameramana nemusí být potřeba vždy, ale ať už natáčíte film, dokument, delší statický rozhovor nebo záběry teleobjektivem, bude stativ nezbytný. Jde o nejlepší stabilizační pomůcku vůbec a navíc můžete pustit zrcadlovku z ruky, když je potřeba. Pokud vybíráte stativ, vždy vybírejte takový, který má videohlavu (stativ s fotohlavou se k natáčení opravdu nehodí), dále platí, že čím robustnější, tím lepší, ale určitě budete zohledňovat i cenu a pro zrcadlovky většinou postačí i lehké kompaktní stativy

Slider

Velmi jednoduchá pomůcka, která je schopná v mnoha případech suplovat kamerovou jízdu. Dosáhnete tak pohybu kamery a záběr získá větší hloubku. Existují v zásadě dva typy sliderů, kluzné a ložiskové – ty první využívají dvou materiálů s minimálním třením a jsou zpravidla dostupnější, ikdyž méně spolehlivé, ložiskové pak obsahují nějaký typ koleček, které jsou vybaveny ložisky a pohyb je tak plynulejší. Některé slidery mohou být vybaveny motorem pro plynulý záběr nebo potřeby časosběrů.

ND filtr

Pokud chcete během natáčení zachovávat rozumný čas závěrky (např. 1/50) a z technických nebo estetických důvodů nepoužívat vysokou clonu, budete potřebovat snížit tok světla do objektivu. Toho docílíte použitím neutrálního šedého (neutral density) filtru. Protože fotoaparáty nemají ND filtry zabudovány v těle, bude potřeba jej nasadit na objektiv. Abyste nemuseli mít filtr pro každý objektiv zvlášť, lze pořídit jeden dostatečně velký (např. 77mm) a na objektivy s menším průměrem nasadit redukční kroužek. Velkou popularitu mají i tzv. variabilní ND filtry, které mají dvě vrstvy a otáčením lze redukovat průnik světla dle potřeby.

LED Světlo

Přestože jsou fotoaparáty velmi dobré při mizerných světelných podmínkách, někdy je prostě světla nedostatek, anebo se z nějakého důvodu hodí jej trošku přidat. Dostupnou a praktickou variantou jsou různá bateriově napájená LED světla, ty lze jednoduše upevnit do sáněk blesku a přisvítit si tak i na několik metrů, anebo je využít externě (např. ze strany) pro zvýraznění některého objektu.

Externí mikrofon

Zvuk je nejslabším článkem zrcadlovek a přestože všechny disponují mikrofonem, kvalita záznamu není zpravidla dostatečná ani pro záznam ruchů, protože mikrofon je citlivý na vítr, přenáší se do něj manipulační ruch z fotoaparátu, atd. Naštěstí má většina zrcadlovek zvukový vstup  (zpravidla 3,5mm jack) a lze tedy nahrávat na externí mikrofon

Monopod

Nejjednodušší a nejspíše také nejlevnější stabilizační pomůcka. Monopod se podobá stativu, má však jen jednu nohu a proto nemůže (zpravidla) samostatně stát. Proti stativu ale nabízí velmi rychlou a jednoduchou obsluhu, nižší hmotnost a lepší skladnost. Monopod můžete použít k záběrům z nadhedu, podhledu, jako provizorní steadicam nebo opěrku, velmi se hodí např. pro reportážní tvorbu. Monopod může nebo nemusí být opatřen stativovou hlavou.

roulette med mye ekstra som f.jpg“>

Náhledový monitor

Externí monitor nebo displej může mít celou řadu výhod – v prvé řadě lépe vidíte, jak máte zaostřeno, dále se hodí pokud chce záběr sledovat více lidí (kameraman, ostřič, režisér apod.), můžete ho nastavit jakkoliv chcete i pokud je zrcadlovka v hůře přístupném úhlu a samozřejmě ho lze použít i pokud umístíte fotoaparát například na jeřáb. Bohužel kvalitní monitory se pohybují v řádech desítek tisíc a jejich levnější alternativy mají omezené rozlišení, horší možnosti napájení nebo méně kvalitní obraz. Pokud chcete monitor primárně z důvodu ostření, může být pro vás lepším řešením optický hledáček (tzv. viewfinder). Pozn: Některé zrcadlovky nemají HD výstup (ale např. jen 480p), takže monitor s fullHD rozlišením nebude mít přílišné opodstatnění.

Rig

Pod pojmem rig si můžeme představit různé typy pokročilejších systémů spojení kamery a dalšího příslušenství, zpravidla včetně hrudní nebo ramenní opěrky a rukojetí. Výhodou rigů je možnost uchycení příslušenství k jejich konstrukci a pohodlné spojení s fotoaparátem (nebo kamerou) – patří sem především follow focus (ext. ostření), kompendium (matte box)a monitor, dále pak např. baterie, mikrofon, světlo, zvukový rekordér. Nejčastěji se jedná o ramenní opěrku (s rukojeťmi pro ruce) určenou pro natáčení typu run and gun běžné u tradičních kamer (např. reportážní tvorba)

 

Externí zvukový rekordér

Přestože máme sklon zabývat se především obrazovou kvalitou, zvuková složka je zpravidla stejně důležitá a právě audio záznam je nejslabším místem u většiny zrcadlovek. Nabízí se dvě kategorie externích řešení – prvním jsou externí předzesilovače (např. JuicedLink, Azden), které slouží pouze k zapojení různých typů konektorů a zesílení signálu s menším množstvím šumu než zvládají samotné fotoaparáty. Druhou možností jsou externí rekordéry (Zoom, Roland, Tascam, aj.), které mohou obsahovat také celou řadu audio vstupů, dokáží zvuk samy uložit a také zpravidla obsahují i vlastní stereo mikrofon (slouží jako diktafony). Obě dvě varianty také většinou nabízí výstup pro sluchátka, manuální nastavení, atd. Podstatné je, že i nejobyčejnější rekordéry (např. Zoom H1) nabízí výrazně lepší zvuk než samotné fotoaparáty.

Glidecam

Stabilizace je důležitá a v pohybu k ní nejlépe poslouží profesionální steadicam, protože jsou foťáky poměrně lehké, lze s nimi natáčet i z ruky (bez vesty) za použití flycamu nebo glidecamu. Jejich plné zvládnutí vyžaduje dost praxe, ale veškerou snahu vám vynahradí nádhernými záběry jako např. v tomto sportovním videu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook