Videorecenze – Nikon D800 vs. Canon 5D mkIII

Nedávno vyšly dvě špičkové full-frame zrcadlovky, které byly dlouho očekávány a excelují nejen ve fotografii, ale i videu. Ostatně papírové srovnání jejich funkcí už jsme tu měli. Jaké jsou ale v praxi? Každá má svoje – mrkněte na skvělou videorecenzi od Davea Dugdale, kterou doplním o stručné shrnutí v češtině…

Video je tady a komentáře (vysvětlení v čj) níže, rozhodně doporučuji pustit v 1080p.

Na první pohled je jediným znatelným rozdílem mezi těmito velmi podobnými zrcadlovkami je absence full HDMI výstupu a zabudovaného blesku u Canonu 5D mark 3. Na poli fotografie Nikon disponuje výrazně větším rozlišením 36Mpix proti „pouhým“ 22Mpix Canonu.

První srovnání se týká záběrů při nízkém osvětlení, Nikon D800 si vede velmi slušně, na ISO 1600 je obraz stále bezproblémový, ale vzhledem k rozlišení snímače se zde šum pochopitelně projevuje výrazně více než na Canonu, ten si vede opravdu neskutečně a i na ISO 6400 je obraz pořád v pohodě (!!). Naopak, kde má Nikon tradičně navrch je dynamický rozsah, který je skvělý i ve videu, na obranu Canonu je třeba říct, že použitím vhodného picturestyle (superflat, cinestyle) je schopný docela srovnat krok.

Malá odbočka k fotografii ukazuje jak neskutečně dobře si Nikon D800 vede na poli kresby a množství detailů, ten rozdíl je opravdu neskutečný.

Další s čím se všichni setkáváme je vyvážení bílé kde Nikon vždy docela pokulhával, zatímco barvy Canonů jdou tradičně mírně do červena, obrázky z Nikonu jsou v automatickém nastavení velmi výrazně do zelena. Míchat záběry s těchto dvou strojů do jednoho videa by určitě nebyl zrovna příjemný zážitek:/

Množství detailů u videa na Nikonu je velmi sympatické, ikdyž Canon není nějak výrazně horší. Zarážející ovšem je, že zatímco Nikon zvládá video ukládat s bitrate 24mbit, Canon v novém kvalitnějším kodeku All-I ukládá videa asi třikrát větší. (Narozdíl od fotek, kde je to naopak) Zatímco v detailech Nikon vede, výrazně trpí aliasingem a moaré, které se u Canonu (konečně!) výrazně minimalizovaly.

Zajímavé je srovnání rychlosti zápisu na kartu, kdy sice Nikon malinko rychleji fotí, zato zpracování a zápis fotek mu trvá nepoměrně delší dobu (test byl dělán záměrně se spíše průměrnou class6 SDHC kartou). Obě zrcadlovky disponují i HDR funkcí, která složí snímek přímo ve foťáku. Zde nabízí Canon tři různá nastavení a fotky z něho vyházejí o něco lépe než z Canonu.

Obě zrcadlovky nabízejí výstup do sluchátek pro monitorování zvuku i ukazatele na displeji během natáčení, bohužel u Nikonu nejde během nahrávání hlasitost měnit. Canon si vede o něco lépe i s předzesilovačem, který obsahuje pro zpracování zvuku z mikrofonu (jack), ale ve srovnání s levným nahrávacím zařízením jako je Zoom H1 vycházejí obě zrcadlovky pořád dost mizerně.

Pokud rádi využíváte focus zoom (zvětšení obrazu) pro lepší zaostření, Nikon vás možná trochu zklame, protože kvalita obrazu je horší a pohyblivé předměty v obrazu mohou nepříjemně přeskakovat.

Ještě než vše shrnu, dovolím si připomenout detail na který Dave ve své (jinak výborné recenzi) zapomněl – a to možnost využít Nikon D800 v APS-C crop módu, tedy využít jen střed snímače, což je skvělé hlavně proto, že se ohnisková vzdálenost prodlouží 1,5x a vy tak nebudete potřebovat například tak dlouhý teleobjektiv.

Závěr

Je jasné, že obě zrcadlovky mají něco do sebe, kdo hodně fotí si možná vybere Nikon D800, který má lepší rozlišení, kresbu, množství detailů a dynamický rozsah. Navíc nabízí APS-C mód a plný HDMI výstup. Naopak Canon 5D mkIII je skvělou volbou při špatném osvětlení, nemá problémy s aliasingem a moaré a výrazně lépe vyvažuje bílou.

Na druhou stranu jde o přístroje, které se blíží hranici 100 tisíc a v téhle kategorii už se pohybují i kamery, které mohou pro mnoho autorů přinést zajímavější výsledky než zrcadlovky. Každopádně rozhodnutí je na vás.

P.S. podrobnou (až trochu zdlouhavou) videorecenzi těchto strojů spolu s Nikonem D4 připravil i Philip Bloom, pokud vás zajímá, můžete ji shlédnout taky, ale něco výrazněji objevnějšího v ní nejspíš nenajdete.

 

15 komentářů: „Videorecenze – Nikon D800 vs. Canon 5D mkIII

 • 13.12.2012 (21.08)
  Permalink

  Ahoj, díky ta upozornění, jen malý překlep, nechci rýpat ale přehodili jste písmenka- ASP-C je spíš APS-C :)

  Reagovat
 • 11.7.2012 (9.18)
  Permalink

  překlep
  „Zde nabízí Canon tři různá nastavení a fotky z něho vyházejí o něco lépe než z Canonu.“

  Reagovat
 • 29.5.2012 (14.03)
  Permalink

  Hmm. Opravdu pěkný test. Bohužel je to jako vždy. Každý z přístrojů má své pro a proti. Zvuk je smutná kapitola pro všechny zrcadlovky. Už z podstaty umístění mikrofonů, nemůže být zvuk lepší. Na to je prostě potřeba speciálního zařízení a jeho zvuk potom domíchat do videa v editoru.
  Osobně je pro mne video v zrcadlovkách jen marketingový tah, do kterého jsou výrobci vzájemně nuceny přiblblou konkurencí. Už dávno by šel udělat jeden skvělý přístroj (to platí pro videokamery i foťáky stejně), jenže to by se potom mohl zastavit kapitalistický souboj o nesmyslnou převahu na trhu, každý by byl delší dobu spokojený se stávajícím téměř dokonalým přístrojem a nemusel už se starat o to, který přístroj, od kterého výrobce je lepší a kola kapitalismu by se pomalu zastavila. To platí samozřejmě o všech odvětvích výroby.
  Takže budeme stále pátrat po tom nejlepším foťáku, kameře a dál nás budou výrobci tahat za nos a nutit nás kupovat pořád něco nového. budou nás přesvědčovat, že každý rok je to lepší. Ano je! Ale ne natolik, abychom se na těch jejich reklamách podělali a šli zase vyhodit další peníze za něco, na čem stejně najdeme mouchy a už jako blázni budeme čekat na další rok, kdy si budeme moci koupit zase mnohem „lepší“ mašinu. A tak je to pořád dokola a nebude to mít konce, protože oni nás budou vodit za frňáky nepřetržitě! Nechtějí vyrobit dokonalou věc. to by je v podnikání při pohledu do budoucna zahubilo. Kéž by!

  Reagovat
  • 31.5.2012 (17.15)
   Permalink

   Jop, výstižnej komentář… je to smutná pravda. Někde jsem slyšel, že vývoj veškeré elektroniky je tři roky napřed a jen se čeká, aby nevydali něco příliš dobrého a nadčasového.

   Reagovat
   • 5.6.2012 (11.31)
    Permalink

    Díky Miku. Já o tom, co píšete neslyšel, ale vůbec bych se nedivil tomu, že to tak je.
    Chtěl bych vidět tu nádhernou mašinku, jedno jestli kameru nebo foťák, snad obojí dohromady, kdyby se vývojáři spojili, místo aby si konkurovali. To by musel být „klenot“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook