Zrcadlovky nejsou na profesionální video?


V mnoha internetových diskuzích se stále dokola objevuje téma profesionálního využití zrcadlovek a neústupná kritika takzvaných „profesionálů,“ kteří zrcadlovky odsuzují, ačkoliv je někteří z nich v podstatě nikdy nevyzkoušeli nebo vůbec nepochopili jejich plný potenciál, či velmi příznivý poměr cena/výkon.

Rozhodl jsem se proto oslovit několik lidí, kteří nepochybně mají zkušenosti z různými odvětvími profesionální tvorby, aby se podělili o svůj názor… tady jsou:

Martin Klimpar (kameraman; absolvent UTB ve Zlíně), majitel rentalu Biofilms.cz

Nějaká pro a proti tu budou vždycky. Ostatně, ani u Red vs Alexa tomu není jinak. Podle mě jsou HDSLR osvěžením mezi technickými prostředky kameramana a za uvedení Canon 5DM2, který tohle celé odstartoval, by měl ten člověk z Canonu co to vymyslel dostat přinejmenším Oscara za technický přínos. Došlo totiž k výraznému propojení digitálního filmu přes digitální fotku. Mezi hlavní výhodu natáčení pomocí DSLR považuju bezpochyby to, že celý kamerový setup je možné bez problémů dotáhnout na plac ve větším báglu. Kamerový asáci (vyjma ostřiče), DIT a offloader díky tomu můžou zůstat doma, nebo jít kafrat na jinej plac jak se s HDSLR nedá točit. Ušetřené peníze v budgetu při točení s HDSLR lze použít na jiné položky – herce, lokace, kostýmy nebo třeba osvětlení a tam je každá koruna navíc vidět. Starý pravidla ale platí pořád, základem je umět vyprávět obrazem, jen díky DSLR teď hodně novými způsoby. A dostupně pro řádově více nových kameramanů, kteří můžou prokázat svůj talent a invenci.

Martin Jůza (režisér, kameraman; student UTB ve Zlíně), martinjuza.cz

S DSLR videem jsem začal pracovat jako jeden z prvních pionýrů v roce 2009, kdy se vyskytlo zjevení 5D mark II. Od té doby jsem na tento fotoaparát natočil téměř všechny své práce, ať už se jednalo o komerční tvorbu, videoklipy, krátké filmy nebo aktuálně seriál Bikdýl. To, že se foťáky v profesionálním světě nepoužívají, považuji za přežitý postoj. Znám spoustu situací, kdy byla DSLR kamera použitá minimálně jako 2nd unit vedle Alexy, na natáčení ilustračních záběrů. Já osobně mám k DSLR videu vřelý vztah, je to jednoduchý nástroj, který umožňuje za setinu ceny profesionálních kamer typu RED nebo ARRI ALEXA získat obraz, nad nímž se divák nepozastaví.

Samozřejmě se jedná pouze o nástroj, kameru neberu jako technofetiš. Jsem rád, když jako režisér můžu pracovat s drahými kamerami, ale vždy je v popředí nápad, příběh, oko. Když cokoli z těchto prvků chybí, nepomůže ani Epic. V jednu chvíli jsem začal mít zaječí úmysly, zvažoval jsem koupi Red Scarlet, ale, nehledě na všechny technické okolnosti, dynamické rozsahy a podobné veledůležité detaily, jsem zjistil, že mi tato kamera v ničem nepomůže.

Co se týče konkrétních výhod a nevýhod, které jsem si osahal při natáčení s DSLR a velkou kamerou, prim hraje ergonomie. V dobrém i ve zlém. Natáčení s fotoaparátem je znatelně rychlejší. Jedná se o malé, lehké tělo, do jednoho kilogramu, s několika objektivy v příslušenství. Jednoduše se s ním manipuluje, nabízí nové úhly pohledu, protože ho můžete strčit téměř kam chcete. Pokud chcete aparát používat v rámci profesionálního workflow, stejně k němu musíte mít minimálně nějaký rig s bočním ostřením, odkuk, externí monitor, externí záznam zvuku, atd. DSLR jsou poměrně nepřizpůsobeny na tento styl práce a veškeré příslušenství se to snaží zachraňovat, ale pořád je to málo. Do doby, než přišel Canon 5D mark III například nebylo možné připojit monitor, aby se vám neodpojil displej na těle. HDMI kabel také nepatří k nejspolehlivější, o jacku nemluvě. Sice se nám podařilo ustát 14 natáčecích dnů seriálů Bikdýl, ale fotoaparáty bohužel nejsou stavěny na tuto „heavy duty“ práci.

Dalo by se to celé shrnout floskulí, že ke každému typu projektu je potřeba jiná kamera, což je určitě pravda. Ale video DSLR foťáky změnily trh. Dokážou pokrýt široké spektrum audiovizuální tvorby – od reklam, přes seriály po videoklipy, zjednodušily práci a zpřístupnily profesionální výstup široké veřejnosti. Většina mainstreamových výrobců videotechniky také momentálně ve svých kamerách vyšších tříd používají velké čipy a DSLR technologie. Myslím si, že v roce 2013 je filozofie „na foťák se netočí“ přežitek.

Aleš Lněnička (kameraman; student FAMU v Praze), aleslnenicka.cz

Jsem student kamery na FAMU a mimo cvičení, která jsou povinná na film, točím skoro vše na foťák. Letos jsem si sestříhal showreel a zjistil jsem, že až na jeden záběr jsou všechny z filmů natočených na zrcadlovky. Tak mě napadlo se s Vámi o ně podělit a přesvědčit i ty kteří se tomu ještě nedobrali :o). Například film „M.O.“ točený na 7D byl nominovaný na studentského Oscara 2013 a vyhrál studentského Českého Lva 2013

David Spáčil (režisér, animátor, kreslíř; absolvent FaVU v Brně), zakladatel Videoflot(u)

Já dlouhodobě zastávám názor, že jde hlavně o obsah a až v druhé řadě o formu. Tím rozhodně nemám na mysli, že nezáleží na technickém zpracování a všichni na to mají prdět. Ale radši se podívám na peckovní dokument natočenej na mobil, než na stopadesátej nádherně natočenej timelapse líbivé krajinky, byť by byl točenej na Alexu. Proto se ani moc neúčastním těchhle technickejch debat, přijde mi to jako takový žabomyší války. Zažil jsem nekonečný množství diskuzí typu Canon vs. Nikon, Windows vs. Apple apod. a je to prostě o tom, co komu ke kterému účelu víc vyhovuje. Nebudu tady tím pádem ani rozebírat tisíckrát omílaný technický detaily a odlišnosti video/DSLR/film (hloubka ostrosti, rolling shutter, apod.)

Rozšíření zrcadlovek jako zařízení pro natáčení je jen malá část revoluce, ke které posledních pár let dochází – a to demokratizace kreativního procesu. K technologiím se dnes dostane kde kdo a nic mu nebrání pověsit výsledek na web. Pokud se to lidem líbí, může to mít větší sledovanost, než televizní tvorba. Samozřejmě to sebou nese generování obrovského množství balastu, ale kdo je talentovanej a vytrvalej, je schopnej rychle se učit a i bez 20 let praxe může záhy dělat fakt kvalitní věci. Když narazím v téhle souvislosti na Videoflot.com, postupem času tam chceme právě tyhle špičkový kreativce, kteří nejsou zkostnatělí, koncentrovat a vytvořit pro ně platformu, kde se budou moct co nejefektivněji rozvíjet. Ale je to běh na dlouhou trať…

Myslím, že i spousta profíků už dnes pochopila, že v určité situaci je zrcadlovka, co se týče poměru cena/výkon, prostě lepší než REDka. Na zrcadlovky se točí reklamy, celovečeráky, seriály, … používá je Rodriguez, Lucas, z našich dokonce už i ten F.A.Brabec byl přistižen při činu. Takže moje rada těm, co po nich šlapou: už jste si na zrcadlovku s pořádným RIGem a pár světelnejma objektivama něco zkusili natočit? Zkuste a možná změníte názor. Sám jsem byl svědkem nadšení staršího profi kameramana (celovečeráky, seriály, dokumenty pro ČT), který se zrcadlovce dlouho bránil a když se pak k tomu shodou okolností dostal, očička mu jenom jiskřily.

21 komentářů: „Zrcadlovky nejsou na profesionální video?

 • 23.12.2014 (14.58)
  Permalink

  Myslim ze vsetky spominane problemy s DSLR prestavaju mat zmysel s nastupom Can. 70D, 7D Mark II a prychadzajucou 5D Mark 4…. Mam osobne 70D a za pomoci Antialiasing filtra od spol. MOSAIC ENG… je to plnohodnotna kamera…. Nedokazem si vynachvalit Dual pixel technologiu pre rychly a spolahlivy autofocus…. samozrejme chce to aj poctive sklo, vhodny stab , vediet nastavit parametre a nizsia kompressia FullHD…

  Reagovat
 • 5.8.2013 (22.48)
  Permalink

  Tak toc na HV 40 Joe a neplet se do DSLR :-)

  Reagovat
 • 4.8.2013 (15.14)
  Permalink

  pamatuju jak mi kamarád z filmovky ve zlíně pár let zpět povídal. dneska už všeci natáčíme na foťák, dostaneš víc kvality za míň peněz. v první chvíli jsem si říkal „si se pojebal“ na foťák natáčet to je přece nesmysl. rok na to jsem ale řešil koupi nové kamery a tam mě to teprve došlo.Když máš rozpočet něco kolem 20K a zajdeš do krámu z kamerami tak ti dojde že za 20K koupíš pouze jakousi automatku do ruky a připadáš si jako japonskej turista na Karlově mostu. Krutá to realita nenechala na sobě dlouho čekat a tak jsem přece jen mrknul co umí foťáky a bylo mi to hned jasné. S DSLR je sice více starostí ale o to více ti vůbec umožní pochopit jak to vše vlastně funguje. Dokud jsem měl kameru bylo mi šumák jak co pracuje, důležitý bylo zmáčknout tlačítko a sem tam si přizoomovat. Dnes už druhým rokem točím na foťák a díky bohu za něj! Opravdu to rozšířilo mé obzory a tím pádem i progres který se začíná projevovat. Takže pokud teda nenatáčíte nějakej celovečerňák, máte nižší rozpočet, chcete se bavit, rozvíjet kupte foťák. za tu cenu to opravdu stojí. Naopak chcete-li se za hledáčkem nudit kupte kamerku a hurá na karlův most.

  Reagovat
  • 6.8.2013 (9.18)
   Permalink

   Ještě si zapomněl napsat, co máš za stroj. Neděláš ty prodejce v krámě? Protože takhle přesně oni mluví .-))))

   Reagovat
 • 20.7.2013 (14.57)
  Permalink

  Ach jo, tohle téma se hodí spíše do bulváru než na seriózní server. A nejhorší na tom je, že to furt dokola rozdmychávají lidé, kteří zrcadlovku viděli možná tak v reportáži Philipa Blooma. Souhlasím s tím, co řekl David Spáčil. Neustálý diskuze typu Apple vs Windows, PC vs konzole, Cola vs Pepsi, DSLR vs kamera. Kupte si to, co chcete a profíci si taky točí na to, na co chtějí točit. Tak za ně nemluvte.

  Tady je dokument z Afghanistanu natočený na 5DMK2, přímo z válečného území:

  http://vimeo.com/6995256#at=0

  To je pro ty, co furt řeší, že se zrcadlovkou nejde točit nepřipravené záběry.

  A tady máte celovečerák natočený na 7D a 5DMK2:

  http://www.youtube.com/watch?v=ZnlPgo9TaGo

  A už dejte pokoj

  Reagovat
  • 21.7.2013 (16.32)
   Permalink

   Možná by měli dát pokoj ti, co rozdmychávají neustále spor tím, že nedokáží přijmout pravdu.

   Jediná pravda je ta, že každý si skutečně točí na co chce.

   PS jedna vlaštovka léto nedělá…-))

   Reagovat
  • 21.7.2013 (16.34)
   Permalink

   První ukázka není dokument…sorry a druhý potvrzuje má slova o připravených záběrech..

   Reagovat
 • 15.7.2013 (12.42)
  Permalink

  Všichni mají neustále potřebu ten článek nějak převracet – ale jeho účelem není tvrdit, že zrcadlovky nahrazují kamery. Jde o to, že zrcadlovky jsou nástrojem, který lze použít pro profesionální videa a spoustu profesionálů (bez nadsázky) je také používá.

  Appalacio: Veřím, že čtenář není idiot, aby nedokázal pochopit, že přímý přenos z hokejové extraligy se na to asi točit nebude. To by byla hloupost. Stejně tak je ale hloupost vzít na natáčení hraného filmu kameru s malým čipem, to už dnes taky nikdo rozumný neudělá.

  Reagovat
  • 15.7.2013 (12.46)
   Permalink

   P.S. A vidění AV tvorby tak, že nejdůležitější jsou reportáže je dosti omezené, zrovna reportáž je dosti banální záležitost, která lze natočit na cokoliv k čemu máme slušný mikrofon, protože důležitý je zde pouze obsah.

   Většina čtenářů tohoto webu točí image videa, hudební klipy, sportovní klipy, hranou tvorbu, reklamy, svatby… Jestli je tolik lidí, kteří nemají alespoň základní snahu se na tom videu nějak kreativně vyjádřit, možná by stálo za to udělat web natáčímeastříhamevideajednodušearychleklidněinamobil.cz

   Reagovat
  • 15.7.2013 (15.35)
   Permalink

   Nejsme ve sporu. Mně se jen nelíbí, když někdo paušálně tvrdí, že DSLR je vhodná na natáčení a takto to není. Je vhodná jen na část práce. Pokud to tak nezazní, je to nepřesné.

   DSLR je určena spíše na kreativnější práci, kamery spíš na hrubou práci.

   Pokud sem chodí lidé, kteří hledají konkrétní stroj pro konkrétní práci a ví co chtějí, proč ne, ale já se spíš setkávám s názorem, teď je moderní točit na zrcadlovku, tak ji chi taky.

   Osobně jsem spíš kamerově založený, ale jako druhý stroj bych si rád DSLR koupil, přesně pro specifické a konkrétní věci.

   Velká část lidí experimentuje a chce točit filmy a reklamy a klipy, ale stejně nakonec skončí u běžného natáčení .-))

   Reagovat
   • 24.7.2013 (21.10)
    Permalink

    Vím, že se vám to nelíbí, ale DSLR je vhodná pro natáčení. Ať se vám to líbí nebo ne, je to nevyvratitelný fakt. Jestli vám jde o reportáže a podobně (podle vaší tvorby), tak jistě že má klasická kamera v tomto odvětví několik výhod (ergonomie, zoom, stabilizace), ale DSLR s vhodným objektivem se stabilizací a trochou tréninku jak s ní točit, tak je to rovnocenný soupeř pro kamery.. i bez příslušenství za desítky tisíc.

    např. DigitalRevTV, kde veškerý reportáže natáčí na 5dIII s objektivem se stabilizací. http://www.youtube.com/user/DigitalRevCom/videos

    Váš argument je stejný jako kdyby jste řekl, že cinema kamery nejsou vhodné na natáčení, protože fungují na stejným principu jako DSLR (objektivy, špatná ergonomie, atp.).

   • 25.7.2013 (7.29)
    Permalink

    Rozdíl mezi mým názorem a vaším, respk. nesoudnými zastánci DSLR je v tom, že já uznávám jistou hranici (dle stylu práce), kdy je vhodný ten či onen stroj, tj. kamera vrs. DSLR. Nejsem vůči DSLR zaslepený. Váš přístup je ten, že DSLR za každých okolností nahradí kameru, bez náznaku kompromisu. A proti tomuto názoru budu vždy. DSLR nenahradí kameru. A s tím nenaděláte nic, i kdybyste se rozkrájel .-)

    Beru-li v potaz procentuální podíl (nijak pregnantně zjišťováno, pouze odhadem), tak drtivá většina profíků, kteří dennodenně natáčí pou,žívají kameru. Jde o dokumentární tvorbu, o běžné reportáže.

    Mluvíme-li o filmu, drtivá většina profíků používá kamery vyššího levelu než je DSLR.

    DSLR využívají ti, kdo nemá prachy nebo tam, kde tomu jsou vhodné podmínky např. prostorové. V případě ostatní činnosti to je pouze a jen náhražkou za běžnou kameru .-)

 • 15.7.2013 (9.55)
  Permalink

  U všech komentářů je patrno, že hodnotí DSLR velmi ale velmi opatrně, nikdo z nich na rovinu nepíše, že jsou super a bez výhrad nahradí kamery. A tak to přesně je. A další postřeh, který je z článku patrný. Všichni hovoří o připraveném natáčení, hraných věcech, štábu, který vypomáhá, o přídavné technice, která stojí min tolik co tělo plus skla.

  Každý soudný člověk, který natáčí, nebude DSLR odsuzovat šmahem a bude tvrdit, že s DSLR se běžně nenatáčí, maje na mysli reportáže, rychlé dokumenty s minimem času na přípravu.

  Na hraný věci, filmečky, reklamy atd., kde je štáb, čas na přípravu, se jistě DSLR uplatní jako levnější kamera (o prachy jde až v první řadě a každý kdo prachy má okamžitě od DSLR uteče)a to bez debat. Soudný kameraman nikdy nebude tvrdit, že se s DSLR nedá točit, soudný majitel DSLR nikdy nebude tvrdit, že DSLR nahradí kameru.

  Drtivá většina lidí nemá ambice točit dokumenty, hraný filmy. Chtějí dělat jen jednoduchý videa. Koupí-li si zrcadlovku, záhy zjistí, že bez RIGu to moc nejde, ostření je na prd. Takže jako druhá kamera jistě, na připravený scény jistě, na běžné natáčení, kterého je nejvíc, to s DSLR zmáknou jen lidi, který techniku dokonale ovládají a přiznejme si, těch moc není.

  Reagovat
  • 14.12.2013 (13.40)
   Permalink

   A proto se svatby tolik točí na DSLR.

   Reagovat
 • 11.7.2013 (23.35)
  Permalink

  Ja som si prešiel s DSLR na nakrúcaniach svoje, vlastním Canon 7D a 5D MK II a nakrúcanie s nimi je veľmi flexibilné, ale častokrát dám radšej prednosť spomaleniu a kvalitnejšiemu záznamu, pretože mi veľmi veľakrát nekvalitný 4.2.0. záznam z DSLR narobil kopu vrások na čele. Točím s nimi dodnes, ale ak mám možnosť, vždy zvolím minimálne Panasonic 101, SONY FS100 či SONY F3, alebo kamery vyšších rád. Zrkadlovky ZATIAĽ nedokážu nahradiť video senzor, pretože stále slúžia primárne na fotenie. Pokiaľ je DSLR na statíve, dokáže neuveriteľné veci, ale akonáhle ju vezmete do ruky a vybehnete do terénu, v postprodukcii si vyšklbete vlasy. Samozrejme ide aj o náročnosť samotného projektu a o nároky režiséra. A ako bolo spomenuté v texte, hlavne o príbeh. Všetko má svoje plusy a mínusy. Veľké kamery sú nemotorné, obrovské rigy sa nikam nezmestia, sú ťažké a potrebujú veľký štáb na obsluhu, ale za to dobre pripravené nakrúcanie na Scarlet, či Epic je obrovská radosť v postprodukcii a ešte väčšia radosť vo výsledku. Aj keď sa mnohým zdá, že dynamický rozsah, RAW, timecode či 4K rozlíšenie sú nepotrebné, alebo zanedbateľné v dnešnej dobe kde mnohým bohate stačí HD formát, opak je pravdou. Kedysi som čítal článok ako jeden filmár opisuje, že odkedy prešiel z PAL na Full HD, už nechce späť. Zažívam podobnú situáciu, že odkedy som si zvykol na DSLR FullHD a jedného dňa som okúsil silu kamier ALEXA či RED, necítim potrebu sa vrátiť späť.

  Reagovat
 • 11.7.2013 (19.24)
  Permalink

  Mé výhrady k DSLR ve zkratce: moiré, aliasing, komprese, rozlišení, bitová hloubka. V těchto ohledech je často strčí do kapsy i kamera „spotřebka“, typicky např. Canon HV40. O audiu raději ani nezačínat.

  Reagovat
  • 11.7.2013 (19.45)
   Permalink

   Se kterými fotoaparáty konkrétně máte zkušenosti?

   Reagovat
  • 23.9.2013 (18.43)
   Permalink

   Aby jsi dosáhl excelentního videa na DSLR, musíš mít:
   -manuál
   -znalosti ohledně nastavení
   -příslušné vybavení
   -slušnou zrcadlovku, né to co seženeš za 3000,-
   -slušný objektiv který odpovídá kvalitě zrcadlovky
   -mikrofon

   A jseš (já mám 600D + obj+rode+stativy+clona+filtry)
   cca. na 35 000,-

   Nejde o cenu a kvalitu vybavení, to je až druhá řada.. Musí se s tím umět… n

   Podle toho co píšeš sis koupil shit auto kamerku… Na to umí natáčet každej.. a nechceš si přiznat že na to nenatočíš „kvalitní“ video…

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook