Zrcadlovky nejsou na profesionální video?


V mnoha internetových diskuzích se stále dokola objevuje téma profesionálního využití zrcadlovek a neústupná kritika takzvaných „profesionálů,“ kteří zrcadlovky odsuzují, ačkoliv je někteří z nich v podstatě nikdy nevyzkoušeli nebo vůbec nepochopili jejich plný potenciál, či velmi příznivý poměr cena/výkon.

Rozhodl jsem se proto oslovit několik lidí, kteří nepochybně mají zkušenosti z různými odvětvími profesionální tvorby, aby se podělili o svůj názor… tady jsou:

Martin Klimpar (kameraman; absolvent UTB ve Zlíně), majitel rentalu Biofilms.cz

Nějaká pro a proti tu budou vždycky. Ostatně, ani u Red vs Alexa tomu není jinak. Podle mě jsou HDSLR osvěžením mezi technickými prostředky kameramana a za uvedení Canon 5DM2, který tohle celé odstartoval, by měl ten člověk z Canonu co to vymyslel dostat přinejmenším Oscara za technický přínos. Došlo totiž k výraznému propojení digitálního filmu přes digitální fotku. Mezi hlavní výhodu natáčení pomocí DSLR považuju bezpochyby to, že celý kamerový setup je možné bez problémů dotáhnout na plac ve větším báglu. Kamerový asáci (vyjma ostřiče), DIT a offloader díky tomu můžou zůstat doma, nebo jít kafrat na jinej plac jak se s HDSLR nedá točit. Ušetřené peníze v budgetu při točení s HDSLR lze použít na jiné položky – herce, lokace, kostýmy nebo třeba osvětlení a tam je každá koruna navíc vidět. Starý pravidla ale platí pořád, základem je umět vyprávět obrazem, jen díky DSLR teď hodně novými způsoby. A dostupně pro řádově více nových kameramanů, kteří můžou prokázat svůj talent a invenci.

Martin Jůza (režisér, kameraman; student UTB ve Zlíně), martinjuza.cz

S DSLR videem jsem začal pracovat jako jeden z prvních pionýrů v roce 2009, kdy se vyskytlo zjevení 5D mark II. Od té doby jsem na tento fotoaparát natočil téměř všechny své práce, ať už se jednalo o komerční tvorbu, videoklipy, krátké filmy nebo aktuálně seriál Bikdýl. To, že se foťáky v profesionálním světě nepoužívají, považuji za přežitý postoj. Znám spoustu situací, kdy byla DSLR kamera použitá minimálně jako 2nd unit vedle Alexy, na natáčení ilustračních záběrů. Já osobně mám k DSLR videu vřelý vztah, je to jednoduchý nástroj, který umožňuje za setinu ceny profesionálních kamer typu RED nebo ARRI ALEXA získat obraz, nad nímž se divák nepozastaví.

Samozřejmě se jedná pouze o nástroj, kameru neberu jako technofetiš. Jsem rád, když jako režisér můžu pracovat s drahými kamerami, ale vždy je v popředí nápad, příběh, oko. Když cokoli z těchto prvků chybí, nepomůže ani Epic. V jednu chvíli jsem začal mít zaječí úmysly, zvažoval jsem koupi Red Scarlet, ale, nehledě na všechny technické okolnosti, dynamické rozsahy a podobné veledůležité detaily, jsem zjistil, že mi tato kamera v ničem nepomůže.

Co se týče konkrétních výhod a nevýhod, které jsem si osahal při natáčení s DSLR a velkou kamerou, prim hraje ergonomie. V dobrém i ve zlém. Natáčení s fotoaparátem je znatelně rychlejší. Jedná se o malé, lehké tělo, do jednoho kilogramu, s několika objektivy v příslušenství. Jednoduše se s ním manipuluje, nabízí nové úhly pohledu, protože ho můžete strčit téměř kam chcete. Pokud chcete aparát používat v rámci profesionálního workflow, stejně k němu musíte mít minimálně nějaký rig s bočním ostřením, odkuk, externí monitor, externí záznam zvuku, atd. DSLR jsou poměrně nepřizpůsobeny na tento styl práce a veškeré příslušenství se to snaží zachraňovat, ale pořád je to málo. Do doby, než přišel Canon 5D mark III například nebylo možné připojit monitor, aby se vám neodpojil displej na těle. HDMI kabel také nepatří k nejspolehlivější, o jacku nemluvě. Sice se nám podařilo ustát 14 natáčecích dnů seriálů Bikdýl, ale fotoaparáty bohužel nejsou stavěny na tuto „heavy duty“ práci.

Dalo by se to celé shrnout floskulí, že ke každému typu projektu je potřeba jiná kamera, což je určitě pravda. Ale video DSLR foťáky změnily trh. Dokážou pokrýt široké spektrum audiovizuální tvorby – od reklam, přes seriály po videoklipy, zjednodušily práci a zpřístupnily profesionální výstup široké veřejnosti. Většina mainstreamových výrobců videotechniky také momentálně ve svých kamerách vyšších tříd používají velké čipy a DSLR technologie. Myslím si, že v roce 2013 je filozofie „na foťák se netočí“ přežitek.

Aleš Lněnička (kameraman; student FAMU v Praze), aleslnenicka.cz

Jsem student kamery na FAMU a mimo cvičení, která jsou povinná na film, točím skoro vše na foťák. Letos jsem si sestříhal showreel a zjistil jsem, že až na jeden záběr jsou všechny z filmů natočených na zrcadlovky. Tak mě napadlo se s Vámi o ně podělit a přesvědčit i ty kteří se tomu ještě nedobrali :o). Například film „M.O.“ točený na 7D byl nominovaný na studentského Oscara 2013 a vyhrál studentského Českého Lva 2013

David Spáčil (režisér, animátor, kreslíř; absolvent FaVU v Brně), zakladatel Videoflot(u)

Já dlouhodobě zastávám názor, že jde hlavně o obsah a až v druhé řadě o formu. Tím rozhodně nemám na mysli, že nezáleží na technickém zpracování a všichni na to mají prdět. Ale radši se podívám na peckovní dokument natočenej na mobil, než na stopadesátej nádherně natočenej timelapse líbivé krajinky, byť by byl točenej na Alexu. Proto se ani moc neúčastním těchhle technickejch debat, přijde mi to jako takový žabomyší války. Zažil jsem nekonečný množství diskuzí typu Canon vs. Nikon, Windows vs. Apple apod. a je to prostě o tom, co komu ke kterému účelu víc vyhovuje. Nebudu tady tím pádem ani rozebírat tisíckrát omílaný technický detaily a odlišnosti video/DSLR/film (hloubka ostrosti, rolling shutter, apod.)

Rozšíření zrcadlovek jako zařízení pro natáčení je jen malá část revoluce, ke které posledních pár let dochází – a to demokratizace kreativního procesu. K technologiím se dnes dostane kde kdo a nic mu nebrání pověsit výsledek na web. Pokud se to lidem líbí, může to mít větší sledovanost, než televizní tvorba. Samozřejmě to sebou nese generování obrovského množství balastu, ale kdo je talentovanej a vytrvalej, je schopnej rychle se učit a i bez 20 let praxe může záhy dělat fakt kvalitní věci. Když narazím v téhle souvislosti na Videoflot.com, postupem času tam chceme právě tyhle špičkový kreativce, kteří nejsou zkostnatělí, koncentrovat a vytvořit pro ně platformu, kde se budou moct co nejefektivněji rozvíjet. Ale je to běh na dlouhou trať…

Myslím, že i spousta profíků už dnes pochopila, že v určité situaci je zrcadlovka, co se týče poměru cena/výkon, prostě lepší než REDka. Na zrcadlovky se točí reklamy, celovečeráky, seriály, … používá je Rodriguez, Lucas, z našich dokonce už i ten F.A.Brabec byl přistižen při činu. Takže moje rada těm, co po nich šlapou: už jste si na zrcadlovku s pořádným RIGem a pár světelnejma objektivama něco zkusili natočit? Zkuste a možná změníte názor. Sám jsem byl svědkem nadšení staršího profi kameramana (celovečeráky, seriály, dokumenty pro ČT), který se zrcadlovce dlouho bránil a když se pak k tomu shodou okolností dostal, očička mu jenom jiskřily.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook