Záchrana dat z paměťové karty

Každému se dříve či později stane, že někdy zapomene stáhnout data z paměťových karet, omylem je dá formátovat nebo je půjčí někomu kdo to svede za něj. Vzhledem k tomu, že mě tenhle problém potkal už podruhé a dvakrát jsem našel řešení, rozhodl jsem se podělit i s vámi…

Možná jste stejně jako já slyšeli o profesionálních firmách, které umí zachraňovat data z karet, které už byly smazány a tak dále, ale dokud se vám to nestalo, problém se vás netýkal. Na mě už ovšem došlo a když se to stalo poprvé, nejen, že se mi nechtělo utácet peníze za pokus o záchranu dat, ale neměl jsem na to ani čas. Zkusil jsem tedy data zachraňovat sám…

Prázdná karta?

Princip formátování nebo mazání paměťových karet (stejně jako ostatních záznamových médií) nespočívá v tom, že by data zmizela, ale pouze se prostor, kde se nachází označí jako „volný.“ Dokud tedy na kartu nenahrajete plné množství nových dat, nejspíše na ní zůstane něco casino online z dřívějška.

Datová média se neplní jako vana s vodou (od spodu) nebo přednášková místnost (od shora) ale soubory (resp. jejich části) se náhodně zapisují na různá místa na kartě. Pokud tedy budete něco zachraňovat, nemáte větší šanci, že zachráníte poslední soubor než třeba první nahraná data, je to prostě o náhodě.

Jednoduché řešení

Pokud jste tedy kartu smazali, naformátovali nebo i částečně přepsali, nemusíte ještě lámat hůl. Šance, že hledané soubory zachráníte závisí na tom, kolik dalších dat jste na kartu zapsali – pokud zatím nic, tak jste nejspíš v pohodě. Takže doporučuji zkusit:

–    Stáhnout některý z programů na záchranu a obnovu dat, například prográmek Recuva, který se mi dvakrát dobře osvědčil. Pak už jen stačí zapnout obnovu souborů na daném disku a doufat, že jste nepřišli o to důležité.

–    Zkusit nějakou specializovanou firmu. Po tomto řešení nejspíš skočí ti z Vás, kterým se záchrana a obnova dat přes program nepodaří (neumějí s nimi zacházet, či poškození doznalo rozměrů, se kterým si programy neporadí). Nabídek těchto firem na internetu je mnoho, například pražská společnost Datahelp záchranu dat z paměťových karet přímo provádí.

Samozřejmě všem přeju, aby je tahle situace vůbec nepotkala, ale pokud se vám to někdy stane, třeba si budete nakonec moci oddychnout, tak jako včera já. Uff!

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook